UFO, meteorit, objekt

Rodině spadl do domu mimozemský objekt. Vědci zajistili, že je starý miliardy let

  • Seděli doma v New Jersey
  • Střechou jim proletěl meteorit

Kámen, který letos prolétl střechou domu v americkém New Jersey na severovýchodě USA, je vzácný meteorit starý zhruba 4,6 miliardy let. Potvrzení přišlo po dlouhém zkoumání, ze kterého vyplynulo, že vesmírný balvan patří do třídy meteoritů známých jako chondrit.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru našli objekt, který odporuje fyzice. Bizarní hvězda by neměla vůbec existovat


Neobyčejný objekt

Americká rodina žijící v obci Hopewell Township v americkém státě New Jersey zažila počátkem května pořádný šok, když zjistila, že jim střechou až do ložnice proletěl neznámý kus kamene.

Vědci se domnívali, že by se mohlo jednat o pět miliard let starou část Halleyovy komety, respektive že jde o úlomek, který byl součástí meteoritického roje Éta Aquaridy. O několik týdnů později je definitivně jasno. Kámen zkoumal vedoucí katedry fyziky na College of New Jersey (TCNJ) Nathan Magee a dospěl k názoru, že jde o velmi starý (4,6 miliardy let) chondrit.

Kámen je velký jako grapefruit. Podle agentury AP měří zhruba deset centimetrů na šířku a patnáct na délku. Má hmotnost 1,8 kilogramu. Podle výpovědi rodiny „šutr“ dopadl nejdříve na podlahu ložnice, pak se odrazil ke stropu a zastavil v rohu místnosti. „Dotkla jsem se té věci, protože jsem si myslela, že je to normální kámen. Byl teplý,“ citoval Suzy Kopovou portál CBS News.

Jedinečná příležitost

Chondrity tvoří 85 % všech meteoritů nalezených na Zemi. Tyto kosmické horniny lze nalézt po celém světě, ale je velmi neobvyklé, aby meteorit – jako tento – dopadl do obydlené oblasti; většina chondritů byla objevena v odlehlejších částech světa, jako je např. Antarktida.

Vzhledem ke stáří meteoritu vědci předpokládají, že vznikl v době, kdy se formovala naše sluneční soustava. Jako takový nám proto může hodně napovědět, jak se zrodil vesmír.

Zdroj náhledové fotografie: DilanArezzo / Pixabay, zdroj: BGR, Live Science

Total
0
Shares