skeleton, boty

Robotické boty jsou realitou. Získáte schopnosti, o kterých se vám ani nesnilo a nejde o žádné sci-fi

  • Chtěli byste chodit snadněji a rychleji?
  • Díky robotickým botám to brzy bude možné

Robotické boty možná způsobí revoluci. Lidé by díky nim mohli chodit rychleji a téměř bez námahy. Uplatnění mohou najít v běžném životě, ale především ve zdravotnictví, kde by pomáhaly osobám se zdravotním postižením.


Nepřehlédněte: Zahoďte permanentky do posilovny: Nositelný exoskeleton z vás udělá Supermana, stačí si ho jen obléct


Stávající exoskelety se zatím výrazněji neprosadily, protože než se s nimi naučíte chodit a ovládat je, je zapotřebí spousta tréninku. „Navzdory všemu, co vidíte v komiksech a filmech se superhrdiny, jsou exoskelety opravdu, ale opravdu složité,“ říká Steve Collins ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii.

Chtěli byste robotické boty?

Collins a jeho kolegové již dříve zjistili, že přizpůsobení exoskeletu každému zájemci tzv. na míru je náročný a zdlouhavý proces. Uživatel musí pět dní po sobě navštěvovat laboratoř a každý den s robotickými boty dvě hodiny chodit na běžícím pásu a mít na ústech nepohodlný respirátor a na těle senzory, aby bylo možné měřit obsah vzduchu, který vdechuje a vydechuje, a tedy jeho metabolickou námahu.

Nyní vědci přišli s počítačovým modelem, který vychází z již vykonaných 3 600 laboratorních testů a je schopný se učit, jak aproximovat metabolickou námahu pouze na základě fyzikálních údajů ze senzorů. To znamená, že člověk může normálně vyrazit ven a vědci následně vše doladí jen na základě informací získaných z bot.

Optimismus však zatím není zcela na místě. Nová metoda se zatím dostala pouze na pět procent účinnosti laboratorního testování, ale zvládla to za pouhou čtvrtinu času a bez potřeby drahých lékařských přístrojů. To vědcům dává naději, že se jednou exoskelety konečně stanou skutečně praktickými a cenově dostupnými.

Robotické boty použité při pokusech byly vyrobeny z hliníku a uhlíkových vláken. Tým zjistil, že při tréninku mimo laboratoř vedly ke zvýšení rychlosti chůze až o devět procent a snížení energetického výdaje nositele o 17 % ve srovnání s běžnou obuví. Výzkumníci spočítali, že tyto úspory energie zhruba odpovídají odstranění zátěže o hmotnosti odpovídající téměř deseti kilogramům.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares