Solární panel

Robot na čištění solárních panelů vypadá jako obyčejný kuchyňský pomocník. Výrobu elektřiny vylepší o 15 procent

  • Robot Pleco ke své činnosti nepotřebuje člověka
  • Po střeše, kam ho vynese dron, se pohybuje autonomně

Izraelská společnost BladeRanger dokázala to, co solární farmy již dlouho potřebovaly. Navrhla automatizované řešení pro čištění panelů bez jakéhokoli lidského zásahu. Čištění prováděné robotem, který vypadá podobně jako běžný kuchyňsky pomocník Roomba, může pomoci zvýšit účinnost panelů až o 15 procent.


Nepřehlédněte: Tenhle vynález nadchne všechny cyklisty: Za pár korun přemění obyčejné jízdní kolo na elektrokolo


Každý den se na solárních panelech po celém světě usazují nečistoty, které snižují množství vyrobené elektřiny. Robot navržený izraelským start-upem dokáže panely, ke kterým se jinak nikdo nedostane, čistit samostatně, píše server New Scientist.

Vypadá jako Roomba, ale jezdí po panelech

„Autonomní roboti se běžně používají k čištění velkých solárních panelů, které jsou umístěny na zemi. Pracují tak, že se pohybují po kolejnicích a stírají prach, ptačí trus a další nečistoty z nekonečných řad solárních panelů,“ říká Gal Kaminka z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli. Tyto systémy však nejsou vhodné pro solární panely instalované na střechách.

Čištění panelů umístěných na střechách domů je náročné. Jednak je obtížné se na střechy vůbec dostat a jednak jsou střešní solární panely často rozmístěny v nepravidelných tvarech nebo pod velmi strmými úhly, což přináší řadu rizik, od pracovních úrazů až po ohrožení života (spadnout ze střechy vážně nikdo nechce).

Nový robot s názvem Pleco, který se má začít prodávat koncem letošního roku, dokáže takové střešní solární panely čistit bez lidské asistence. Dvacetikilogramový stroj má na spodní straně vakuové komory, které mu umožňují pracovat v úhlu až 45 stupňů. Autoři doufají, že přenášen mezi řadami panelů bude pomocí dronu.

Dopravu robota na střechy zajistí dron

„Naší vizí je, že robot bude žít na střeše a bude ji udržovat,“ říká Oded Fruchtman ze společnosti BladeRanger, která robota vyvíjí. Firma v posledních osmi měsících testovala Pleco na různých solárních zařízeních, včetně panelů na budovách Bar-Ilanovy univerzity, kde test ukázal, že po vyčištění se výroba elektřiny zvýšila o 15 procent.

Další výhodou použití automatizovaného řešení, jako je Pleco, jsou data ze sledování, která stroj během úklidu nashromáždí. Robot využívající umělou inteligenci (AI) poskytuje svým majitelům přehled o požadavcích na preventivní údržbu a pomáhá předejít případným poruchám solárních panelů.

Zdroj náhledové fotografie: LCEC / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares