Xiaomi Mi 11

Recenze Xiaomi Mi 11: fešák s drtivým výkonem

Chytrý telefon Mi 11 má moderní 5nm procesor Qualcomm Snapdragon 888, skvělý displej, rychlé nabíjení a povedený fotoaparát. Po stránce parametrů je tedy rozhodně o co stát, Xiaomi si dalo záležet.


Psali jsme: Recenze Redmi Note 10 5G: nejlevnější 5G telefon


Xiaomi Mi 11: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 164,3 × 74,6 × 8,1 mm, 196 gramů
Displej 6,81″, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 3 200 × 1 440 px, poměr stran 20:9, jemnost 515 ppi
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888
Paměť 8 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD
Fotoaparát trojitý (108 Mpx hlavní + 13 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 5 Mpx makro), clona f/1.89 + f/2.4 + f/2.4, OIS, PDAF, 8K video, duální LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 6, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor Harman Kardon
Baterie 4 600 mAh, rychlonabíjení 55 W, bezdrátové rychlonabíjení 50 W
Cena a dostupnost od 19 990 Kč, březen 2021

Obsah balení

  • nabíjecí adaptér
  • kabel USB-C/USB-A
  • špendlík pro vyjmutí SIM karty
  • technický manuál
  • samotný Mi 11
  • průhledný plastový kryt

V balení se nachází vlajkový Mi 11, technická brožurka a základní průvodce, kabel s koncovkami USB-C a USB-A, nabíjecí adaptér s velmi slušným výkonem 55 W, spona pro vysunutí šuplíčku pro SIM a silikonové pouzdro s průhlednou texturou.

Zpracování, design a první dojmy

  • rozměry 164,3 × 74,6 × 8,1 mm
  • hmotnost je 196 gramů
  • konstrukce kombinuje sklo a kov

Xiaomi Mi 11 je krásný designový kousek, který zaujme ze všech stran. Výrobce vsadil na kombinaci odolného skla a kovu. Tělo mu obepínají tenké kovové rámečky a skleněná záda se přelévají přes boky. Přesně takto má podle nás premiový telefon vypadat.

Design se opravdu povedl a naživo „jedenáctka“ vypadá luxusně. Záda jsou pokrytá tvrzeným sklem a mají matnou a na omak příjemnou úpravu. To napomáhá dobrému držení v ruce a především eliminuje případné nevkusné otisky prstů. Zadní část telefonu kryje Gorilla Glass 5, vepředu pak je nejmodernější verze Gorilla Glass Victus.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | foto: vlastní

V horní části zad je velký modul fotoaparátu v nezvyklém kaskádovitém uspořádání a prim zde hraje hlavní 108Mpx snímač. Mi 11 má rozměry 164,3 × 74,6 × 8,1 mm. Rohodně tedy nepatří k přerostlým mobilům, ale nedá se označit ani jako kompaktní. Hmotnost je 196 gramů.

Nahoře i dole jsou reproduktory s označením Harman Kardon a na horní hraně nechybí ani infraport pro ovladání domácích spotřebičů. Vespod pak najdeme konektor USB-C pro nabíjení a šuplík pro dvě SIM.

Co můžu očekávat od displeje Xiaomi Mi 11?

  • AMOLED panel s úhlopříčkou 6,81 palce
  • rozlišení je 3 200 × 1 440 pixelů
  • obnovovací frekvence 120 Hz

Parádní podívanou zajišťuje AMOLED displej s úhlopříčkou 6,81 palce a rozlišením QHD+, tedy 3 200 × 1 440 px. Výsledná jemnost 515 ppi (bodů na palec) je bez přehánění úžasná. Poměr stran použitého panelu je standardní, čili 20:9.

Pochvalu zaslouží obnovovací frekvence 120 Hz (po prvním spuštění telefonu je však nastavena na obvyklých 60 Hz, proto ihned zamiřte do nastavení a hodnotu změňte), podpora standardu HDR10+ a vysoký jas s 1 500 nity. Výborné reakce na dotyk pak jsou zásluhou vzorkovací frekvence 480 Hz. Displej Xiaomi Mi 11 je prostě po čertech povedený.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | foto: vlastní

Jediné, co snad zamrzí, je chybějící technologie LTPO, která umožňuje adaptivně měnit frekvenci displeje dle zobrazeného obsahu a tím padem šetří spotřebu energie.

V displeji najdeme integrovanou čtečku otisků prstu pro odemykaní. Její rychlost je uspokojivá, většinou jsem s ní neměl žádný problém. V levém horním rohu je obrazovka opatřena drobným průstřelem pro 20Mpx selfie kamerku.

 Výkon, systém a zvuk

  • osmijádrový procesor Snapdragon 888
  • grafiku vykresluje čip Adreno 660
  • 8 GB RAM a rychlé UFS 3.1 úložiště

Srdcem telefonu je procesor od Qualcommu, Snapdragon 888, který diktuje tempo společně s 8 GB operační paměti a 256GB úložištěm (to se nedá dále rozšířit kartou microSD). Co se výkonu týče, tak tu není žádný prostor pro kompromis. Za své peníze dostanete vlajkový telefon a čekejte maximální nářez. Ve výkonnostním testu AnTuTu jsem naměřil fantastický výsledek 800 tisíc bodů.

Hardware se nezalekne žádné aplikace ani nejnáročnější hry, jakou je třeba Genshin Impact. Na nejvyšší detaily s vyhlazováním se framerate drží na 60 snímcích za sekundu naprosto bez problému. Jedinou menší výtku bych měl k zahřívání během hraní nejnáročnějších titulů. Přibližně po hodině hraní začal telefon zezadu pěkně hřát a na displeji by se s klidem dalo usmažit vajíčko. Na obranu Xiaomi Mi 11 ale musím dodat, že jsem mobil testoval v období veder, kdy teplota venku i uvnitř bytu atakovala 30 stupňů. Takže se moc nedivím, že měl mobil co dělat.

Prostředí nadstavby MIUI 12.5.1
Prostředí nadstavby MIUI 12.5.1 | foto: vlastní

Slabinou Mi 11 je absence slotu na paměťové karty microSD, což nemusí zdaleka všem zákazníkům vyhovovat. Zklamu také milovníky drátových sluchátek, protože chybí 3,5mm audiojack a smířit se musíte i s absencí FM rádia. Xiaomi Mi 11 podporuje Bluetooth 5.2 a NFC (včetně plateb). Zajímavým bonusem je již v úvodu zmiňovaný infraport.

Operační systém, MIUI 12 a reproduktory

  • Android 11 s nadstavbou MIUI 12.5
  • reproduktory Harman Kordon

Software telefonu je postaven na základech operačního systému Android 11 a grafické nadstavbě MIUI 12.5. Orientace v uživatelském prostředí je naprosto plynulá a bez záseků, přesně jak bychom očekávali. Samozřejmostí je možnost přepnout si prostředí telefonu na tmavý režim. Na výběr máte také známé dva styly ovládání, jeden pomocí systémových tlačítek, druhý pomocí gest.

Aplikační balast je dlouhodobým problémem produktů Xiaomi a týká se i vlajkového Mi 11. Bohužel. V mobilu tak najdete předinstalované zbytečné aplikace, které jen zabírají místo v paměti. Jedná se o appky LinkedIn, Facebook, Netflix, Amazon, Mi Video a další.

Jak hrají ty stereo reproduktory s označením Harman Kardon? Zvuk z nich je kvalitní, ale čekal jsem od nich přece jen víc. Čistota zvuku je na dobré úrovni a potěší i vyvážené středy a výšky, a to i při nejvyšší hlasitosti bez zkreslení. Horší je to ovšem s basovou složkou, která není nijak výrazná. Kdyby se výrobce nepyšnil logem Harman Kardon, tak neřeknu půl slova, ale takhle to hodnotím spíše jen jako lepší průměr.

Fotoaparát a výdrž baterie

Sestava třech fotoaparátů na zádech je velmi slušná. V kasádovitém modulu na zadní straně najdeme 108Mpx hlavní senzor se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Následuje 13Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 123 stupňů a nakonec také 5Mpx makrosnímač. Čelní fotoaparát (v průstřelu displeje) má rozlišení 20 Mpx (f/2.2).

S primárním 108Mpx fotoaparátem je radost fotit. Výsledný snímek má po složení pixelů rozlišení 27 Mpx, aby byla dosažena lepší citlivost na světlo. Fotografie mají velké množství detailů a to i za zhoršených světelných podmínek, kdy hodně pomáhá noční režim.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | foto: vlastní

Stejně jako u Mi 10 i u „jedenáctky“ chybí jakýkoliv teleobjektiv pro optický zoom a vystačit si tak budeme muset z digitálním výřezem z hlavního snímače. Ovšem díky té spoustě detailů (a především vysokému rozlišení) se není třeba bát, protože i ten dvojnásobný digtální zoom je stále slušný a tak z části nahradí chybějící teleobjektiv, který najdeme až v modelech Mi 11 Pro a Mi 11 Ultra.

Dále tu máme 13Mpx ultraširokoúhlý senzor. Fotky z něj jsou pěkné, barevně vyvážené, jen po stranách ztrácí už trochu ostrosti. 5Mpx makrokamerka je tu do počtu. Rychle na ni zapomeňte.

Pokud budete chtít natáčet video, tak vřele doporučuji 4K rozlišení při šedesáti snímacích za sekundu.Videa jsou kvalitní, stabilizace funguje a obraz je krásně plynulý. K dispozici je také rozlišení 8K při 24/30 snímcích za sekundu s elektronickou stabilizací.

Výdrž baterie

  • baterie má kapacitu 4 600 mAh
  • podpora 55W kabelového nabíjení (50 W bezdrátově)

Baterie s kapacitou 4 600 mAh je dostačující i když maté zaputé nejvyšší rozlišení displeje a je nastavená 120Hz obnovovací frekvence. S přehledem dáte celý den a ještě vám na ráno zbude nějakých dvacet procent kapacity. Samozřejmě pokud budete testovat výkon Snapdragonu 888 a hrát hry jak o život tak se připravte na rychlý úbytek energie .

To ale není zase tak velký problém, protože součástí balení je velmi rychlý 55W nabíjecí adaptér, který zvládne telefon nabít z 0 na 100 %  kapacity za krásných 45 minut. Pokud preferujete bezdrátové nabíjení, je podporováno výkonem až 50 W. A je tu i možnost využít 10W reverzní bezdrátové nabíjení. Mi 11 tedy podporuje nabíjení další elektroniky, napříkad bezdrátových sluchátek.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | foto: vlastní

Zhodnocení a konkurence

Jak si vede Xiaomi Mi11 oproti konkurenci? No, při ceně kolem dvaceti tisíc korun ne uplně dobře. Za podobnou cenu díky různým cashbackům tu máme Samsung Galaxy S21, která má lepší fotoaparát a displej s LTPO technologií a nebo se za krásných sedmnáct tisíc nabízí loňský Oneplus 8 Pro, který má fotoaparát s teleobjektivem, LTPO displej či povedenou nadstavbu Oxygen OS.

Konkurence je víc než dost. Každopádně existují i důvody, které by vás ke koupi Xiaomi Mi 11 mohly přimět. Mezi plusy řadíme krasný design i použité materiály. Dalším prodejním argumentem je mamutí výkon, který zajišťuje procesor Snapdragon 888. A v neposlední řadě tu je velký AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí nebo rychlé nabíjení akumulátoru. Ostudu nedělá ani fotoaparát, ale na absolutní špičku nestačí.

Takže ano, Xiaomi Mi 11 je výborný telefon, který má co nabídnout, ovšem plnohodnou vlajkou ho nazývat nemůžeme. Od toho má v nabídce Xiaomi model Mi 11 Ultra.

Co se líbí

  • kvalitní zpracování
  • kryt v balení
  • výdrž baterie
  • skvělý displej
  • výkon a 5G
  • 108Mpx fotoaparát
  • skvělá optimalizace prostředí

Co se nelíbí

  • chybí 3,5mm audiojack
  • jednodenní výdrž baterie
  • telefon se při delším hraní zahřívá
  • chybí teleobjektiv
  • chybí zvýšená odolnost
Total
0
Shares