RECENZE Realme C11: Levný smartphone nemusí být nouzovka

  • Realme C11 je levné a má plastovou konstrukci
  • Zadní stranu okupuje duální fotoaparát
  • Uvnitř tiká procesor MediaTek Helio G35 
  • Doporučená cena je 2 890 Kč

V dnešní recenzi se zaměříme na levný telefon, který značka Realme na českém trhu nabízí. Za nízkou cenu nabízí model Realme C11 slušnou výbavu, ale také několik větších kompromisů.

Speciální design zadní strany

Segmentu smartphonů s cenou kolem dvou až tří tisíc korun se zpravidla vyhýbáme a to je velká škoda, ukazuje se totiž, že v něm mnohdy najdeme zajímavé kousky. Jedním z nich chce být i smartphone Realme C11, který se snaží naplnit celou řadu očekávání zákazníků, kteří mají hlouběji do kapsy.

Málokoho asi překvapí, že Realme C11 má tělo pokryté plasty, které ale na první pohled nevypadá vůbec zle, levně a především na zadní stranu se moc hezky dívá. A to zejména, když zvolíte nazelenalou variantu, kterou jsme testovali. Na výběr je telefon ovšem i v konzervativnější šédé barvě. Zadní strana má speciální vroubkovaný povrch, jednáctka díky tomu neklouže z ruky a navrch přidává zajímavé odlesky a zároveň i stíny. Vypadá to fakt pěkně.

Realme C11
Realme C11 | foto: vlastní

Na zádech si lze dále povšimnout sestavy dvou fotoaparátů, byť čtvercový modul tak trochu klame a v člověku vzbuzuje dojem, že má Realme C11 alespoň tři fotoaparáty. Mimochodem, modul je zapuštěn do těla telefonu a díky tomu takřka vůbec nevystupuje nad hranu zadní strany, takže když máte mobil na stole, v podstatě se vůbec nehoupe.

Na těle dále najdete konektor pro sluchátka a také starší microUSB, což je celkem škoda – telefonu by více slušelo moderní USB-C. I to je však jeden z aspektů, na kterých zkrátka výrobce musel šetřit. Na čem už ale šetřit nemusel, tak to je absence kapacitní čtečky otisků prstů.

Tu považuji za základ i v segmentu opravdu levných smartphonů. Telefon to supluje biometrickým způsobem rozpoznávání, které však za šera a tmy funguje problematicky a uživatel tak je nucen při odemykání zadávat PIN či heslo. Zapomenout nesmím ani na to, že Realme C11 má slot na dvě SIM karty a jednu microSD kartu, což je fajn.

Co displej, jaká je to podívaná?

Realme C11
Realme C11 | foto: vlastní

Přední straně dominuje 6,5palcový zobrazovač s HD+ rozlišením 1 560 × 720 pixelů a poměrem stran 20:9. Nižší rozlišení, které dává výslednou jemnost 270 pixelů na palec, už je i pouhým bližším pohledem trochu znát, ale žádná velká tragédie to není, tudíž to nepovažuji za problém.

Okolo displeje jsou docela tenké rámečky, tedy až na bradu, která trochu narostla a nechybí ani poměrně malý kapkovitý výřez displeje pro přední fotoaparát. Potěší, že již od výroby najdete na displeji předinstalovanou ochrannou fólii, takže se samotná obrazovka po vybalení telefonu z krabičky hned nepoškrábe. Na spodní hraně je umístěn jediný reproduktor, který neurazí a při maximální hlasitosti ani příliš netahá za uši.

Jaký má výkon?

V nitru Realme C11 tepe čipová sada MediaTek Helio G35, které dělá společnost 3 GB RAM a 32GB úložiště, ze kterého zůstane po zapnutí dostupných zhruba 18 GB. Právě proto pak oceníte podporu microSD karet, díky čemuž nebudete v podstatě už nijak limitováni.

Během používání se občas setkáte s pomalejšími, ne zcela plynulými animacemi, otevírání aplikací také chvilku trvá a stejně tak zpracování zachycené fotografie nějaký čas zabere, za cenu pod tři tisíce se s tím ale tak nějak počítá. Abych to rozseknul, tak se nejednalo o nic, co by mi zásadně kazilo zážitek z používání „jedenáctky“.

U obchodníka nezaplatíte

Realme C11
Realme C11 | foto: vlastní

Co mě ovšem zklamalo, tak to je absence technologie NFC, která umožňuje bezkontaktní placení u obchodníka, protože například konkurenční Redmi 9C, které stojí podobně, ji ve výbavě má.

Placení mobilem je hodně návykové a bez NFC to dneska jde jen ztěžka. V oblasti konektivity nechybí Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS i BDS. K dispozici je i podpora dualSIM s podporou 4G na obou slotech, Wi-Fi 802.11 b/g/n a také funkce OTG.

Je to držák, ale pomalu se nabíjí

Za kapacitu baterie si zaslouží Realme C11 pochvalu, má totiž 5 000mAh akumulátor. Díky němu (a také díky nižšímu rozlišení obrazovky) hravě vydrží dva dny i při vyšší zátěži, šetřiví uživatelé se pak dostanou na tři dny úplně v pohodě.

Samozřejmě počítejte s tím, že nabíjení není extra rychlé, adaptér nabízí výkon pouze 10 W a tak mobil většinou na nabíječce straví tři hodiny, než se akumulátor plně dobije.

Jak Realme C11 fotí?

Realme C11 | foto: vlastní

Realme C11 disponuje celkem třemi fotoaparáty. Zadní stranu obývá 13Mpx snímač s objektivem o světelnosti f/2.2 a PDAF ostřením společně 2Mpx snímačem (f/2.4) pro portrétní snímky. Na čelní straně ve výřezu najdeme 5Mpx selfie kamerku (f/2.4).

Hlavní snímač fotí obstojně pouze při opravdu dobrých světelných podmínkách, kdykoliv jindy fotografie rychle ztrácí ostrost a nastupuje také šum. Samozřejmě, že v kategorii nižší třídy nečekám žádné fotografické zázraky, ale i při takto nízkých očekáváních fotí Realme C11 veskrze velice průměrně.

Když si světelné podmínky sednou a mají k ideálu velmi blízko, dá se z foťáku vytáhnout slušný snímek. Milým překvapením pak je podpora nočního režimu, který trochu napomůže ve chvílích, kdy ubývá světlo.

Realme C11 | foto: vlastní

Abych to nějak shrnul, na Instagram a Facebook fotoaparát Realme C11 bohatě postačí. To samé platí o 5Mpx kameře na čelní straně, která udělá hezké selfíčko v případě dobrého světla. Průměrná je kvalita videa, kde nepočítejte s žádnou stabilizací, takže výsledkem je rozstřesený záznam, pokud zrovna náhodou nestojíte přibití na místě.

Galerie

Android 10 a pohodové prostředí

Uvnitř telefonu běží Android 10 s nadstavbou od Realme, která působí přehledně, není přeplácaná a většině uživatelů bude bohatě stačit. Po pár minutách zjistíte, že RealmeUI je poměrně střízlivou odchylkou od základní podoby Androidu a pochválit musíme Realme za to, že jsme nenašli moc aplikací nad rámec těch základních, které často jen zabírají místo a zbytečně na ploše otravují.

Mám si ho pořídit?

Realme C11 | foto: vlastní

Sice ode mne Realme C11 dostalo do těla, ale na telefon se musíme podívat optikou toho, pro koho je primárně určen – tedy pro nenáročné uživatele a lidi, kteří chtějí komunikovat s okolním světěm a přitom nemají v plánu utrácet zbytečně moc peněz. Školáci budou spokojení. Telefon vypadá designově moc pěkně a má dostatek výkonu, aby rozjel TikTok, Facebook a vůbec všechny sociální sítě. Realme C11 pak nezarmoutí ani seniory.

Vzhledem k nízké ceně jsem neočekával nejlepší kvalitu fotografií, ani výkon proceoru bez občasných pomalejších reakcí. S tím se zkrátka počítat musí, pakliže se pohybuji v cenovém segmentu kolem tří tisíc korun. Za mínus lze pokládat starší microUSB a někoho může zamrzet absence čtečky otisků prstů a také funkce NFC pro placení v obchodech. Tu ale nahradíte klasickou platební kartou, bezpečnost dat pak zajistí podpora odemykání telefonu obličejem nebo heslem.

Mile mě překvapila výdrž na baterii, dva nebo tři dny nejsou problém, parádní je také povrch a design zadní strany, stejně jako musíme chválit za slot pro dvojici nanoSIM a microSD kartu.

Pokud hledáte telefon, který vás provede běžným dnem a máte hodně omezený rozpočet, nebo jen nechcete zbytečně utrácet, protože stále probíhá koronavirová krize, Realme C11 vám mohu s klidným svědomím doporučit. Je to solidní pracant.

Co se nám líbí

  • velmi dlouhá výdrž na baterii
  • kvalitní a praktické zpracování
  • slot na dvě SIM + microSD
  • slušný výkon ve své třídě
  • povedený displej

Co se nám nelíbí

  • chybějící čtečka otisku prstů
  • microUSB
  • absence NFC
Total
0
Shares
4 komentářů
    1. Není zač, špatný určitě není. Za ty peníze je fajn.

Comments are closed.