Realme 7

RECENZE Realme 7: nahradí drahý top model, střední třídu bere útokem

  • Realme 7 spoléhá na procesor Helio G95 a až 8GB operační paměť
  • Potěší baterie s kapacitou 5 000 mAh a 30W nabíjení
  • Novinka příjemně padne do ruky a radost dělá i kvalitní displej
  • Telefonu nechybí 48megapixelový hlavní fotoaparát

Donedávna u nás neznámá značka Realme bere český trh útokem. A jedním z důležitých modelů pro podzimní sezónu je bezesporu novinka Realme 7, která se blíží k ideálnímu telefonu, za který nejí nutné utrácet majlant. Má rozumnou cenu, bohatou výbavu a nedělá žádné dramatické kompromisy.

Značka Realme vstoupila na náš trh těsně před koncem loňského roku a často bývá označována za nové Xiaomi. Je nutné nicméně připomenout, že Realme patří do koncernu čínského Oppa, které smartphony vyrábí už pěkných pár let, takže na Realme 7 nelze rozhodně nahlížet jako na pokus nějakého nezdárka.

Balení naprostá klasika

Realme 7
Realme 7 | foto: vlastní

Realme 7 dostanete ve žluté krabičce s papírovým manuálem, kabelem pro nabíjení a synchronizaci dat s koncovkami USB-C a USB-A, adaptérem s nabíjecím výkonem 30 W a také silikonovým pouzdrem, abyste si telefon poté, co si do něj vložíte SIM, případně ihned nepoškodili, kdyby vám náhodou spadl na zem.

Nové Realme 7, které je zástupcem střední třídy, vypadá na první pohled jako moderní smartphone. Má v podstatě jen minimální rámečky kolem displeje a chybět nemůže ani populární průstřel pro selfie kamerku. Skutečně pozitivní zprávou je matná úprava zad, na které nejsou otisky prstů vidět zdaleka tolik jako na lesklých, skleněných telefonech.

Žádný magnet na otisky se tu tedy nekoná a to je jen a jen dobře. Telefon se díky zaobleným plastovým zádům také parádně drží v ruce – v podstatě vůbec neklouže. Pokud jste příznivci kompaktních modelů, je Realme 7 výbornou volbou. Rozměry jsou 162,3 × 75,4 × 9,4 milimetru.

Na zadní straně se v Realme snažili tentokrát vymyslet něco trochu nového. Matné plochy záda rozdělují v poměru zhruba 2:1. V lesklejším pruhu je modul fotoaparátů a logo výrobce. Vypadá to hodně dobře a originálně.

Realme 7: specifikace

Konstrukce plast, 162,3 × 75,4 × 9,4 mm, 196,5 g
Displej 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi
Operační systém Android 10 + Realme UI
Čipset 8jádrový, 2,05 GHz, MediaTek Helio G95
Paměť 4/6/8 GB RAM, úložiště 64/128 GB (UFS 2.1) + microSD slot
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.1
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnost od 4 999 Kč

Parádní a rychlý displej. Bravo!

Realme 7
Realme 7 | foto: vlastní

Realme v případě „sedmičky“ šlo prakticky na jistotu a výrobci se povedlo odškrtnout dvě zásadní věci v seznamu současných trendů: průstřel displeje a rychlou obnovovací frekvenci. Ale pěkně popořadě.

Displej typu IPS má úhlopříčku 6,5 palce a rozlišení 2 400 × 1 800 pixelů. Poměr stran je 20:9. Lze si vybrat, zda bude obnovovací frekvence standardních 60, nebo rychlejších 90 Hz, případně aby se měnila v závislosti na tom, co se na panelu zobrazuje, čili aby se upravovala adaptivně.

Jistě, není to prvek výbavy, bez kterého by se běžný zákazník neobešel. Ovšem zároveň je to zkrátka přednost, kterou Realme získalo na úkor konkurentů, kteří 90Hz a rychlejší panely montují stále jen do prémiovějších smartphonů. Zobrazovač samotný je chráněn odolným sklem Gorila Glass 3 a jeho svítivost dosahuje 480 nitů, což není špatná hodnota, ale na hodně prudkém sluníčku už je s čitelností trochu problém.

Na displeji je od výrobce nalepena ochranná fólie, ale pokud zvolíte ovládání prostředí formou gest, budete ji proklínat. Do prstů nepříjemně řeže a proto jsem ji ihned sloupl. K ovládání pomocí softwarových tlačítek se vracet už nechci.

Výkonu je dostatek i na nejnovější hry

Ačkoliv jde o model střední třídy, tak se rozhodně nemusíte bát, že by mu chyběl výkon. O ten se stará procesor Helio G95 společně s buď 4 GB, 6 GB nebo dokonce 8 GB operační paměti, což byl případ námi testované verze. Ve výkonnostním testu AnTuTu nám v případě naší testovací varianty vyšlo skóre skoro 300 tisíc bodů, což je slušný výsledek.

Na Realme 7 si tak zahrajete i náročnější hry, jako třeba Asphalt 7 nebo Call of Duty Mobile. Nepočítejte ovšem s hraním na maximální detaily, na to už budete potřebovat něco výkonnějšího a hlavně dražšího! Abych to shrnul, na Realme 7 si bez problémů zapaříte a parádně se zabavíte.

Telefon jde zakoupit ve třech paměťových variantách, buď 4/64 GB, 6/64 či rovnou 8/128 GB. Úložiště pro data jde pak dále rozšířit kartou microSD. Díky samostatnému slotu to navíc neomezí ani ty, kteří chtějí zároveň používat dvě aktivní SIM.

Fyzickou konektivitu zajišťuje USB-C a sluchátkový jack a ještě dodám, že telefon podporuje i Bluetooth 5.0 a NFC, takže s ním lze platit bezdrátově u obchodníka. Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou jak 2,4 GHz, tak 5 GHz. Na boční straně ve vypínacím/zapínacím tlačítku je integrovaný snímač otisků prstů, který je bleskurychlý.

Pro autentifikaci lze využívat i funkci odemykání telefonu skenem obličeje. Ta mě mimochodem mile překvapila, protože fungovala spolehlivě i ve chvílích, kdy světla hodně rychle ubývalo, tedy navečer a večer.

Android 10 a Realme UI 1.0

Realme 7
Realme 7 | foto: vlastní

Po systémové stránce tu máme co dočinění s operačním systémem Android 10 opatřeným rozhraním Realme UI 1.0. To se vyznačuje organizací menu podobně jako neupravený Android, tedy ve vytahovací roletce, vlastní domácí obrazovkou pro chytrého asistenta s nabídkami často používaných funkcí a tak dále. Výrobce musím pochválit za to, že nadstavba není zaplevelena zbytečnými aplikacemi, které byste stejně nikdy nevyužili.

Jakou má výdrž?

Baterie má úctyhodnou kapacitu 5 000 mAh, přičemž nechybí ani rychlé 30W nabíjení. Právě tohle je jedním z největších taháků Realme 7. Smartphone během jednoho dne v podstatě neutaháte, a to ani při intenzivnějším používání.

Je vidět, že společnost si na optimalizaci dala záležet a také, že je Helio G95 je opravdu úsporným kusem hardwaru. Díky podpoře rychlého nabíjení pak k plnému dobití budete potřebovat asi jen hodinu. Paráda.

V případě potřeby stačí „sedmičku“ jen například před spaním chvíli připojit k nabíječce, zatímco si dáte sprchu, uděláte čaj nebo vyčistíte zuby. Toto je zkrátka smartphone, na který s nabíjením není třeba čekat. Po stránce výdrže baterie je Realme 7 rozhodně za co chválit.

Fotky mile překvapily

Realme 7
Realme 7 | foto: vlastní

Jak už to bývá u této značky celkem zvykem, i Realme 7 má na zádech hned čtyři fotoaparáty. Hlavní foťák se skládá z 48Mpx primárního snímače se solidní clonou f/1.8, 8Mpx ultraširokáče se záběrem 119 stupňů a dále 2Mpx makro foťáku a 2Mpx hloubkového senzor. Pátý fotoaparát je na čelní straně a má rozlišení 16 Mpx.

Hlavní foťák je ve svém živlu hlavně při dobrých světelných podmínkách, kdy má dostatek ostrosti i přirozené barvy. Snímky mají parádní podání barev a hodně detailů, ovšem v některých situacích má umělá inteligence tendenci fotky přeostřovat.

Občas se také stane, že automatika přežene jednu z dominantních barev, takže jsou například listy na stromech až přehnaně zelené a podobně. Když světla ubývá, kvalita jde přirozeně dolů: v tuto chvíli pak pomůže noční režim, který snímkům dodá trochu více detailů.

Celkem očekávatelně je trochu horší kvalita u širokoúhlého snímače, od kterého nečekejte zázraky, přesto za dostatku světla mnohdy dokáže překvapit. Aby nedošlo k mýlce, v kategorii střední třídy podává širokáč Realme 7 solidní výsledky. V baťůžku na zádech se nachází také 2Mpx makro kamerka a 2Mpx hloubkový senzor.  Oba snímače neurazí, ale ani nenadchnou. Svou práci odvedou a to je tak vše.

Realme 7 umí natáčet také videa, a to jak ve Full HD při 30 a 60 snímcích, tak také ve 4K při 30 snímcích. Osobně doporučuji nahrávat videa ve Full HD při 30 snímcích. Zapomenout zmínit nesmím ani selfie kamerku, která má rozlišení 16 megapixelů a fotky z ní jsou v pohodě. Záznam zvuku ve videích je nicméně spíše průměrný.

Galerie

Mám si Realme 7 pořídit?

Realme 7
Realme 7 | foto: vlastní

Hlavním konkurentem pro Realme je v současnosti zejména značka Xiaomi, a je opravdu hodně vidět (právě díky telefonům jako Realme 7), jak moc se mu snaží Realme šlapat na paty.  „Sedmička“ má příznivou cenu zejména ve své nejnižší 4/64GB konfiguraci, kdy vyjde na 4 999 korun. Za nejnadupanější 8/128GB verzi zaplatíte 6 699 korun.

Realme 7 v mnoha ohledech předčilo moje očekávání. Má po všech stránkách moderní displej, opravdu dostatečný výkon a navrch ještě rychlé 30W nabíjení. Nedostatků je v podstatě minimum. Někdo by si mohl postesknout nad tím, že AMOLED displej se čtečkou otisků by telefonu slušel víc, což chápu, jenže to by ho zase prodražilo.

Takže si to shrnmě. Realme 7 je skvělý smartphone a nebojím se ani použít spojení, že v segmentu střední třídy jeden z nejlepších. Nemá v podstatě žádné slabiny a za necelých sedm tisíc nabízí opravdu hodně muziky. Palec nahoru.

Co se nám líbí

  • dostatek výkonu pro hraní her
  • kvalitní displej s 90Hz obnovovací frekvencí
  • optimalizovaný systém s nadstavbou bez balastu
  • 5 000mAh baterie a 30W nabíjení
  • nadprůměrné fotografie za dobrých světelných podmínek
  • cena

Co se nám nelíbí

  • kvalita fotek a videa za zhoršených světelných podmínek
  • chybí bezdrátové nabíjení a odolnost vůči vodě a prachu
  • horší čitelnost displeje na přímém slunci
Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Díky za recenzi. Měl bych dotaz – co teplo? Jak se chová plast v kombinaci se zátěží? A jak to topí při nabíjení? Díky díky

    1. Ahoj, není zač. Při záteži jsem žádné velké zahřívání nezaznamenal. Kdyby ano a vadilo by mi, zmínil bych to v recenzi.

Comments are closed.