NFT pro Ukrajinu

Reakce Avastu na válku na Ukrajině: česká firma v Rusku končí, peníze nejsou všechno

  • Známý český výrobce antivirových programů v Rusku končí
  • Humanitárním organizacím Avast věnuje 18 milionů korun

Seznam technologických společností, které se kvůli vpádu na Ukrajinu stahují z Ruska, se neustále rozšiřuje. Už dříve se ze země odešly například firmy Apple, Microsoft, Samsung, Dell, Nokia či ESET. K situaci se vyjádřil i český výrobce antivirových programů Avast. Na svém oficiálním blogu oznámil, že s okamžitou platností přestává v Rusku poskytovat své produkty.


Nepřehlédněte: Pošlete svoje jméno na Měsíc. Nabízí to NASA a je to zcela zdarma


Avast zastavuje činnost v Rusku

Podle manažera Ondřeje Vlčka nešlo o snadné rozhodnutí, protože česká firma své produkty v Rusku nabízí již téměř 20 let a tamní uživatelé jsou významnou součástí globální komunity Avastu.

Vyčíslil, že ročně v Rusku firma platí v přepočtu přes 50 milionů korun na dani z přidané hodnoty za prodej svých produktů. Zastavení podnikání v zemi je za dané situace ale jediný správný krok. Avast odmítá přispívat k válce, nebo z ní jakkoli profitovat.

Ukrajincům antivir zdarma

Prostřednictvím své globální nadace a zaměstnanecké sbírky věnuje firma humanitárním organizacím, včetně Člověka v tísni, více než 18 milionů korun na podporu důležité humanitární činnosti, která byla zahájena během posledních dvou týdnů.

Na Ukrajině firma také posilila dosavadní nabídku svých produktů. Platícím uživatelům prodlouží licence zdarma. Uživatelé bezplatných produktů pak mají nově možnost získat zdarma placené verze prémiového software. A stávající bezplatné produkty jsou i nadále bez přerušení k dispozici všem, kdo o ně má zájem.

„Vzhledem k šířícím se dezinformacím je podpora přístupu Ukrajinců a Ukrajinek k bezpečnému a neomezenému internetu nesmírně důležitá. Už jen proto, aby mohli získávat i sdílet přesné a pravdivé informace o vývoji války,“ dodal Vlček.

Zdroj náhledové fotografie: Max Kukurudziak / Unsplash

Total
11
Shares