Atlas, robot

Průzkumný robot vyskočí výš než socha Svobody. Pomůže nám s průzkumem Marsu a dalších planet

  • Unikátní skákací robot strčí všechny ostatní do kapsy.
  • Dokáže vyskočit až do výšky 120 metrů, to je výš než socha Svobody.
  • Využití najde při krizových situacích, anebo při průzkumu cizích planet.

Rok 2024 je dozajista rokem robotů. Své vlastní představují společnosti napříč různými segmenty. Některé firmy a týmy expertů dokonce pracují na velmi specifických robotech-skokanech, které půjde do budoucna využít pro průzkum planet.


Nepřehlédněte: Přichází éra robotů. První automobilka jimi nahradí lidské zaměstnance


Nový typ skákacích robotů

Řeč je především o speciálním skákacím robotovi, který dokáže vyskočit až do výšky 120 metrů. To je výš než socha Svobody nebo londýnský Big Ben. Na vývoji takto výkonných skákacích robotů pracuje tým odborníků na kosmickou robotiku z Manchesterské univerzity.

Podle studie zveřejněné v časopise Mechanism and Machine Theory jsou běžní skákací roboti značně neefektivní a kromě přímého pohybu vzhůru plýtvají energií i na nechtěné pohyby. Buď startují příliš brzy, než plně natáhnou své silou odpružené nohy, nebo se vychýlí z dráhy sklouznutím do strany nebo otáčením, které snižuje hybnost a výkon.

Robot, skokan
Zdroj: Univerzita v Manchesteru

Co umí robot-skokan?

Je také zcela běžné, že v současnosti dostupní skákací roboti nevyskočí výš než 33 metrů. V tuto chvíli však přichází na scénu robot vědců z Manchesteru. Ten dokáže při maximálním vypětí energie vyskočit až do výšky 120 metrů. Navíc, konstrukce je navržena tak, aby využíval kinetickou energii z dopadu pro nabíjení své baterie, čímž se výrazně prodlužuje funkčnost.

Samozřejmě, že potenciální možnosti využití jsou obrovské. Představte si skákající roboty, kteří pomáhají při pátracích a záchranných operacích tím, že překonávají vraky, nebo razí nové cesty pro průzkum planet tím, že se pohybují po cizích světech.

Zdroj náhledové fotografie: Boston Dynamics, zdroj: TechSpot

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..