Windows 11

Průzkum ukázal, jak moc obyvatelé zemí EU umí používat počítač. Uhodnete, jak dopadli Češi?

  • Češi jsou počítačově gramotní, na špičku ovšem nestačí
  • Vyplývá to z výsledků průzkumu Eurostatu

V České republice si s počítačem neporadí 40 procent obyvatelů. Vyplývá to ze studie statistického úřadu Evropských společenství – Eurostat. V počítačové gramotnosti na tom přesto Česko není nejhůře v Evropské unii. Tento neslavný primát patří Rumunsku, kde s počítačem neumí pracovat téměř 70 procent obyvatel.


Nepřehlédněte: Únosy mimozemšťany, pokusy na lidech a teleportace: vláda USA zveřejnila tajné dokumenty o UFO


Češi na tom nejsou špatně

Mezi nejlepšími zeměmi se umístily Nizozemsko, Finsko a Irsko. Před Českem skončily mimo jiné Malta, Francie, Rakousko nebo Chorvatsko. „V roce 2021 byl podíl lidí ve věku 16 až 74 let, kteří měli alespoň základní celkové digitální dovednosti, nejvyšší v Nizozemsku a Finsku (v obou případech 79 %), po kterých následovalo Irsko (70 %). Na druhé straně nejnižší podíl zaznamenalo Rumunsko (28 %), následovalo Bulharsko (31 %) a Polsko (43 %),“ píše Eurostat.

Průzkum ukázal, jak moc obyvatelé zemí EU umí používat počítač
Christin Hume / Unsplash

Z tabulky vyplývá, že to s počítačovou gramotností v ČR zase tak zoufale nevypadá.  Eurostat sledoval pět oblastí: informační a datovou gramotnost, komunikační a kolaborační dovednosti, dovednosti při tvorbě digitálního obsahu, bezpečnostní dovednosti a dovednosti při řešení problémů. V souvislosti s metodikou výzkumu a vyhodnocováním výsledků je třeba uvést, že aby byli respondenti zařazení do statistiky, museli zvládnout alespoň jednu činnost související s každou oblastí.

Nadějí je mladá generace

Z výsledků se dá vyčíst, že ačkoli pandemie sice přiměla řadu lidí v Česku intenzivněji využívat počítač, celkovou digitální gramotnost populace podle expertů příliš nevylepšila. Velká část lidí stále neumí nezvládá s PC základní činnosti. Platí, že nejvíce nových věcí v digitálním světě se lidé učí při práci. Když při ní s technologiemi pracují neustále, je učení nejefektivnější.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash

Total
0
Shares