Peníze, hotovost

Průzkum: Placení v hotovosti do budoucna zcela vymizí, věří tři ze čtyř Čechů

  • Placení v hotovosti ano či ne?
  • Češi mu moc šancí do budoucna nedávají

Placení bankovkami a mincemi v budoucnu zcela vymizí a nahradí ho bezhotovostní platby, ať už prostřednictvím platebních karet nebo digitálních nástrojů jako jsou digitální peněženky. Myslí si to tři čtvrtiny Čechů (74,6 %), vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK.


Nepřehlédněte: Peklo zamrzlo: Tyto telefony Xiaomi a Redmi dostanou MIUI 14. V Česku je mají desetitisíce lidí


Čechů s digitálními peněženkami přibývá

Bezhotovostní platby považuje už nyní za standard 35,4 % procenta dotazovaných, zejména pak v mladších cílových skupinách (u zákazníků ve věku 18 až 29 let je o tom přesvědčeno dokonce 40,8 % respondentů) a středně velkých městech s 5 až 20 tisíci obyvateli, kde si to myslí 45,1 % uživatelů.

Naopak méně přesvědčeni jsou o tom lidé s nižšími příjmy (u 25 až 40 tisíc Kč měsíčně na domácnost je to 31,3 % procenta respondentů) a ti, kteří žijí pouze v dvoučlenné domácnosti (27,9 %). Placení bez bankovek a mincí se považuje za běžné zejména v českých krajích, méně již na Moravě a překvapivě nejméně v Praze, kde ho za standard považuje 29 % dotázaných.

Peníze, hotovost
Zdroj: JirkaF / Pixabay

Hotovosti věří především starší lidé

Důvěru v zachování hotovosti jako jedné z hlavních platebních metod mají zejména starší uživatelé ve věku 60 a 54 let. Z této věkové kategorie se tak domnívá takřka polovina dotázaných (47,4 %). Naopak nejmladší respondenti si to myslí jen ve 14,6 % případů.

Hotovost jako nezpochybnitelnou hlavní platební metodu uvádí zejména lidé, kteří žijí sami (35,8 %) anebo ti, jejichž domácnost má průměrný měsíční příjem mezi 25 a 40 tisíci korunami (32,1 %). Naopak digitální peněženku jako hlavní platební metodu používá více než pětina mladých (21,4 %) ve věku 18 až 29 let.

Průzkumu agentury STEM/MARK se ve dnech 26. až 30. října 2022 zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace České republiky ve věku 18 až 64 let.

Zdroj náhledové fotografie: vjkombajn / Pixabay, zdroj: STEM/MARK / Barion

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Bezhotovostní peníze jsou skvělé! Do okamžiku, kdy vypnou elektřinu (např. blackout) a vy nemůžete zaplatit. Ale to se už nikdy nastane.

Comments are closed.