Sport, data, průzkum, zdraví

Průzkum: Češi se nebrání implantaci čipu, který by monitoroval jejich zdraví a pohybové aktivity

  • Chytrá zařízení využívají k měření sportovních aktivit tři čtvrtiny Čechů
  • Doporučením chytrých zařízení naslouchají, data ale sdílet nechtějí
  • Více jak polovina lidí by si kvůli měření nechala do těla implantovat čip

Češi si díky pandemii koronaviru začali mnohem více uvědomovat důležitost zdravého životního stylu. Někteří se zaměřili na zlepšení stravy, jiní zase častěji sportují nebo začali s otužováním. Na popularitě nabral tzv. biohacking. Při takovém způsobu života lidé využívají moderní technologie, které jim pomáhají využít jejich potenciál, zlepšovat výkon a kontrolovat zdraví.


Nepřehlédněte: Urychlovač částic v CERNu jede na plný výkon, na internetu se množí divoké konspirační teorie


Češi propadli pohybovým aktivitám

Modernímu způsobu života, kdy se pomocí technologií monitoruje nálada, energetický příjem nebo třeba pohybová aktivita, propadli podle dat z průzkumu, který nechala zpracovat společnost Generali, i Češi. Tři čtvrtiny dotázaných (76 %) uvedly, že ke sledování svého zdraví využívají chytrá zařízení. Nejčastěji se jedná o chytrý telefon (83 %), hodinky (51 %), náramek (20 %) či prsten (1 %). Hlavními kritérii při výběru chytrého zařízení jsou pro respondenty cena (51 %), funkce a výdrž baterie (obojí 49 %).

Za nejdůležitější funkce u chytré elektroniky Češi považují měření počtu kroků (58 %) a vzdálenosti (53 %). Naopak měření kvality spánku (27 %) či složení těla (22 %) pro ně příliš důležitá nejsou.

Jednou z mnoha funkcí chytrých zařízení je vyhodnocování výsledků a následné doporučení pro jejich uživatele. Průzkum v tomto ohledu ukázal, že osm z deseti respondentů (79 %) tyto rady zajímají a občas (v 65 % případů) se jimi i řídí. Naproti tomu 17 % dotázaných je zcela ignoruje.

Sport, data, průzkum, zdraví
Zdroj: FitNish Media / Unsplash

Svou výšku lidé s ostatními sdílet nechtějí

Díky technologiím jsou lidé motivovaní zejména k častější pohybové aktivitě (85 %) a k celkovému zlepšování zdravotního stavu (75 %). Se zveřejňováním soukromých dat jsou však Češi opatrní, což potvrzuje i to, že 65 % z nich není vůbec ochotno sdílet svá data na sociálních sítích. Pokud už tak učiní, nejčastěji se jedná o sportovní výkony (71 %).

Více než polovina majitelů chytrých zařízení by byla ochotna sdílet data o svých pohybových aktivitách, pokud by jim to přineslo nějaké výhody (53 %). Zajímavé přitom je, že mezi informace, které by lidé byli ochotni o sobě sdílet, patří nejčastěji počet uběhnutých kilometrů (74 %) a osobní údaje spojené s pohlavím (73 %) a věkem (70 %).

Přitom chuť sdílet údaje o svém těle už poměrně klesá. Svoji výšku by sdílelo pouze 65 % uživatelů. Ještě přísnější byli lidé v oblasti sdílení své polohy, tam ochotu vyjádřilo jen 28 % dotazovaných.

Buducnost s čipem?

Zajímavé je, že více jak polovina Čechů, kteří vlastní nějakou elektroniku, by si nechala do těla implantovat čip. Preferovaným místem přitom pro víc jak polovinu (56 %) z takových nadšenců je jednoznačně některá z rukou. Další volbou by byla noha (13 %), následují krk (7 %) nebo záda (7 %). Důvodem pro pořízení takového čipu by pro ně bylo zejména sledování zdravotního stavu (66 %), pak kontrola hladiny cukru v krvi a měření pohybových aktivit.

Zdroj náhledové fotografie: Luke Chesser / Unsplash, zdroj: Generali 

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.