Oumuamua

Profesor z Harvardu říká, že blízko Země mohou létat až 4 kvintilióny kosmických lodí

  • Harvardští experti věří, že Oumuamua je mimozemská loď
  • Teď přichází s další neuvěřitelnou zprávou

Harvardský profesor Avi Loeb proslul tvrzením, že Oumuamua je sondou mimozemské civilizace pátrající po cizím životě, kterou pohání takzvaná solární plachta. Nyní přichází s další studií, ze které se mnohým kolegům protočí panenky.


Nepřehlédněte: Nebe nad Kyjevem je plné UFO, tvrdili ukrajinští vědci. Jejich zpráva však obsahovala školácké chyby


Objekt, který vědci pojmenovali Oumuamua, se po svém prvním pozorování v říjnu 2017 stal předmětem intenzivní debaty, přičemž Loeb stál v čele malého tábora astronomů, kteří se domnívali, že by mohlo jít o stroj vytvořený inteligentní mimozemskou civilizací.

Nyní se Loeb a Carson Ezell, rovněž harvardský astronom, pokusili předpovědět, kolik dalších objektů podobných Oumuamue by mohlo existovat. A došli k ohromujícímu závěru, že v naší sluneční soustavě jich může být až 4 000 000 000 000 000 000 000 (neboli čtyři kvintiliony).

Oumuamua jako kosmická loď?

To, co Loeb a Ezell vypočítali, je odhad možných mimozemských kosmických lodí a dalších umělých objektů pohybujících se v naší Mléčné dráze. V dokumentu uvedli, že je možné použít nedávné vzorce detekce mezihvězdných objektů a matematických znalostí k odhadu hustoty podobných objektů v sousedství Slunce.

Své klíčové výpočty vědci založili na pozorování čtyř mezihvězdných objektů: Oumuamue, meteorů CNEOS 2014-01-08 a CNEOS 2017-03-09 a komety Borisov. Ve studii přitom zohlednili naši omezenou kapacitu pro pozorování vzdálených oblastí naší sluneční soustavy.

Asteroid, DART, NASA
Zdroj: NASA

Mnohým se z čísel protočí panenky

Na základě výpočtů Loeb a Ezell dospěli ke dvěma číslům. První výpočet odhaduje počet mezihvězdných objektů, které pravděpodobně létají kolem naší sluneční soustavy mimo zorné pole vědeckých přístrojů. Odhadli, že těchto objektů může být neuvěřitelných 40 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (neboli 40 decillionů).

Menší číslo čtyři kvintiliony se pak vztahuje k objektům, které by mohly letět směrem k „obyvatelné zóně“ naší sluneční soustavy, tedy blíže ke Slunci, a astronomové by měli větší šanci je zpozorovat. Loeb a Ezell poznamenávají, že velikost těchto objektů se bude drasticky lišit, přičemž většina z nich pravděpodobně nebude mít průměr větší než tři metry.

Dojde ke kontaktu?

Mohli bychom v blízké budoucnosti objevit inteligentní mimozemský život? Loeb se již řadu let zasazuje o otevřenost vědecké komunity, pokud jde o teorie o UFO a mimozemšťany. Prohlásil, že se domnívá, že k pozorování UFO by se mělo přistupovat se stejnou vážností jako k jiným jevům souvisejícím s vesmírem.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: IE

Total
0
Shares