Telefon, mobil

Prodejem starého Samsungu v bazaru nic nevyděláte. iPhony si drží mnohem vyšší cenu

  • Když si pořídíte iPhone, bude mít i po čase slušnou hodnotu
  • Samsungům hodnota klesá mnohem rychleji

Nové smartphony přijdou během prvních měsíců od koupě o třetinu své ceny, některé modely dokonce rovnou o polovinu. Jaké telefony se nejvíc „vyplatí“ a jaké naopak ztratí nejvíce?


Nepřehlédněte: Slavný vědec z Googlu předpověděl rok, kdy lidstvo dosáhne nesmrtelnosti. Skoro nikdy se nemýlí


Jak rychle telefonů ztrácí hodnotu?

Nákup nového telefonu není zrovna nejlepší investicí, to je obecně známý fakt. Nově pořízený mobil ztratí za velmi krátkou dobu desítky procent ze své původní hodnoty. Nejrychleji klesá hodnota smartphonů s operačním systémem Android, zejména pak prémiovým (nejdražším) modelům, které dokáží odepsat i polovinu ceny. Jsou ale i značky, u kterých není ztráta hodnoty tak vysoká. Vyplývá to z dat, která zveřejnila společnost SellCell.

Podle údajů ztratil Samsung Galaxy S23, který se v Česku začal prodávat za 23 490 Kč, v prvním měsíci prodeje 41,1 % své původní hodnoty a ve druhém 43,3 %. V případě Samsungu nejhůře dopadl model S23 Ultra s 1 TB uživatelské paměti, když za dva měsíce od svého uvedení na trh ztratil 55,6 % své hodnoty.

Naopak nejlépe z řady S23 si vedl model S23 Plus v konfiguraci s 256 GB. Ten po dvou měsících od uvedení do prodeje ztratil ze své původní ceny „jen“ 36,4 %.

Oproti tomu řada iPhone 14 po dvou měsících odepsala pouze 31 % své hodnoty. Data společnosti SellCell ukazují, že iPhone 14 Pro Max ve verzi 128 GB po šedesáti dnech ztratil pouze 13,6 %. Následuje základní model iPhone 14 s 29% znehodnocením, verze Plus a pak běžný model 14 Pro.

iPhone 14
Zdroj: FONETECH.CZ

Výjimku tvoří iPhony

Telefony neztrácejí svoji hodnotu konstantně, poměrně logicky nastává největší propad v prvních měsících po koupi, následně klesá cena pomaleji. Dlouhodobě však platí, že nejméně bolestivý je nákup telefonů značky Apple iPhone.

Za rok dva se dají stále prodat za celkem slušnou cenu, zatímco u mobilů s operačním systémem Android jsou lidé často rádi, že vůbec nějakého kupce najdou.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: SellCell

Total
0
Shares