NASA, Měsíc

„Přistání nezfalšovali.“ NASA vyfotila odvrácenou stranu Měsíce, kde přistála čínská sonda

  • Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíc
  • NASA vše pozorovala z vesmíru

Místo na odvrácené straně Měsíce, kde v rámci historické mise přistála čínská sonda Čchang-e 6, je vidět na novém snímku Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci


Čína přistála na odvrácené straně Měsíce

V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí Čchang-e 4 na Měsíci. Tehdy vozítko Nefritový králík 2 získalo vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, které naznačily, že dopad pradávného tělesa, který oblast vytvaroval, byl natolik silný, že prorazil lunární kůru a pronikl až do pláště.

Mise Čchang-e 6 byla zaměřena na jinou lokalitu, a to na kráter Apollo, jeden z největších ve sluneční soustavě. Primárním úkolem sondy bylo získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu, což se jí v náročných podmínkách podařilo.

Místo, kde přistála, ukazuje fotografie z družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). „Přistávací modul se nachází na okraji subtilního kráteru o šířce 50 metrů, říká Mark Robinson z NASA. „Aparát se jeví jako malý shluk světlých pixelů uprostřed snímku.“ 

Čchang-e 6, Měsíc
Zdroj: NASA / LRO

Vzorky míří do rukou vědců

Připomeňme, že sonda Čchang-e 6 odstartovala 3. května z jihočínské provincie Hainan s cílem poprvé v historii dopravit na Zemi měsíční vzorky z odvrácené strany Měsíce. 

Po dokončení sběru lunárních hornin se návratový modul odlepil od povrchu a nyní se nachází na oběžné dráze našeho přirozeného satelitu, kde čeká, až nastane správný čas k zahájení cesty zpět na Zemi. Pokud půjde vše podle plánu, pouzdro se vzorky přistane na naší planetě 25. června. Kapsle se na padácích snese do předem vytipované přistávací zóny.

Čchang-e 6 je třetí generace čínských lunárních sond. Po ní budou v roce 2026 následovat Čchang-e 7 a v roce 2028 Čchang-e 8, které přistanou na jižním pólu Měsíce a budou zde testovat podmínky pro vybudování stálé výzkumné stanice. To bude důležitý krok před očekávaným přistáním čínské posádky (tchajkonautů) na Měsíci v roce 2030.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, LRO

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..