Asteroid

Mimozemský původ života na Zemi? Vědci jsou možná blízko definitivnímu důkazu

  • Přinesly život na Zemi meteority?
  • Japonští experti možná učinili zásadní objev

Máloco fascinuje lidstvo tak jako otázka, jak na Zemi vznikl život. Nyní vědci získali další dílčí důkazy, že ke vzniku života na planetě mohly významně pomoct látky, které se na ni dostaly z Vesmíru. Upozornil na to server Science Alert.


Nepřehlédněte: Simulace dopadu asteroidu na území USA nevěští nic dobrého. NASA varuje, že lidstvo je prakticky bezbranné


Jak se dostal život na Zemi?

Teorie, že život na Zemi byl zavlečen z vesmíru, nejsou ničím novým. Vzpomeňme práci vědců z Sheffieldské univerzity, kteří se domnívají, že našli důkaz, že život na Zemi vznikl ve vesmíru. Z jejich studie vyplývá, že naše planeta je neustále bombardována mikroby z kosmu, které se k nám dostávají na kometách a meteoritech.

Život na Zemi podle britských expertů začal v okamžiku, když se planeta stala dostatečně obyvatelnou, aby na ní mikrobi mohli přežít a dál se vyvíjet. Dr. Milton Wainwright, který tým vede, v pořadu Up All Night na BBC Radio 5 live řekl: „Domníváme se, že život nevznikl z chemie zde na Zemi, ale přišel z vesmíru… což má zásadní důsledky pro Darwinovu teorii.“

DNA, život
Zdroj: geralt / Pixabay

Odpověď mohou dát meteority

Vědci z japonské univerzity Hokkaido nedávno zkoumali několik meteoritů bohatých na uhlík. Během studie zjistili, že všechny obsahují organické sloučeniny, které tvoří samotnou páteř molekul nukleových kyselin společných pro veškerý život tak, jak ho známe – tedy DNA a RNA.

Vědci analyzovali meteorit Murchison, který dopadl na Zemi v Austrálii v roce 1969, meteorit Murray, který spadl v Kentucky v roce 1950 a meteorit Tagish Lake, který v roce 2000 přistál v Britské Kolumbii. Přestože všechny tyto meteority dopadly na naši planetu poměrně nedávno, jejich složení dokládá, že jsou velmi staré a vznikly pravděpodobně již v raných fázích vývoje Sluneční soustavy nebo možná i dříve.

Asteroid
Zdroj: MasterTux / Pixabay

Meteority bohaté na uhlík jsou pokladnicí organických sloučenin. Pokud jde o vznik DNA a RNA na Zemi, vědce zajímají především sloučeniny nukleobází, které se skládají na sebe a tvoří dlouhé řetězce genetické informace.

Existují dvě hlavní třídy nukleobází: pyrimidiny a puriny. Doposud byly v meteoritech nalezeny pouze puriny, pyrimidiny, které jsou, co se týče složení menší, nikoli. Díky vysoké citlivosti analytických přístrojů japonští experti ve vzorcích meteoritů vůbec poprvé objevili i pyrimidiny.

Aktivovaly život látky z vesmíru?

„Z obou extraktů z Murchisonu jsme detekovali širokou škálu pyrimidinových nukleobází a jejich strukturních izomerů, z nichž většina nebyla nikdy dříve v meteoritech zjištěna,“ uvedl japonský tým. Ve zkratce z toho všeho vyplývá, že podobné chemické složení jako na Zemi je zřejmě i tam, odkud meteority na Zemi dopadají, tedy ve vesmírném prostředí uvnitř i vně Sluneční soustavy. Jde o vodítko, že život se na Zemi mohl skutečně dostat z vesmíru, nebo přinejmenším jeho vývoj zásadně ovlivnil.

K podobným výsledkům jako britští a japonští vědci dospěli už dříve výzkumníci z kalifornské univerzity v Santa Cruz, kteří zkoumali meteorit, jehož zbytky objevili na Antarktidě. Zjistili, že obsahuje velké množství amoniaku, jehož hlavní součástí je dusík, který byl dříve na modré planetě nedostatkovým zbožím.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Science Alert, BBC, BBC

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jestiže někdo dokáže napsat místo pomoci děsivé slovo pomoct – jde potom o totálního ignoranta češtiny a tím pádem i o člověka nevalného vzdělání a i nteligence. Je celkem jasné, že někdo z tzv. “europsratků” se pokouší na sebe upozuornit primitivním způsobem.

Comments are closed.