Muž, telefon

Přes WhatsApp se šíří nebezpečné zprávy, připraví vás o peníze. To před Vánoci vážně nechcete

  • Šmejdi útočí přes WhatsApp stále častěji.
  • Co musíte vědět, abyste se nestali obětí podvodu?

Lidé po celém světě si zvykli používat chatovací aplikaci WhatsApp a už se bez ní nedokážou obejít. O to víc může zamrzet, pokud přijdete o peníze nebo o účet propojený s vaším telefonním číslem. Tuzemští uživatelé by si měli dát pozor na zprávy o pomoc od rodinných příslušníků, nabídky přivýdělku z domova i na textovky z pojišťoven, varují odborníci. Právě tak se snaží podvodníci důvěřivce nejčastěji oklamat.


Nepřehlédněte: Tip: Jak poznat, že máte zavirovaný telefon? Tady je 5 příznaků, že vám ho podvodníci hackli


Podobně jako u běžných SMS nebo telefonních hovorů vás mohou kontaktovat všichni uživatelé aplikace WhatsApp, kteří mají vaše telefonní číslo. Mohou, ale nemusejí být uloženi ve vašich kontaktech. Tito lidé vám mohou posílat zprávy, protože z vás chtějí vylákat osobní nebo finanční údaje. Jak podvody rozpoznat a chránit se před nimi?

Dávejte pozor na tato znamení:

  • obvyklé jsou překlepy a gramatické chyby
  • ve zprávě nechybí žádost o klepnutí na odkaz, aktivaci nových funkcí prostřednictvím odkazu nebo stažení aplikace
  • zpráva často obsahuje také žádost o sdílení osobních údajů (například číslo platební karty a bankovního účtu, datum narození, heslo apod.)
  • nechybí žádost o přeposlání zprávy dalším kontaktům
  • podvodníci žádají peníze nebo tvrdí, že za používání aplikace WhatsApp musíte platit
  • zpráva se týká loterie, hazardních her, práce, investice nebo půjčky
WhatsApp
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Podvody na WhatsAppu se nevyhýbají ani Čechům

To hlavní, co vás musí trknout, je telefonní číslo, z něhož vám zprávy „od člena rodiny“ přišly. Zajímat by vás mělo zejména předčíslí. V Česku se používá národní předvolba +420, pamatujte na to. Podvodníci obvykle posílají zprávy z ciziny.

Často si také pomáhají oslovením „mami“ a „tati“, kdy čekají, až se jim někdo chytí do sítě. Chcete-li mít stoprocentní jistotu, že osoba, která vám zprávu s žádostí o pomoc nebo investici poslala, je skutečně členem vaší rodiny či dobrý kamarád z finanční instituce, kterému důvěřujete, prostě na dané číslo zavolejte. Podvodník hovor určitě nepřijme…

Závěrem ještě jedna důležitá věc. Pokud zpráva, která vám přišla na WhatsApp, vypadá podezřele nebo se její obsah zdá být až příliš lákavý, nikdy ji neotevírejte, nesdílejte ji a ani nepřeposílejte. Místo toho podezřelého uživatele zkrátka zablokujte, aby vás už nemohl kontaktovat, a nahlaste ho službě WhatsApp, aby nemohl škodit dalším lidem.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: WhatsApp

Total
0
Shares