Ču-žung

Předpokládá se, že je konec: Čínská sonda na Marsu se odmlčela. Misi ukončily nánosy prachu

  • Mise sondy Ču-žung je u konce
  • Kvůli podnebí na Marsu jí došla energie

Zdá se, že čínské marsovské vozítko uvázlo na mrtvém bodě, nebo v tomto případě na písečném a neúrodném povrchu rudé planety. Rover Ču-žung (v anglické transkripci Zhurong) se k zimnímu spánku uložil v květnu loňského roku. Zprávy o tom, že od té doby nenavázal kontakt s vědci na Zemi, se poprvé objevily na začátku ledna. A nyní vše ukazuje na to, že možná skončil definitivně.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop objevil galaxie z úsvitu věků. Nemají existovat, namítají překvapení vědci


Robot Ču-žung byl součástí první čínské meziplanetární mise známé jako Tianwen-1, která se vydala na Mars za účelem studia topografie jeho povrchu.

Vozítko dokončilo svou primární misi ještě před svým uložením k zimnímu spánku, v prosinci loňského roku ale mělo pokračovat v dalších misích. Na příkazy operátorů však nereaguje.

Co se stalo?

Mars je prašným světem. Postupně se začal na povrchu panelů (ale i všude na roveru) usazovat rudý marsovský prach. Na panely tak dopadalo méně slunečního světla a s tím začalo množství získávané elektrické energie klesat.

Proto robotická sonda nedokáže získávat dostatek elektrické energie ke svému přežití – její vnitřní topení nedokáže udržovat choulostivou elektroniku v teple.

Ču-žung tak potkal stejný osud jako jiné sondy poháněné sluneční energií. Připomeňme modul InSight americké NASA, který se ze stejného důvodu odmlčel na konci loňského roku.

Smrt potvrdila družice

To, že je čínská sonda mimo provoz, dokazují fotografie ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter, které byly pořízeny v průběhu let 2022 a 2023. První ukazuje, jak se vozítko pohybuje poblíž jednoho z kráterů. To nepodstatnější však ukazují až další dvě fotografie – rover v období od 8. září 2022 do 7. února 2023 vůbec nezměnil svou pozici.

Celkově čínské marsovské vozítko urazilo za dobu své mise zhruba 2 kilometry, než se zastavilo poblíž kráteru, vedle kterého nyní odpočívá. Je možné, že se někdy dočkáme toho, že se rover znovu probudí k životu, ale šance je malá, pokud se jeho solární panely zcela pokryly prachem.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem CNSA, zdroj: Space

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.