iPhone 14

Předobjednávky nových iPhonů 14 odstartovaly. Apple v Česku telefony výrazně zdražil, držte si peněženky

  • Apple spustil předobjednávky iPhonů 14
  • V Česku telefony meziročně dramaticky podražily

Dnes odpoledne odstartovaly v Česku i zahraničí předobjednávky na nové telefony od společnosti Apple. I když vypadají podobně jako loňské třináctky, přináší hned několik vylepšení. Prémiové Pro modely konkurenci unikají výkonem, displejem i vylepšeným fotoaparátem.


Nepřehlédněte: Češi ať v zimě kvůli drahým energiím zmrznou! Smutný obraz země se dvěma jadernými elektrárnami


Nové iPhony 14 míří pomalu na pulty obchodů

I letos se od sebe jednotlivé iPhony 14 liší především velikostí obrazovky. Nový iPhone 14 nabídne 6,1palcovou obrazovku, větší verze Plus pak 6,7palcovou. Dvě provedení jsou k mání také u edice Pro, konkrétně se iPhone 14 Pro chlubí 6,1palcovým displejem a iPhone 14 Pro Max 6,7palcovým.

Pro varianty jsou luxusnější, mají navíc teleobjektiv na zadní straně a modernější displej s obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz a podporou funkce Always-On. Díky ní uvidíte na displeji hodiny i ve chvíli, kdy telefon nespustíte.

Výrazného vylepšení se dočkaly také fotoaparáty. Poprvé se u iPhonů Pro setkáváme s hlavním 48megapixelovým senzorem, který je navíc o 65 % větší než u minulé generace, takže fotky by měly být parádní i za šera a tmy. Základní dvojice iPhonů 14 podle očekávání používá loňský čip A15 Bionic, zatímco srdcem Pro verzí je zbrusu nový procesor A16 Bionic, nejvýkonnější křemík ve smartphonu současnosti.

Ceny jsou vyšší než loni. Apple zdražil

Podobně jako chytré hodinky Apple Watch dovedou všechny nové iPhony 14 rozpoznat automobilovou nehodu a přivolat automaticky pomoc. To přijde vhod ve chvílích, kdy posádka vozidla ztratí po nehodě vědomí.

Zajímavou novinkou je také Emergency SOS. To znamená, že si prostřednictvím iPhonu můžete přes satelit přivolat pomoc i ve chvílích, kdy budete zcela bez signálu. Tato funkce bude zatím dostupná ale jen na některých trzích, v Česku a na Slovensku ji nevyužijete.

Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti vodě, všechny nové iPhony mohou pracovat díky certifikaci IP68 dokonce i pod vodou.

iPhone 14
Zdroj: Apple

Byť v zámoří zůstaly ceny iPhonů mezigeneračně na stejné úrovni, tak v Česku telefony oproti loňským modelům hlavně kvůli sílícímu dolaru výrazně podražily. Základní iPhone 14 startuje na 26 490 korunách a iPhone 14 Plus stojí 29 990 korun. Luxusnější iPhone 14 Pro přijde na 33 490 korun a vlajkový model iPhone 14 Pro Max v základním provedení 128 GB na 36 990 korun.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Apple, zdroj: vlastní

Total
0
Shares