Podvod, umělá inteligence

POZOR: V Česku řádí hackeři z Číny. E-mailem lidem posílají zákeřný malware

  • Čínští hackeři útočí na česká a slovenská ministerstva
  • Používají techniku zvanou HTML Smuggling

Výzkumný tým společnosti Check Point v posledních měsících monitoroval aktivity čínské hackerské skupiny, které se zaměřovala na evropská ministerstva zahraničních věcí, ambasády a vládní subjekty spojené se zahraniční a domácí politikou. Cílem kampaně bylo získat citlivé informace o zahraniční politice, mezi oběti patří i Česká republika a Slovensko.


Nepřehlédněte: Na odvrácené straně Měsíce našli něco zvláštního: Velká radioaktivní oblast vědce vystrašila


Hackeři z Číny s utrhli ze řetězu

„Už dříve jsme varovali před útoky čínských skupin Volt Typhoon a Camaro Dragon, jejichž primární motivací jsou krádeže strategických zpravodajských informací a upevňování pozice pro případné další operace. Vidíme tak velmi znepokojivý trend, který dále umocňuje důležitost zabezpečení a ochrany před kybernetickými útoky. Nedávno jsme informovali o čínské hackerské skupině Camaro Dragon, jejíž aktivity se překrývají s aktivitami skupin Mustang Panda a RedDelta. Zatím ale nemáme dostatek důkazů, abychom aktuální kampaň, označovanou jako SmugX, spojili přímo s Camaro Dragon nebo jinou skupinou,“ říká Daniel Šafář ze společnosti Check Point Software Technologies.

Hackeři při nejnovějším útoku na evropské politické subjekty použili techniku zvanou HTML Smuggling, při které je hrozba ukryta v HTML dokumentech. Útoky probíhají minimálně od prosince 2022 a jedná se pravděpodobně o další pokračování dříve odhalených útoků skupiny RedDelta, do jisté míry i skupiny Mustang Panda.

Počítače obětí jsou infikovány novou variantou malwaru PlugX, který je často spojován právě s útoky čínských hackerů. Hlavní rozdíl je ve vylepšených maskovacích schopnostech, proto kampaň nebyla tak dlouho odhalena, uvádí experti z Check Point Software Technologies.

hacker, macbook, apple
Zdroj: Azamat E / Unsplash

Na PC posílají malware PlugX

PlugX může využívat různé plug-iny s novými funkcemi a v napadených systémech provádět řadu škodlivých činností, včetně krádeží souborů, snímání obrazovky, sledování stisknutých kláves a spouštění příkazů.

Jako návnady byly použity dokumenty zaměřené na evropské vládní subjekty spojené s domácí a zahraniční politikou. Terčem byly zejména Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Velká Británie a Ukrajina.

Většina dokumentů obsahovala diplomatický obsah, v některých případech se obsah týkal přímo Číny a lidských práv v Číně.

Čínské hackerské skupiny dlouhodobě cílí na evropské vládní subjekty a kampaň SmugX je součástí širšího trendu, uzavírá zpráva expertů z Check Point Software Technologies.

Zdroj náhledové fotografie: Racool_studio / Freepik, zdroj: Check Point

Total
0
Shares