Měsíc, NASA

Na odvrácené straně Měsíce našli něco zvláštního: Velká radioaktivní oblast vědce vystrašila

  • Měsíc je plný tajemství
  • Dokazuje to nová studie amerických vědců

Již více než 20 let víme, že oblast na odvrácené straně Měsíce zvaná Compton-Belkovich je poněkud zvláštní. Vědci zjistili, že má jedinečnou topografii a zdá se, že horní metr půdy obsahuje více thoria než se předpokládalo.


Nepřehlédněte: Mimozemský nález v meteoritu. Vědci objevili dva minerály, které nepocházejí z našeho světa


Tajemný Měsíc

Matt Siegler z Planetary Science Institute v Arizoně a jeho kolegové zkoumali data z čínských orbitálních sond Chang’e 1 a Chang’e 2 a zjistili, že se zde nachází oblast o průměru 50 kilometrů a tloušťce několika kilometrů, která je nečekaně „horká“.

Jediný způsob, jak na Měsíci vytvořit takové teplo, je rozpad radioaktivních prvků, jako je thorium a uran, a nejlepší způsob, jak vytvořit takovou koncentraci těchto prvků, je opakované tavení horniny prostřednictvím vulkanismu.

„Ta trocha thoria, kterou jsme viděli na povrchu, je zlomek obrovského tělesa pod povrchem, které bylo vodovodním systémem této sopky,“ říká Siegler. „Posouvá to hranice toho, co víme o tom, jak sopky vznikají a jak konkrétně vznikají na Měsíci.“

Topografie zkoumané oblasti naznačuje, že sopka naposledy vybuchla asi před 3,5 miliardami let, takže veškerá roztavená hornina již vychladla a ztuhla v obrovskou žulovou desku zvanou batolit.

Na blízké straně Měsíce se nachází několik podobných oblastí, ale nejsou tak velké a žádná z nich není tak radioaktivní, jako ta v Compton-Belkovichu, pravděpodobně proto, že neprošla tolika cykly tání a chladnutí – každý cyklus tání koncentruje radioaktivní prvky ve vzniklém magmatu.

Měsíc, NASA
Zdroj: NASA

Sopka stará miliardy let

Podobné batolity jsou základem mnoha velkých vulkanických systémů na Zemi, ale na Měsíci je vědci nečekali. „Na Zemi je tento druh vulkanismu poháněn deskovou tektonikou a vodou, ale Měsíc nemá ani jedno z toho,“ říká Siegler. „Lidé si opravdu nemysleli, že by se vulkanismus v takovém měřítku mohl odehrávat na Měsíci.“

Vše nasvědčuje tomu, že Měsíc vznikl s podivnou mokrou kapsou v kůře, která umožnila tavení hornin při nižší teplotě. „Je to poněkud zvláštní, že k tomu došlo,“ dodává Siegler.

Druhou možností je, že při násilném formování Měsíce vznikla horká skvrna, podobná té pod Yellowstonem v USA, která způsobila rozsáhlý vulkanismus v této oblasti. K vyřešení nové měsíční záhady bude zapotřebí podrobnějších údajů z budoucích lunárních misí, uzavírají vědci.

Zdroj náhledové fotografie: Nicolas Thomas / Unsplash, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares