El Ali, meteorit

Mimozemský nález v meteoritu. Vědci objevili dva minerály, které nepocházejí z našeho světa

  • Velký meteorit ukrýval dva minerály
  • Na Zemi jsme je nikdy neviděli

Tým kanadských vědců oznámil, že po analýze části patnáctitunového meteoritu, který dopadl ve východní Africe, objevil dva zcela nové minerály a potenciálně i třetí.


Nepřehlédněte: Chcete lepší výdrž? Tyto aplikace vysávají baterie jako upír, hned je ze svého telefonu smažte!


Dva neznámé nerosty

Meteorit, který je devátým největším, jaký byl kdy nalezen, objevili v Somálsku v roce 2020, ačkoli místní pastevci velbloudů tvrdí, že jim byl dobře znám po celé generace a ve svých písních a básních jej pojmenovali Nightfall.

Vědci však mimozemský kámen nazvali El Ali, protože byl nalezen poblíž města El Ali v oblasti Hiiraan. Chris Herd, kurátor univerzitní sbírky meteoritů, obdržel vzorky vesmírné horniny, aby ji mohl klasifikovat. Při zkoumání ho zaujalo něco neobvyklého – některé části vzorku nebyly mikroskopem identifikovatelné, píše server Guardian.

Sedmdesátigramový plátek meteoritu na bázi železa byl proto zaslán do rukou Andrewa Lococka, vedoucího univerzitní laboratoře elektronové mikroskopie, který má s popisem nových minerálů zkušenosti.

„Hned první den, co úlomek analyzoval, řekl: ‚Jsou tam nejméně dva nové nerosty.‘ Bylo to úžasné. Většinou objevení nového nerostu zabere mnohem víc práce,“ řekl Herd.

Podobné minerály byly synteticky vytvořeny v laboratoři v 80. letech minulého století, ale nikdy nebyly pozorování v přírodě, tvrdí Herd a říká, že oba nové minerály by mohly mít zajímavé využití v reálném světě. Třetí potenciálně nový minerál se stále analyzuje.

el ali meteorit
Zdroj: University of Alberta

Už mají jméno: elaliit a elkinstantonit

Název jednoho nového minerálu elaliit je odvozen od samotného meteoritu, kterému se přezdívá El Ali, protože byl nalezen poblíž stejnojmenného somálského města. Druhý minerál vědci nazvali elkinstantonit, a to podle výzkumnice Lindy Elkinsové-Tantonové, která stojí v čele plánované mise Psyche amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

„Lindy odvedla spoustu práce, aby objasnila, jak vznikají jádra planet, jak vznikají tato železná a niklová jádra, a nejbližší analogií, kterou máme, jsou železné meteority. Proto mělo smysl pojmenovat po ní minerál a ocenit její přínos vědě,“ vysvětluje Herd.

Vědci z Albertské univerzity by rádi prozkoumali další vzorky ze stejného meteoritu, ale Herd dodal, že se objevily zprávy, že byl odvezen do Číny. Jeho osud tak zůstává nejasný.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Duke University / Duke University, zdroj: Guardian, News Science & Nature

Total
0
Shares