Překvapený muž, telefon

Pozor! Telefony s Androidem mají závažnou chybu, týká se i Čechů

  • Telefony napadl nebezpečný virus
  • Tyto aplikace okamžitě vymažte

Operačním systémem Android se v posledních dnech opět začal šířit nebezpečný malware zvaný Xamalicious. Virus dokáže zneužít bankovní údaje uživatele a připravit ho tak o peníze na účtu. O případu informovala kyberbezpečnostní společnost McAfee.


Nepřehlédněte: Technologická krádež roku! Muž bral lidem iPhony, následně z nich vysál 6 milionů korun


Pozor na zákeřný vir v telefonu

Odborníci objevili hned několik aplikací infikovaných nebezpečným malwarem, který může převzít plnou kontrolu nad telefonem a provádět podvodné akce, jako je klikání na reklamy, instalace zavirovaných aplikací a další finančně motivované akce bez souhlasu uživatele.

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti McAfee se malware Xamalicious objevil v patnácti aplikacích v obchodu Google Play. Mezi infikovanými aplikacemi je řada aplikací souvisejících s horoskopy a zdravím včetně různých počítadel kroků.

Konkrétně se jedná o aplikace Essential Horoscope for Android, 3D Skin Editor for PE Minecraft, Logo Maker Pro, Auto Click Repeater, Count Easy Calorie Calculator, Sound Volume Extender, LetterLink, NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS, Step Keeper: Easy Pedometer, Track Your Sleep, Sound Volume Booster, Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot, Universal Calculator, Dots: One Line Connector a CashMagnet.

​IT odborníci apelují na uživatele mobilních telefonů, aby výše uvedené aplikace v žádném případě nestahovali. Pokud se tak už stalo, je třeba je z telefonu okamžitě odinstalovat, jinak hrozí, že přijdete o peníze.

telefon
Zdroj: N.Tho.Duc / Unsplash

Jak se bránit?

Pokud máte podezření, že ve svém zařízení máte zavirovanou aplikaci, pak doporučujeme následující postup:

  • Odinstalujte infikovanou aplikaci ze zařízení
  • Zkontrolujte si své účty za mobilní služby a bankovní účty a ověřte si, že jste se nepřihlásili k odběru nějaké nechtěné služby, případně službu odhlaste
  • Aktualizujte operační systém a aplikace a používejte vždy nejnovější verze
  • Nainstalujte si pokročilé bezpečnostní řešení (antivir)

Experti radí, aby si lidé dávali pozor na aplikace, které mají sice velký počet stažení, ale málo recenzí. Důležité je také neinstalovat aplikace, které nepotřebujete, a pravidelně odstraňovat nepoužívané. Dále odborníci doporučují stahovat aplikace pouze ze spolehlivých zdrojů jako je obchod Google Play (i když jak se ukazuje, ani to mnohdy není žádná výhra) a neklikat na neznámé linky a reklamy.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Metro

Total
0
Shares