Překvapený muž, telefon

Pozor na falešného kurýra DPD: Tuhle podvodnou SMS zprávu může dostat každý Čech

 • Pozor na SMS zasílanou jménem DPD
 • Jedná se o nebezpečný podvrh

Českem stále kolují podvodné SMS zprávy, ve kterých se podvodníci vydávají za zaměstnance přepravní společnosti DPD. Uživatelé by se před nimi měli mít na velkém pozoru, protože jejich prostřednictvím se do chytrého telefonu může dostat škodlivý virus. A ten pak příjemce nebezpečné textovky připraví zpravidla o peníze.


Nepřehlédněte: Vesmír právě zaskočil vědce NASA. 40 světelných let od Země objevili podivný rádiový signál podobný polární záři


Falešná SMS od DPD

Triky podvodníků, v rámci kterých se speciální SMS zprávou vydávají za kurýry a chtějí po lidech aktualizovat objednávku nebo upravit platební údaje, jsou dobře známé. Texty podvodných zpráv kybernetičtí útočníci neustále obměňují, jejich význam je však zpravidla vždy stejný – snaží se „příjemce“ zlákat ke kliknutí na přiložený odkaz v SMS. A právě v tom je hlavní kámen úrazu.

Buď po nich šmejdi chtějí, aby vyplnili údaje o své platební kartě, nebo si stáhli aplikaci. Jenže pokud si lidé takovou aplikaci stáhnou, nainstalují si také trojského koně, který později při otevření internetového bankovnictví podsune falešnou přihlašovací stránku. Uživatelé tak naservírují hackerům přístup k účtu jako na zlatém podnosu.

Podvod, DPD
Zdroj: FONETECH.CZ

Podvodné zprávy chodí i k nám do redakce. Ta poslední zněla takto: „DPD. Váš národní kurýrní expert. Balíček čeká: http://tinyurl.com/pmt2wbvn“. Jak sami vidíte, i tentokrát si podvodníci nedali příliš záležet a zpráva připomíná nedokonalý strojový překlad.

Pokud vám tato SMS přišla, okamžitě ji smažte! Za žádných okolností neklikejte na přiložený odkaz. Když tak učiníte, vystavujete se riziku, že vás útočníci okradou a získají vaše citlivé údaje, jako jsou hesla, čísla platebních karet nebo přihlašovací údaje k různým službám, třeba k bankovnictví. Závěrem přikládáme pár dobře míněných rad.

Jak se před phishingem chránit?

 • Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla.
 • Pozor na e-maily nebo SMS s žádostí o resetování hesla.
 • Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se třeba o pravopisné a gramatické chyby.
 • Smažte podezřelé zprávy. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům.
 • Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných zprávách.
 • Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo ji posílá.
 • Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru.
 • Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám, jako „80% sleva na nový iPhone 14“.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: vlastní

Total
0
Shares
1 komentář
 1. Děkuji za vaše varování. Obdobná sms přišla z telefonního čísla +420 607 734 654 . Na odkaz jsme bohužel klikli a otevřela se stránka zřejmě s nějakou chybou. Stránku jsme hned zavřeli. Je problém na odkaz v SMS pouze kliknout nebo se do telefonu stahuje nějaký škodlivý sw až po odsouhlasení (kliknutím na další odkaz v rámci zobrazené stránky)?.

Comments are closed.