Muž, telefon

Používáte tyto chytré telefony? Odemknete je falešným obličejem, zjistili experti

  • Zabezpečení pomocí rozpoznávání obličeje nemusí být bezpečné
  • Odborníci našli hned 19 potenciálně zranitelných smartphonů

Používáte chytrý telefon značky Samsung, Nokia nebo Xiaomi? V tom případě zbystřete! Odborníci zjistili, že nejsou bezpečné. Test odhalil, že mobily lze odemknout pomocí vytištěné fotografie.


Nepřehlédněte: Číňané vyrobili repliku mimozemské lodi. Létající talíř funguje na elektřinu


Mobil oblafnete fotkou

Některé chytré telefony lze snadno obelstít, což může vést ke zneužití uživatelských dat. Odborníci z britského portálu Which? zjistili, že hned několik populárních smartphonů používá zastaralou technologii rozpoznávání obličeje, kterou lze oklamat pomocí vytištěné fotky, což přináší značná rizika.

Nedostatek, odhalený v rámci rozsáhlých testů zabezpečení a ochrany osobních údajů provedených v laboratořích Which?, se týká 19 ze 48 telefonů největších značek, včetně Xiaomi, Samsungu a Nokie.

Použité fotografie během pokusů dokonce nebyly ani příliš kvalitní – jednalo se o standardní výtisky na papíru z tiskárny za pár tisíc. Na základě podrobných testů odborníci zjistili, že nejvíce selhává Xiaomi.

Hned sedm telefonů této čínské značky bylo možné odemknout pouze pomocí fotky majitele mobilu. U Motoroly experti identifikovali čtyři „slabé kusy“, zatímco u Nokie, Oppo a Samsungu byly takové telefony dva. V případě značek HONOR a Vivo pak našli pouze jeden potenciálně nebezpečný smartphone.

Žena, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Experti lidem, kteří tyto telefony používají, doporučili, aby pro přístup do svého zařízení raději používali alternativní zabezpečení – například PIN, gesto nebo otisků prstu.

„Je nepřijatelné, že výrobci prodávají telefony, které lze snadno oklamat pomocí fotografie, zejména pokud své zákazníky na tento nedostatek neupozorní,“ uvedla redaktorka serveru Which? Lisa Barberová.

Žádný biometrický systém není stoprocentně spolehlivý, ale schopnost oklamat biometrické přihlášení něčím tak jednoduchým a dostupným, jako je fotka, jasně ukazuje na nedostatečnou úroveň zabezpečení.

Telefony, které oklamete fotkou:

  • HONOR 70
  • Motorola Razr 2022, Motorola Moto E13, Motorola Moto G13, Motorola Moto G23
  • Nokia G60 5G, Nokia X30 5G
  • Oppo A57, Oppo A57s
  • Samsung Galaxy A23 5G, Samsung Galaxy M53 5G
  • Vivo Y76 5G
  • Xiaomi POCO M5, Xiaomi POCO M5s, Xiaomi POCO X5 Pro, Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 13

Většina těchto telefonů patří do střední třídy, ovšem najdou se i výjimky, jako Motorola Razr 2022 nebo Xiaomi 13, což jsou prémiové modely za pořádný balík peněz.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Which?

Total
0
Shares