Windows 11

Používáte prohlížeč Internet Explorer? Už zítra přestane fungovat! Čím ho Microsoft nahradí?

  • Zítra přestane fungovat prohlížeč Internet Explorer
  • Microsoft se rozhodl k radikálnímu kroku

Již zítra bude zatlučen definitivní hřebík do rakve Internet Exploreru. Kdysi nejslavnější webový prohlížeč na světě skončí v propadlišti dějin a zmizí ze všech moderních verzí Windows určených pro běžné spotřebitele. Microsoft vydá aktualizaci, která vše zařídí.


Nepřehlédněte: NASA bere UFO vážně. Začne zkoumat, zda s americkou armádou „nelaškují“ mimozemšťané


Internet Explorer končí

Konec Internet Exploreru Microsoft avizuje již několik let. Už vloni americká technologická firma ukončila podporu prohlížeče v rámci kancelářského balíku Microsoft 365 a komunikačního programu Microsoft Teams.

Od zítra, tedy 15. června, ukončení podpory čeká i samotný operační systém Windows. Kdo má Internet Explorer nainstalovaný a nadále jej používá, dočká se toho, že když se jej pokusí otevřít, automaticky se spustí prohlížeč Microsoft Edge.

„Budoucnost Internet Exploreru tkví v prohlížeči Microsoft Edge. Ten je rychlejší a bezpečnější a kompatibilitu se staršími weby může zajistit také,“ uvedl Sean Lyndersay, který má v Microsoftu vývoj Edge na starosti.

Budoucnost patří Edge, věří Microsoft

Ještě před deseti lety přitom Internet Explorer platil za nejpopulárnější webový prohlížeč na světě. Podle statistik serveru NetMarketshare ho v říjnu 2012 používal každý druhý uživatel (54 %). Dvojkou trhu byl tenkrát browser Mozilla Firefox a dnes oblíbený Chrome od společnosti Google skončil až třetí s podílem pouze 18,55 %.

Propad popularity Internet Exploreru v průběhu let dokládá nejlépe statistika serveru StatCounter, dle které ho dnes používá jen 0,65 % uživatelů. O moc lépe na tom ale není ani jeho nástupce Edge, prostřednictvím kterého k webovým stránkám přistupuje pouze 3,99 % lidí.

Aktuálním lídrem trhu je Chrome, který za svou popularitu (64,95 %) vděčí hlavně tomu, že je předinstalovaný prakticky v každém telefonu s operačním systémem Android.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares