hacker, macbook, apple

Používáte MacBook od Applu? Dejte si pozor na tento virus! Do počítače stahuje otravný adware

  • Podvodníci útočí i na MacBooky od Applu
  • Trojan Downloader.Adload se v srpnu objevil v pětině všech případů

Už dávno neplatí, že se kybernetické hrozby počítačům od Applu vyhýbají velikým obloukem. V srpnu MacBooky nejčastěji ohrožoval nebezpečný trojan, který se prostřednictvím reklamního obsahu snažil uživatele přimět ke stažení falešných verzí známých her nebo jiného softwaru za účelem instalace dalších adware doplňků do internetového prohlížeče. Upozornila na to bezpečnostní firma ESET, která uživatelům doporučuje rizika nepodceňovat.


Nepřehlédněte: Jako nejhorší noční můra. Umělá inteligence předpověděla, jak vypadá nejděsivější člověk na Zemi


Zákeřní podvodníci číhají i na Macbooky od Applu

Trojský kůň Downloader.Adload útočil v Česku v pětině všech detekovaných. „Downloader.Adload je trojský kůň, který se snaží uživatele přimět ke stažení dalšího adwaru do zařízení. Ten útočníci velmi často vydávají například za populární hry nebo známý software, o kterých vědí, že mohou být pro uživatele nějakým způsobem atraktivní. Často je tak nabízejí zdarma nebo ve výhodných balících s jinými programy mimo oficiální obchody známých platforem,“ vysvětlil Jiří Kropáč z ESETu a dodal: „Po stažení může taková hra nebo software omezeně fungovat, například v nějaké demo nebo zkušební verzi. Zároveň ale do zařízení nainstaluje nějaký další adware, často například v podobě nějaké komponenty nebo doplňku do internetového prohlížeče.“

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Adware i nebezpečný trojan

V případě adwaru Pirrit, který v srpnu vykázal téměř shodný počet detekcí jako Downloader.Adload, bezpečnostní specialisté doporučují vyhnout se riziku hned na samém začátku a stahovat aplikace a programy pouze z App Store.

Adware nebývá řazen mezi nebezpečné typy malwaru, jako je například spyware nebo ransomware, i s ním se ale pojí rizika, která by uživatelé neměli podceňovat. Prostřednictvím reklamního obsahu a reklamních odkazů může adware, jehož primární funkcí je tento obsah zobrazovat, odvést uživatele na webové stránky, kde se mohou setkat s podvody nebo daleko nebezpečnějšími škodlivými kódy.

Přítomnost adwaru v počítači mohou uživatelé poznat podle několika spolehlivých ukazatelů. Většinou na něj upozorní množství agresivních reklam, které vyskakují přes obrazovku a nelze je jednoduše zavřít. Dobrým vodítkem může být také náhlá a nechtěná změna domovské stránky v internetovém prohlížeči nebo změna jeho nastavení. Počítač, který je infikován adwarem, se při práci také často zasekává a načítání webových stránek je pomalé.

Zdroj náhledové fotografie: Azamat E / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares