Pomoc Ukrajině za volantem: Romská rodina se nám nahrnula do auta. Tolik skromnosti jsme dlouho nezažili

POZNÁMKA šéfredaktora: Kamil jezdí na ukrajinské hranice či přímo Ukrajinu už přes dva měsíce. Díky dobrým lidem odvezl humanitární pomoc v řádech milionů korun a přivezl několik desítek lidí. Občas ho štvou i Ukrajinci. Ale mnohem horší zkušenosti má s Maďary, nebo lidmi, kteří přehlížejí lidské utrpení.


Nepřehlédněte: Pomoc Ukrajině za volantem: Vyrazili jsme za Lvov a přivezli dva uprchlíky, Poláci nás na hranici „svlékli do naha“


Pomoc Ukrajině

Na hraničním přechodu Vyšné Nemecké stojí stany několika humanitárních organizací, a přestože už je jedenáct hodin večer, je tu čilý ruch. Právě jsme s Tondou a jeho obytňákem dorazili. Po čtrnácti hodinách cesty.

Tonda mě ráno v devět naložil v Liberci. Před tím jsme se neznali. Nebo si na sebe nepamatovali. Před dvaceti lety jsem byl na párty jeho syna a mého spolužáka z „vejšky“. Také Tonda. Poté, co jsem na facebooku zveřejnil „reportáž“ z první cesty na ukrajinské hranice, nás propojil, neboť tatík chtěl také nějak pomoci. Táta Tonda je fajn chlap z Prahy, takže cesta s ním byla velká pohoda.

Ještě během cesty si píšu se známým z Liberce. Řidič autobusu, občanský aktivista, Rom. Prý na hranicích zůstávají ukrajinští Romové, protože je nikdo nechce odvézt. Přeji si, aby to nebyla pravda a zároveň mu slibuji, že když tam nějací budou, nebudeme mít problém je přivézt.

Zdroj: FONETECH.CZ

Romové? Jasně, ať nastoupí!

Auto odstavujeme zhruba půl kilometru od hraničního přechodu (dál nás celníci nepustí) a jdeme zjistit aktuální situaci. Můžeme odvézt zhruba šest lidí, víc se nám do obytňáku nevejde. Zastavujeme se u stanu Člověka v tísni. Odchytávám jednu z dobrovolnic a vyslovuji nabídku. „Skutečně vezmete kohokoliv a odvezete je kamkoliv do Čech?,“ zeptala se. „Jasně, vždyť jsem to právě řekl,“ odpovídám trochu unaveně, ale přesto s úsměvem. „Máme tady jednu rodinu, ale je jich trochu víc. A jsou to Romové. Nevadí vám to?,“ vysloví prosbu a čeká, co se bude dít. Kolem nás začnou najednou pobíhat prckové, opodál postávají unavené ženy. „Jasně, že nevadí!“

Rychlá porada s Tondou, jestli je všechny pobereme. Jo, nějak to dáme. Jdeme zpět k autu, vysvětlujeme celníkům, že nabíráme rodinu se spoustou dětí. Můžeme dojet až k nim. Do úložného prostoru ukládáme věci, do zadní části auta se hrne spousta černovlasých dětí. Ještě si předáváme kontakty se slečnou od „Tísňáků“ a vyrážíme. Cestu do Čech odřídím já. Z netu si pouštím český punk a první dvě alba Mňágy a Žďorp (až později se dozvídám, že jejich frontman Petr Fiala také velmi aktivně pomáhá).

Očekával bych, že naše posádka bude unavená a spát. Místo toho zní cestou, zezadu auta, dětský smích. S úctou ke všem mým oblíbeným interpretům – tohle je nejkrásnější hudba. Až za světla, už na českém území, se mi na jedné z kávových zastávek daří naši posádku spočítat. Čtyři ženy (jedna babička a tři maminky) a deset (sic!) dětí. Uznávám, že dopravní policie by nás při případné kontrole asi nepochválila. Ale nějak bychom to snad ukecali.

Vděční a skromní

Cestou se s našimi pasažéry pomocí překladače a ukrajinsko-českého slovníku domlouváme, kam chtějí dovézt. Západočeská metropole. Tak na Plzeň Vávro, na Plzeň! Dávají nám číslo na příbuzného, který tu žije a pracuje. V jedenáct hodin dopoledne je v pořádku předáváme rodině. Tolik vděčnosti a skromnosti jsem dlouho nezažil. Chtěli jsme jim cestou koupit něco k jídlu, a nakonec dětem opravdu něco dali i přes nesouhlas žen.

Je středa 9. března a já se těším domů. Ještě cestou mi volá Jenda Čižinský, starosta Prahy 7, jestli bych druhý den jel jako jeden ze dvou řidičů s jejich humanitární pomocí na Ukrajinu do města Chust. Samozřejmě. Ale to už je jiný příběh.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
11
Shares
35 komentářů
 1. No jo super ,tak tëch romskÿch uprchlîkú sem navoz ale pak se ještė o nė ale starej nebo si je ubytuj doms

   1. Dejte prosím vědět, jak budou skromní a vděční tak po měsíci, věřím, že tu “svoji” rodinu budete sledovat i nadále. I zázraky se někdy dějí 🤔

   2. Nemají náhodou ti uprchlíci maďarský pas? Pak by to bylo celé na hlavu.

    1. Ti nemluví ukrajinsky a tihle se za cikány z maďarského a moldavského pohraničí stydí. Je to stejné, jako když do Krumlova přijede tlupa z Mostu.

  1. Pane Marek to máte pravdu, ať si je ten ňouma ubytuje doma!!! To rychle vystřízliví?

 2. vezmi di je domú a uvidíš zda pojedeš pro další a starej se o nė otče Terezo

 3. Boha jeho, tak v Brně nevědí co s nima tenhle jouda je vozí do Čech.

 4. Vy, kteří opravdu chcete pomáhat začněte s charitou u nás doma. Důchodci nemají na léky, které potřebují k životu a o potravinové pomoci si mohou nechat zdát. Matky v azylových domech, to je také k uzoufání. Všichni zmiňovaní akutně potřebují pomoc a nikoho to nezajímá. Pokud někomu dělá dobře, že pomáhá konkrétně nepřizpůsobivým, je to čistě jeho věc. Kdo chce pomoci, určitě nezveřejňuje článek o tom, kolika lidem pomohl a jak. Nebo pán odčiňuje “hříchy”?

 5. No doufám, že se ten trouba bude o ně starat až bude i válka!

 6. Ještě že jsou lidi kteří mají cit a něco pro druhý jsou schopni udělat. Jet takovou dálku aby pomohli lidem dokáží jen ti s čistou duši a stateční. 💗💗💗A je úplně jedno kdo to je.

 7. Kam jste dal rozum? Je tady těch vyžírků málo? Bylo by dobré je navštívit za 3měsíce, kde jsou a jak se živí.

 8. Doufejme, že za to dostane odměnu a příští rok metál. Je to skutečně humanitární zachránce. Přiveze, vyloží a rychle pro další na vlastní náklady.

 9. Tak tyhle levicaky blbove to sem vozi – to umim taky – ale co ted s nima dal ?
  Bude je soudruh punkovec a pritel soudruha strosty zivit ?
  Nebo co budou delat ?
  Kdo se bude starat ?
  Kdo to bude platit ?
  Soudruh pomahac ?

 10. Bezva troubo,ty asi nevíš,že už předem vědí,kde kobylkovat?Jo v autě budou hodní,ale dál až je vysadíš tak ať se stará nějdo jiný že??Za několik století je nikdo nenaučil slušného chování,protože nechtějí a nikdy nebudou chtít a jen se budou schovávat za svoje děti,aby tupci jako jsi ty jim pomáhali. A to pominu otázku z čeho si platíš náklady na palivo atd.Cikáni se na tebe určitě nesloží…

 11. Je krásné a potěšující,co jste udělali.A těch jízlivých poznámek si nevšímejte.Ten Marek musí být nešťastný člověk,protože takoví lidé jsou nepříjemní.Děkuji Vám za to,že jste tak hodní.

 12. To je opravdu kretén pro Chocholouška, nebo je to celé lež!

 13. Tak pane Svoboda to jste peknej trotl když sem vozite něco co pomoc vůbec nepotřebuje ale jdou sem pouze kvůli penězům . Snad si nemyslíte ze jste pravé přivezl žáky do škol a pracovníky do továren budou z nich pouze další povaleči, které naše republika nepotřebuje za mě bych to definoval jako pašování neschopných lidi zapojit se do našeho systému asi nemáte svoje děti když nemyslíte na budoucnost této země

 14. Výborně, ale proč jezdíte tak daleko?Chanov je blíž a klientela totožná.Zajedte se podívat do Sokolova,do Bíliny apod.,tam uvidíte už teď,jak bude vaše rozkošná posádka fungovat až vystoupí z vašeho vozu.Pane,pro mě jste vítěz ankety blbec roku

  1. Stačí do Brna, tady nevědí, co s těmi na ulici (ano, převážně maďarsko-ukrajinští Romové), nevědí si s nimi rady ani sami romští aktivisté, ubytování odmítají, oni prostě chtějí bydlet všichni pohromadě a dělat binec bez omezeni – jen sociálku vzali útokem. Ať dá autor pravdivě vědět, jak to s jeho skupinou bude po měsíci – u Romů jsem se tedy s vděčností ještě nesetkala a ráda se budu mýlit.

 15. maji jine zvyky a kdyz pochazi z INDIE -ktrei se jich zbavily A ze Indove nejsou zrovna super likvduji zeny bez zabram kyselinou co se tyka hygieny nevidim vekly rozdily .Je to kocovny narod , bez vdelani ! O to se pkousili Anglcae . ted uz je na hrane jejich porozumneni k jinym narodum .Je napro zbytecne jim odporovadd ! Tak jsou vychvani staleti ,Nsem vuci nim zaujaty my mame sve vzdelani a to oni nerespkzuji , a tezko v budoucnu budou moralku jim davavaji jejic rodice , a nic nezmeni ! Ani v daleke budoucnocnosti ! Cesar se je snazil zlidodat a nasledovali jini , kteri meli podobne skutecnost . neni nutne zde o nich psat Nase zakon jim davaji vice nez rdilim Čechum a Mravanuum . nedozujes je vyhostit ! J zajimave jak se dukazi orintovat v pripevkach ta jsu chytri . Pamtuji komunisky naeoze 1942 je zaijimave ze pracovavali ! Kdy jim to neslo -kriminal , v tohle meli pravdu .

 16. Ani jsem těch pár nenávistných komentářů nemohla dočíst do konce.Lidi stydte se,je mi z vás špatně. Nikoho z nich neznáte a hned soudíte. Před tímto pánem klobouk dolů už za odvahu,že to vůbec zveřejnil,zachoval se jako pravý CLOVEK a vy jste omezení jen na své trapné komenty.

 17. Předpokládám , že ten pomatenec si připadá jako hrdina , partyzán a své hrdinství bude dávat při každé příležitosti k veřejnému pobavení . Že svým jednáním pomáhá , víc než co jiného , okrádat české občany mu zřejmě nedochází .

 18. Je tolik moznosti jak pomahat a neskodit tim ostatnim, pane 🤦

 19. Tak ti tedy moc děkujeme , že jsi nám do Plzně dopravil další pobírače dávek ( v tom lepším případě ) . Další prosím voz někam jinam , nebo radši nevoz.

 20. Víte, když jsem byl před 3 lety v Kyjevě, bydlel jsem v hotelu hned vedle hl. nádraží kde jich, tedy ukrajinských romských žen a dětí spávalo každou noc desítky. Hned první ráno jsem si šel zakouřit před hotel, všichni ještě spali, většinou na trávě, nebo lavičkách , najednou do toho přijelo asi 7 policejních aut a já si říkám, sakra co se bude teď dít. A víte co policajti vystoupily z aut a v klidu šli do obchodu, když vyšli měli plné ruce sáčků a kelímků s kávou. Úplně v klidu k nim přišli, posadili se a nabídly jim, společně posnidali a rozešli se. Tak se to opakovalo celý můj pobyt, tedy 4 dny. Myslím, že lidi si mají, nebo spíš musí pomáhat, každý jeden z nás je prostě jiný, každý z nás je originál. Slíbil jsem našemu řidiči taxi, že se tam určitě ještě vrátím, ale teď už jen jestli mi to zdraví dovolí. Kyjev je krásné město, a plné dobrosrdečných lidí. Nesuďte a raději pomáhejte, já to dělám, sice jen finančně, ale dělám ❤️🙏

Comments are closed.