Mars

Poleťte na Mars! V poušti vzniká simulátor pobytu na rudé planetě. Astronauti si sáhnou na dno

  • V poušti vzniká vědecká simulace pobytu na Marsu
  • Na astronauty nečeká žádná procházka růžovým sadem

Nový vesmírný projekt nazvaný Solar54 má za cíl simulovat život na Marsu a připravit astronauty na situace, které mohou nastat, až na rudé planetě jednou skutečně přistanou.


Nepřehlédněte: Konspirační teorie tvrdí, že NASA schválně upravila nahrávku záhadné černé krychle, která odlétala ze Slunce


Simulace pobytu na Marsu

Prototyp vesmírné základny vzniká asi sto kilometrů od města La Rioja v Argentině. O rezervaci Los Colorados, která je lemována kaňony červené půdy a nízkým tlakem vzduchu, se říká, že je takřka dokonalou kopií marsovské krajiny.

Stanice pro astronauty se bude skládat z šesti geodetických kopulí pro ložnice, kuchyně, farmy, laboratoř a odpočinkovou (společenskou) místnost, píše DailyStar.

Projektoví manažeři projektu uvádějí, že cílem Solar54 je napodobit životní podmínky a fungování laboratoří a systémů pro výrobu potravin, které by v budoucnu mohly být využity na Marsu.

Astronauti se pokusí ve speciálních sklenících vypěstovat rostliny a zároveň také sami sebe otestují, jak se psychicky vyrovnají s tím, až budou „během cesty vesmírem“ měsíce či roky izolováni od civilizace.

Test skafandrů v jeskyni

Projekt navazuje na podobné snahy, kterých jsme byli dříve svědky na Islandu. Island, domov největší evropské pouště, byl pro své nehostinné prostředí, které napodobuje prostředí mimozemských světů, dříve používán jako místo pro simulaci života na Měsíci. V roce 2021 NASA vyslala na Island dokonce tři astronauty, aby otestovali nové skafandry v tamních jeskyních.

Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay

Total
0
Shares