Moře, vrak, loď

Pohádkový poklad na dně moře. U pobřeží USA našli vrak slavného parníku, který převážel zlato

  • Průzkumníci objevili vrak lodě, která zmizela před 147 lety
  • Z posádky čítající 327 lidí přežili jen dva muži
  • Společně s lodí zamířil na dno moře i zlatý poklad

Dvojice pátračů objevila vrak lodě s pohádkovým pokladem, která v roce 1875 ztroskotala v Tichém oceánu, informoval o tom deník Daily Mail.


Nepřehlédněte: Takhle vypadají podle umělé inteligence Harry Potter, lord Voldemort nebo Hermiona


Hledači našli vrak s pokladem

Kultovní plavidlo SS Pacific, jehož kapitánem byl Jefferson Davis Howell – švagr prezidenta Konfederace Jeffersona Davise, se potopilo v roce 1875 u pobřeží mysu Flattery ve státě Washington.

Během plavby z Britské Kolumbie do San Francisca se parník s dřevěným trupem a bočním kolem srazil s lodí známou jako Orpheus poté, co si druhý důstojník na palubě tohoto plavidla spletl světla SS Pacificu se světly nedalekého majáku. Tragédie si vyžádala 325 obětí.

Ale zatímco Pacific šel ke dnu i se zlatem, jehož hodnota se tehdy odhadovala na 180 tisíc dolarů, Orpheus dosáhl břehu ještě před potopením a jeho posádce se podařilo včas dostat do bezpečí.

Více než sto let bylo místo, kde se SS Pacific nachází, zahaleno tajemstvím, dokud dva muži, Matthew McCauley a Jeff Hummel ze Severozápadní aliance pro vraky lodí (TNSA), potopený parník s pokladem konečně neobjevili.

Nedaleko místa, kde hledali, spatřili na mořském dně dvě kruhové prohlubně, o nichž se domnívali, že to jsou části kolesa parníku. A nemýlili se. Mluvčí organizace TNSA lodí Philip Drew uvedl: „Místo si vyžádalo důkladný a opakovaný průzkum pomocí bočních sonarů a ponorů s dálkově řízenými ponorkami, abychom získali dostatek údajů a důkazů.“ „Jisté je, že se nám podařilo sonarem zobrazit obě lopatková kola a pomocí ROV prohlédnout jejich odkrytou část v nedalekém poli trosek.“

Ačkoli přesná poloha Pacificu nebyla zatím veřejně oznámena, pátrači prozradili, že se nachází zhruba 37 kilometrů od pobřeží v hloubce 300 až 600 metrů. „Objev byl spíše pomalou realizací než a-ha momentem,“ řekl Drew. „A před námi jsou ještě roky tvrdé práce na vyzvednutí vraku, přičemž je třeba věnovat náležitou péči obnově a uchování artefaktů.“

Zlato možná skončí v muzeu

Experti počítají s tím, že veškeré artefakty včetně zlatého pokladu se objeví v muzeu, nejdříve však musí uběhnout zákonem stanovená lhůta, během níž se potomci osob spojených s parníkem mohou přihlásit o dědictví.

„Věříme, že vrak je v neuvěřitelně zachovalém stavu, a proto očekáváme a doufáme, že artefakty, které získáme, budou mít značný historický význam,“ věří Drew. „Jsme také velmi spjati s příběhy všech, kteří v osudný den roku 1875 zahynuli, což zmírňuje naši oslavu tohoto objevu.“ Podle listu Daily Mail tragédii přežili pouze dva lidé. Loď vezla kromě horníků, kteří se vraceli zpět domů na zimu, také příslušníky regionální elity a 41 dalších osob.

SS Pacific byl postavený v roce 1849 pro transatlantickou dopravu s americkou Collins Line. Ve své době patřil mezi největší, nejrychlejší a nejlépe vybavené transatlantické parníky.

Zdroj náhledové fotografie: Geoff Trodd / Unsplash, zdroj: NYPost

Total
0
Shares