Překvapený muž, telefon

Podvodníci mají novou fintu! Během chvíle vám vyluxují účet

  • Odborníci upozorňují na aktualizaci Google Chrome
  • Jde o e-mail, který se jako update tváří, ale jde o podvod
  • Aktualizace vždy stahujte pouze z osvědčených zdrojů

Pakliže na svém telefonu s operačním systémem Android používáte prohlížeč Chrome, měli byste být na pozoru před novou hrozbou, která může ohrozit vaše soukromí a v krajním případě i vyluxovat bankovní konto. Jak se před nebezpečím bránit?


Nepřehlédněte: Do Česka se vrátil obávaný bankovní malware. Uživatele připraví o peníze


Podvod přes aktualizaci

Nově objevená kritická chyba nese označení Brokewell a maskuje se jako aktualizace populární aplikace Google Chrome. Po stažení však umožňuje kyberzločincům nejen přístup k osobním údajům, ale také převzít kontrolu nad celým telefonem – tím pádem i k bankovnímu účtu oběti. Před záludným typem podvodu informovala společnost ThreatFabric.

Tým odborníků varuje uživatele systému Android, aby byli ve střehu a stahovali aktualizace pouze z oficiálních zdrojů, zejména prostřednictvím obchodu Google Play.

„Náš průzkum hrozeb ukazuje, že schopnost převzít kontrolu nad zařízením je i nadále klíčová pro každou rodinu moderního bankovního malwaru a noví hráči, kteří vstupují na scénu, nejsou výjimkou,“ uvedl tým ThreatFabric na svých webových stránkách.

Malware
Zdroj: Rob Hampson, Unsplash

Nebezpečný update pro Google Chrome

Čím je Brokewell nebezpečný? Maskuje se jako aktualizace aplikace Google Chrome, která vám přijde do e-mailu. Nepozorný uživatel si nevšimne nuancí, které by odhalovaly potenciální podvod, a chytí se do pasti. Ve chvíli, kdy update nainstaluje, si však do mobilu stáhne malware.

Jak je uvedeno, hlavní zbraní proti těmto podvodům je instalovat aplikace a aktualizace čistě pomocí autorizovaných obchodů, jako je na Androidu Google Play. I tam se mohou nacházet podvodné aplikace, pakliže si ale stáhnete ověřenou aplikaci, jako je Google Chrome, aktualizace by vždy měla probíhat přes tuto oficiální platformu.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Metro, ThreatFabric

Total
0
Shares