Muž, telefon

Nový virus napadá bankovnictví. Nakazil už tisíce telefonů s Androidem

 • Telefony s Androidem terorizuje virus Brokewell 
 • Odhalit ho není snadné, varují experti

Na telefonech s operačním systémem Android se šíří nebezpečný virus, který cílí na internetové bankovnictví. Malware se maskuje za oficiální aktualizaci prohlížeče Chrome. Kdo na podvod naletí, vystavuje se hrozbě vykradení účtu.


Nepřehlédněte: Vědci „přelstili“ fyziku a natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zaznamená 10 bilionů snímků za sekundu


Nebezpečný virus Brokewell

Nový typ zhoubného malwaru se jmenuje Brokewell a upozornila na nej kyberbezpečnostní společnost ThreatFabric. Do telefonu se virus dostane tak, že si uživatelé stáhnou podvrženou aktualizaci populárního prohlížeče Google Chrome. Jakmile se nezvaný host v zařízení oběti zabydlí, okamžitě začne pátrat po cenných uživatelských datech, včetně hesel k různým službám a přístupů do internetového bankovnictví.

Zástupci firmy ThreatFabric varují, aby lidé byli ve střehu a stahovali aktualizace pouze z oficiálních zdrojů, především z obchodu Google Play, která obsahuje bezpečnostní funkci Play Protect.

Brokewell se spoléhá na takzvané překryvné útoky, což je běžná technika bankovního malwaru pro systém Android, kdy se cílová aplikace překryje falešnou obrazovkou, aby útočník získal přihlašovací údaje uživatele. Hlavními schopnostmi Brokewellu je krást data a nabízet útočníkům vzdálené ovládání napadeného zařízením. Zvládá toho opravdu hodně.

„Očekáváme další vývoj této rodiny malwaru, protože jsme již zaznamenali jeho každodenní aktualizace,“ varují výzkumníci z ThreatFabric.

Detekce viru Brokewell znamená odklon od klasických zavirovaných aplikací, které se snaží nabourat do telefonů uživatelů, což kyberzločinci dělají již několik let a čehož si je vědomo stále více lidí. Tím, že se malware tváří jako naprosto legitimní aktualizace existující a dobře známé aplikace, v tomto případě prohlížeče Chrome, je riziko napadení telefonu skutečně vysoké. Brokewell se šíří prostřednictvím aplikací WhatsApp a Telegram, na sociálních sítích a e-mailem, upozorňují experti.

Nový virus odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace
Zdroj: ESET

Jak poznat, že je telefon infikovaný virem?

Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:

 • Aplikace se zničehonic chová nestabilně
 • Vyšší datové přenosy
 • Frekventované zobrazování reklam
 • Náhlé rapidní vybíjení baterie
 • Vysoké účty za telefon
 • Transakce na účtu bez vašeho vědomí
 • Neznámé aplikace
 • Citelné přehřívání zařízení
 • Vykradení bankovního účtu

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: ThreatFabric

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..