Facebook podvod

Podvod šířící se na Facebooku může zasáhnout i vás. Snadno vás okradou o účet. Co dělat?

  • Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku!
  • Co dělat a jak kyberzločincům nenaletět?

Pozor! Surfování na sociálních sítích nemusí být jen zábava. Množí se případy ukradených účtů na Facebooku. Podvod je tak promyšlený a automatizovaný, že je těžké nenaletět.


Nepřehlédněte: Plovoucí město: Takto vypadá bydlení budoucnosti pro 12 tisíc lidí!


Nenaleťte podvodníkům

Nový phishingový útok na sociální síti Facebook využívá chatbota. Podvodníci se skrze něj vydávají za oficiální podporu společnosti a z uživatelů se snaží vylákat přihlašovací údaje a jdou na to velmi chytře.

Chatbot je program, který se vydává za živého pomocníka a běžně se používá k poskytování odpovědí na jednoduché otázky nebo k třídění případů zákaznické podpory dříve, než jsou předány skutečnému pracovníkovi.

Phishingový útok začíná e-mailem informujícím uživatele, že jeho profil na Facebooku porušil pravidla komunity a má 48 hodin na odvolání proti rozhodnutí, jinak bude smazán.

Podvodníci vystrašenému uživateli nabídnou možnost vyřešit problém v centru podpory Facebooku a vyzvou ho, aby klikl na tlačítko „Odvolat se nyní“. Kliknutím na toto tlačítko se oběť dostane do konverzace v Messengeru, kde se podvodník vydává za robotizovaný program Facebooku.

Promyšlený podvod na Facebooku

Chatbot, za kterého píše podvodník, celý trik opakuje a oběti doporučí kliknout na tlačítko, které ho přesměruje na falešnou webovou stránku maskovanou jako „Facebook Support Inbox“, kde se proti rozhodnutí o smazání profilu může odvolat.

Poté po něm hackeři chtějí, aby zadal svou e-mailovou adresu, celé jméno, heslo a telefonní číslo. Nakonec oběť přesměrují na falešnou stránku dvoufázového ověření. Jakmile dotyčný potvrdí svou totožnost zadáním kódu, který obdržel v SMS, mají podvodníci jeho účet v kapse.

Jak nenaletět?

Podle odborníků ze společnosti Trustwave by si uživatelé měli prověřit facebookovou stránku, která je spojená s chatbotem. Vždy se jedná o standardní obchodní stránku s nulovými sledujícími a bez příspěvků. Pokud se však podívají do podrobností a zjistí, že profil „rychle reaguje na zprávy“, znamená to, že je někým (podvodníkem) aktivně používán.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: BleepingComputer

Total
0
Shares