NASA Curiosity

Podivný objev na Marsu. Zvláštní objekt připomíná symbol ze seriálu Star Trek

  • Mars, jak ho neznáte
  • Sonda Curiosity pořídila nevídané záběry
  • Podívejte se

Jakmile se něco tajemného objeví ve vesmíru, je z toho hned povyk. Robotické vozítko Curiosity nyní na Marsu zachytilo podivný úkaz. Co to je tentokrát?


Nepřehlédněte: Trápí vás pomalý YouTube? Chyba je překvapivě na vaší straně


NASA na Marsu hledá známky života

Opravdu zvláštní útvar zachytilo robotické vozítko Curiosity Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na Marsu. Objekt je fanouškům Star Treku dobře známý: ikonický znak ve tvaru delty, který obvykle nosí důstojníci Hvězdné flotily na svých uniformách. 

Vesmírné vozítko Curiosity už brázdí povrch Marsu skoro 12 let a za tu dobu pořídilo tisíce fotografií rudé planety. Mezi těmi, které poslalo zpět na Zemi v minulých týdnech, se ale objevily i snímky, nad kterými zůstává rozum stát.

Jedná se o fotografie, na které lze vidět znak Hvězdné flotily označovaný podle svého tvaru jako „delta štít“. Známého symbolu si všiml amatérský astronom Scott Atkinson, který na Twitteru napsal: „Vsadím se, že fanoušci Star Treku v týmu @MarsCuriosity se usmívali jako malé děti, když viděli, že se na jejich obrazovkách objevil tento nový snímek.“

Sonda Curiosity shání na rudé planetě data od roku 2012, kdy tam zdárně přistála. Cílem této mise je hlavně zjistit, jestli na Marsu někdy existovaly formy života a zda by i v současnosti mohl hostit mikrobiální život. V roce 2018 robot například nalezl pradávné stopy organických látek.

Mars, Curiosity, NASA
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Rover Curiosity

Úspěchy mise Curiosity jsou neoddiskutovatelné. Vědci kupříkladu na základě rozborů získaných údajů došli k závěru, že existují přímé důkazy o dávné existenci jezer, která mohla hostit mikrobiální život.

Vozítko v rámci mise zdolává na horu přezdívanou Mount Sharp (neboli Aeolis Mons) a nahlíží do vrstev v ní uložených, aby zjistilo, jak v ní dříve proudila voda

„Různé vrstvy hory Mount Sharp představují různá období marťanské historie. Jak Curiosity stoupá vzhůru, vědci se dozvídají více o tom, jak se krajina v průběhu času měnila,“ napsali zástupci NASA na sociální síti X v září loňského roku.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares