AI, křeslo

Po 12 letech na vozíku znovu chodí. Na nohy muže postavila umělá inteligence

  • Nizozemec byl 12 let upoután k invalidnímu vozíku
  • Teď se však stalo něco, co dosud pokládal za nemožné

Muž, který před dvanácti lety po nehodě na kole ochrnul, může dnes díky umělé inteligenci, která čte jeho myšlenky, znovu stát a chodit.


Nepřehlédněte: Vědci zachytili zakódovaný signál z Marsu. Kdo ho poslal a co to znamená pro lidstvo?


Díky umělé inteligenci znovu chodí

Ochrnutý Gert-Jan Oskam může díky mozkovým implantátům, které mu voperovali lékaři ve Švýcarsku, opět chodit. „Byla to dlouhá cesta, ale teď se můžu postavit a jít s přáteli na pivo,“ řekl šťastný Nizozemec. Po těžkém poranění míchy, které utrpěl v roce 2011 v Číně, kde žil a pracoval, přitom ještě donedávna nebyl schopen udělat ani krok.

Náročný projekt vedl profesor Grégoire Courtine ze Švýcarského federálního technologického institutu (EPFL). Implantáty muži do těla během několikahodinové operace vložila neurochirurgička Jocelyne Blochová z Univerzity v Lausanne.

12 let nebyl schopen chodit

Celý systém spolu s náhlavní soupravou a počítačovým batohem využívá umělou inteligenci k převodu pohybových myšlenek na úkony – vytváří přímé spojení mezi mozkem a míchou v oblastech, které se podílejí na chůzi.

Díky tomu může Gert-Jan Oskam znovu ovládat pohyby svých nohou – zvládne se postavit, chodí a problém mu nedělají ani schody. „Tento digitální most obchází zranění a obnovuje komunikaci mezi dvěma odpojenými oblastmi centrálního nervového systému,“ říká profesor Grégoire Courtine.

Podle vědců je Nizozemec dokonce schopen projevovat motorické schopnosti, i když je jeho digitální most vypnutý, což naznačuje, že se „vytváří nová nervová spojení“.

Dnes je Gert-Jan Oskam schopen za dobrého počasí ujít nejméně 100 metrů s chodítkem nebo berlemi – žije tak v podstatě normální život.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Sun, BBC

Total
0
Shares