Země

Planeta Země se točí čím dál rychleji. Vědci se dohadují proč a varují před následky

  • Naše Země se točí rychleji než kdykoli dříve
  • Někteří varují před přidáním negativní přestupné sekundy

Pokud máte pocit, že dny ubíhají stále rychleji, možná vás to překvapí, ale máte naprostou pravdu. Vědci si všimli, že rotace Země v poslední době zrychlila, a to dokonce nejrychleji v lidských dějinách. 29. června trval den přesně o 1,59 milisekundy méně než standardních 86 400 sekund a stal se vůbec tím nejkratším dnem na modré planetě – přinejmenším od vynálezu atomových hodin, které umožňují měřit čas extrémně přesně.


Nepřehlédněte: Hubbleův teleskop fotil záhadný objekt. Mysticky září a pohybuje se neuvěřitelnou rychlostí


Země nečekaně zrychlila

Moderní historie lidstva je měřená 24hodinovým cyklem dne a noci, samozřejmě s různými úpravami. Tento cyklus se řídí rychlostí, kterou se naše planeta otáčí kolem své osy. Délka dne se proto stala standardem, podle kterého se označuje čas – každý den trvá přesně 86 400 sekund.

Zatímco v uplynulých desetiletích letech rotace Země zpomalovala, od roku 2016 se podle vědce Leonida Zotova děje pravý – zrychluje. 29. června modrá planeta zaznamenala vůbec ten nejkratší den od počátku měření.

Co ale za rychlejší otáčení planety Země může? Astronomové na tuto otázku stále nemají odpověď, ale mají několik teorií.

Země
Zdroj: PIRO4D / Pixabay

Vědci neznají příčinu

Podle některých vše souvisí s takzvanou Chandlerovou periodou, tedy periodicitou pohybu průsečíku zemské osy s povrchem Země. Jiní odborníci si zase myslí, že na rychlost otáčení Země má vliv globální oteplování – kvůli spalování fosilních paliv a následné rostoucí teplotě atmosféry tají ledovce. Další teorie zmiňují seismickou aktivitu, cirkulaci oceánů nebo změny ve vnitřním roztaveném jádru planety. Přesnou odpověď samozřejmě nikdo nezná.

Někteří odborníci už dopředu varují před přidáním další „přestupné sekundy“, aby byl atomový čas v souladu se slunečním časem, protože spousta moderních technologií staví na něčem, čemu se říká „pravý čas“. Přidání záporné sekundy by podle nich mohlo vést třeba k problémům s GPS. Připomeňme, že od 70. let dvacátého století bylo k udržení přesnosti atomového času zapotřebí celkem 27 přestupných sekund. Naposledy k tomuto kroku vědci přistoupili na Silvestra v roce 2016.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Tání ledovců s tím nemůže mít nic společného. To je zase blábol zelených exkrementistů. Většina ledovců je za polárním kruhem, takže jejich tání přesouvá materiál do oblasti rovníku, tím se zvětšuje moment hybnosti planety a rotace by měla zpomalovat. Viz příklad krasobruslařky, tkerá, když rozpaží, tak rychlost rorace sníží, když připaží, tak zrychlí.

  2. Putin střílí víc jak ukrajina tak nas to zrychluje ne?…… :))))))

  3. To je blábol na entou. Atomové hodiny známe asi 70 let. Země se otáčí několik miliard let. Máme málo údajů (krátká časová osa). Navíc novináři a vědci jsou hlupáci. Země neobíhá po přesně kruhové dráze. Ani Měsíc, ani ostatní planety. Ta dráha je eliptická (nejkratší spojnice dvou bodů je v tomto případě křivka, nikoliv přímka!) Rychlost otáčení Země a její oběh je ovlivňován okolními planetami. V 5. století před Kristem mohl být den klidně o vteřinu kratší.

  4. I vzdalovaní se měsíce od země může mit vliv na otáčení země. I když to jsou nějaké cm .

Comments are closed.