NASA, Artemis

Ovečka Shaun, LEGO a odznáčky: NASA vybrala posádku pro měsíční misi Artemis I

  • Populární pohádková postavička se vydá k Měsíci
  • Na misi Artemis I poletí i LEGO nebo odznáčky se Snoopym

Na konci srpna zamíří k Měsíci testovací bezpilotní mise Artemis I americké agentury NASA. Úplně bez posádky ale vesmírné plavidlo Orion nebude. Na palubě stane hned několik dětských hraček, figurky z LEGA nebo odznáček Silver Snoopy, který NASA už delší dobu uděluje astronautům na znamení vynikajícího výkonu.


Nepřehlédněte: Jediný žralok, který žere benzin! Seabreacher vypadá jako stíhačka a skáče metr nad hladinu


Ovečka Shaun poletí do vesmíru

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už několik let pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc. Cílem mise bude stavba trvalé základny na povrchu Měsíce, která má být prvním krokem k pilotovaným letům k Marsu. První let rakety s lodí Orion bez posádky se uskuteční už za několik týdnů.

Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, zatímco cílem mise Artemis III je úspěšně přistát a na planetě založit lidskou kolonii. Poprvé by na Měsíci měla stanout také žena – proto je soubor misí pojmenován po řecké bohyni spojené s Měsícem.

NASA chce na Měsíci založit lidskou kolonii

První krok v ambiciózním pánu navrátit se na Měsíc bude představovat start rakety SLS (Space Launch System) společně s modulem Orion, který je vyšší než socha Svobody.  Na palubě korábu se nebudou nacházet žádní astronauti, ale prázdný nebude. Lidskou posádku nahradí např. populární ovečka Shaun, figurky z LEGA, odznáčky Silver Snoopy, ale i různá semena stromů a rostlin.

A chybět nebudou ani symbolické předměty. Mezi nimi bude i fragment měsíční horniny z historické mise Apolla 11, při které Neil Armstrong a Buzz Aldrin, američtí astronauti, otiskli 20. července 1969 coby první pozemšťané podrážky svých bot do prachu na povrchu Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: Ponciano / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares