Oumuamua

Oumuamua jako mimozemská sonda? Pravdu se už nikdy nedozvíme, tajemný objekt odlétá do hlubokého vesmíru

  • Doutníkový „asteroid“ Oumuamua nepřestává fascinovat
  • Je to vůbec první těleso, které proletělo Sluneční soustavou, aniž by do ní patřilo
  • Někteří zcela otevřeně říkají, že patří mimozemské civilizaci

Oumuamua, mezihvězdný objekt připomínající doutník, byl poprvé spatřen teleskopy na havajské observatoři v říjnu 2017. Jeho zvláštní tvar a míra akcelerace z něj učinily předmět spekulací v astronomických kruzích. Vědci dodnes debatují o tom, zda to je asteroid, nebo kometa. A někteří dokonce naznačují, že má mimozemský původ.


Nepřehlédněte: Harvardský profesor prohledá dno oceánu. Doufá, že najde havarované UFO


Oumuamua mění svou rychlost

Podle článku Aviho Loeba, izraelského profesora působícího na Harvard-Smithsonianově centru astrofyziky v americkém státě Massachusetts, je objekt možná vesmírnou sondou, která prošla naším hvězdným systémem za pomoci takzvané solární plachty. Máme ale přesvědčivé důkazy?

Vesmírný „posel“ však rozhodně za pozornost stojí. Tím spíše, že vlastně dosud ani nevíme, odkud přesně přiletěl. Co však víme je, že právě odlétá pryč z naší vnější sluneční soustavy. V současné době prolétá těsně kolem Pluta a každých 24 hodin urazí vzdálenost přes 4 557 662 kilometrů. Do mezihvězdného prostoru se zcela dostane za dva roky.

Záhadné těleso je možná mezihvězdný koráb

Dodnes se vědcům objekt Oumuamua nepodařilo oficiálně klasifikovat. Částečně proto, že – upřímně řečeno, nemají vůbec ponětí, o co se jedná. Nejprve si mysleli, že jde o asteroid – velký kus horniny ze vzdálené hvězdné soustavy. Pak si mysleli, že je to kometa – kosmický ledovec uvolněný odněkud z velkého neznáma. Nic z toho se nepotvrdilo.

Oumuamua tak nadále mate vědce svým zvláštním vzhledem a mírou zrychlení pohybu, které gravitační efekty nedokážou vysvětlit. Stále se v některých kruzích také uvažuje i o výtvoru mimozemšťanů.

Jestli kolem Země skutečně proletěla sonda cizí vesmírné rasy, tak to se bohužel nikdy nedozvíme. Je totiž nepravděpodobné, že se Oumuamua do naší sluneční soustavy ještě někdy vrátí.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: spaceexplored

Total
0
Shares