Český superpočítač Ansel

Ostravský superpočítač Anselm ukončil provoz

  • Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě
  • Ve své době nabízel bezprecedentní výkon. Nyní se však chystá na odpočinek

Anselm byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 milionu výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Koncem ledna byl jeho provoz definitivně ukončen.

Objeví se v expozici Svět civilizace

I když Anselm opustí datový sál, do starého železa nepřijde. Superpočítač najde další uplatnění v rámci expozice Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu 2021 ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. A tak se na něj bude moci podívat zblízka opravdu každý.


Psali jsme: Samsung Galaxy S21+ RECENZE: korejský dravec s ultimátní výbavou


Anselm nahradila Barbora

Štafetu po Anselmovi převzal superpočítač Barbora, který byl spuštěn v říjnu roku 2019 a stejně jako Anselm jej dodala společnost Atos. Kombinovaný teoretický výpočetní výkon počítače Barbora, který je postaven na HPC architektuře BullSequana X, je přes 800 TFlop/s, což je téměř 9× více než nabízel dosluhující superpočítač Anselm.

Total
0
Shares