Samsung Galaxy S21+

Samsung Galaxy S21+ RECENZE: korejský dravec s ultimátní výbavou

  • Galaxy S21+ detailně testujeme už sedm dní
  • Nabízí tu nejlepší možnou výbavu, kterou si dovedete představit
  • Základní verze S21+ vyjde na 27 999 Kč

Už týden v redakci testujeme nový Galaxy S21+, který v nabídce Samsungu stojí přesně uprostřed mezi základním modelem S21 a naprostým dělem Galaxy S21 Ultra. A už úvodem musíme napsat, že těch sedm dní, co jsme plusko používali, jsme si naprosto užívali. Ale dost řečí, pojďme si vše podrobně rozebrat v recenzi.

Jen evoluce, ale to nemusí být na škodu

Chytrý telefon Galaxy S21+ je v první řadě evolučním stupněm loňského S20+ a zkrátka se to celé točí okolo řady drobných vylepšení, zcela zásadní posun kupředu tu nečekejte. Oproti loňskému předchůdci má novinka tři hlavní esa v rukávu: kvalitnější displej, baterii s vyšší kapacitou a vylepšený fotoaparát. Porovnání se starším kouskem je jedna věc, ovšem S21+ samozřejmě může zaujmout třeba i ty, kteří doposud na nějaký zajímavý prémiový mobil čekali.

Ochuzené balení, Samsung šetří

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Když Apple představil nové iPhony 12, v Samsungu se smáli až se za břicho popadali. A nebáli se to dát najevo na sociálních sítích. Protože se ale žádné tsunami nekonalo a příznivci jablečných mobilů celou věc vzali za hotovou a s absencí nabíječky a sluchátek v balení se celkem rychle smířili, jihokorejský gigant celou věc přehodnotil a tak s příchodem série S21 balení také výrazně osekal.

Krabičky u všech tří nových top modelů jsou výrazně menší, než jsme byli doposud zvyklí. Najdete v nich jen samotný telefon, špendlík pro vyndání šuplíčku pro SIM, kabel s koncovkami USB-C/USB-A a marketingové materiály. Nabíjecí adaptér, pokud nějaký nevlastníte, si budete muset dokoupit. Chybí i drátová sluchátka.

Samsung Galaxy S21+: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 161,4 × 75,6 × 7,8 mm, 202 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 394 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 3.0
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Exynos 2100
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1)
Fotoaparát tři (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 64 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, 1,1× optický zoom, 3× hybridní, umělá inteligence, LED; přední 10 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 800 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W a reverzní bezdrátové 4,5 W
Cena a dostupnost od 27 990 Kč, 29.1.2021

Jak vypadá?

  • příjemně padne do ruky
  • dobře umístěná tlačítka

Naprosto parádne, ale to se tak nějak čekalo. Samsung se nepouštěl do žádných experimentů a letošní S21+ je toho jasným důkazem. Zaoblenější rohy zůstávají, stejně tak i skvělý displej přes celou čelní plochu. Záda jsou kryta speciální povrchovou úpravou a díky tomu na nich v podstatě vůbec neulpívají otisky prstů (díky bohu, že Samsung poslouchal a lesklému skleněnému provedení je konec), boky pak chrání precizně zpracovaný kovový rámeček.

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Na těle nenajdete sluchátkový konektor, pouze USB-C. Telefon je už tradičně ochráněn proti vniknutí prachu a vody (certifikace IP68). Na displeji najdete už v základu nalepenou krycí fólii, která při používání gest ale trochu řeže do prstů, proto jsem ji hned sloupl. Protože je telefon tenký (jen 7,8 mm), padne perfektně do ruky. Drží se velmi dobře a není problém snadno nahmatat důležitá mechanická tlačítka (zapínací/vypínací a kolébku ovládání hlasitosti).

Špičkový displej

  • vynikající displej
  • 120Hz technologie
  • funkce Always-on
  • ultrazvuková čtečka otisků prstů

Z čelní strany vás Galaxy S21+ zaujme velkým 6,7palcovým displejem, který má Full HD+ rozlišení, tedy 2 400 × 1 080 px. Výrobce mezigeneračne jemnost panelu snížil, protože jak si určitě pamatujete, S20+ nabízí panel s 3 200 × 1 440 pixely, byť platí, že že po vybalení z krabičky je loňské plusko nastaveno pouze na Full HD+ rozlišení.

Osobně nám tato změna ani trochu nevadilo, jemnost displeje S21+ je totiž stále skvělá. Použitý dotykový panel je i přes tuto „drobnost“ špičkový. V Samsungu mu říkají Dynamic AMOLED 2X a poukazují na to, že se umí rozzářit až na 1 300 nitů. Samozřejmostí je vysoká obnovovací frekvence 120 Hz, která je u vlajkového mobilu nezbytností.

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Displej jinak po vzoru toho loňského stále podporuje technologii HDR10+ a jako obvykle se dočkáte i Always-On funkce, tedy zobrazení času a notifikací i na vypnuté obrazovce. V té je integrovaná ultrazvuková čtečka otisků prstů, která je rychlá a spolehlivá. Za celou dobu testování nás zklamala snad asi jen třikrát. Plochu rovného displeje S21+ narušuje pouze nevelký průstřel pro selfie fotoaparát s rozlišením 10 Mpx a světelností f/2.2.

Maximální možný výkon

  • výkonný procesor
  • dostatečná operační paměť

Zcela byly přepracovány vnitřnosti nového Galaxy S21+. Výkon, a ne jen tak ledajaký, ale naprosto brutální, zajišťuje nová tovární čipová sada Exynos 2100. „Osmijádrová procesorová jednotka s vylepšenou tříclusterovou strukturou tvořenou jediným jádrem Cortex-X1 s taktovací frekvencí 2,9 GHz, třemi špičkovými jádry Cortex-A78 a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A55 nabízí v porovnání s předchůdcem vyšší výkon o více než 30 procent. Grafický výkon vzrostl dokonce o 40 procent,“ uvádí Samsung. Ale jaká je realita? Ne, výrobce si vážně nic nevymýšlí. Výkonu má nový Galaxy S21+ na rozdávání. V AnTuTu sice „udělá“ jen něco kolem 620 tisíc bodů. Ale benchmark, byť může být sebepopulárnější, je věc jedna (je to takové čím víc proužků, tím víc Adidas) a reálné používání věc druhá.

V případě Galaxy S21+ platí, že dostanete špičku současné produkce, jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu. Ptát se na to, zda rozjede tu či onu aplikaci nebo hru, je zkrátka zbytečné – poradí si se vším, na co si vzpomenete.

Co se provozních vlastností týče, tak telefon bohužel hřeje a to i při relativně nenáročných činnostech, například během prohlížení webových stránek nebo pouštění hudby do sluchátek. Oproti loňským kouskům řady S20 s čipsetem Exynos 990 sice změnu k lepšímu postřehnete, není ale zdaleka taková, jak bychom si představovali.


Psali jsme: Díky službě Samsung Care+ budete mít život s Galaxy S21 bez starostí


Mimochodem, v telefonu najdete také 8 GB operační paměti a v závislosti na variantě 128 GB nebo 256 GB uživatelské paměti. Trochu nás mrzí, že letos není rozšiřitelná; Samsung odstranil podporu paměťovek. Nevíme, co ho k tomu vedlo a uživatelé tak musí dobře zvážit, do jaké verze jít, aby poté nelitovali.

One UI 3.1 je parádní nadstavba

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Nejnovější uživatelské prostředí Samsungu je hezky vyladěno a nabízí spoustu drobných „vychytávek“. Zároveň však nepopírá logiku čistého Androidu 11 a uživateli nabízí množství funkcí. Skvělé je, že inženýři Samsungu všechny tyto možnosti korektně implementovali tak, aby byly naprosto intuitivní.

Nadále tu je možnost z S21+ udělat i stolní počítač, disponuje totiž (bezdrátovým) rozhraním DeX, takže po propojení např. k TV se spustí speciální uživatelský režim, který je podobný tomu, jaký známe z Windows. Zde můžete po připojení externí bezdrátové klávesnice a myši pracovat s vašimi daty jako na klasickém PC.

Vůbec poprvé se s příchodem série S21 na mobilech Samsungu oficiálně objevuje Google Discover (Google Zprávy), výběr nejlepších článků a další důležité informace v podání Googlu. Uživatel může přepínat mezi službami Google Discover a Samsung Free (nová verze Samsung Daily). Paráda!

Prvotřídní zvuk i konektivita

  • Bluetooth 5.0
  • NFC
  • podporuje eSIM

Samsung nezanedbal ani další výbavu. Máme tu technologii Dolby Atmos a reproduktory vyladěné na míru společností AKG, tudíž S21+ hraje jako o život. Příkladná je pochopitelně i konektivita, nic jiného jsme ani nečekali. V Galaxy S21+ najdeme podporu 5G, Bluetooth 5.0, Wi-Fi a/b/g/n/ac/6E, NFC a technologii UWB.

Jak je na tom výdrž baterie?

Podle nás opravdu skvěle a mohou za to dva faktory. Samsung mezigeneračně navýšil kapacitu akumulátoru o 300 mAh na konečných 4 800 mAh a na výdrži se zcela jistě podepsal v pozitivním slova smyslu i nový procesor Exynos 2100, který je energeticky mnohem efektivnější, než loňský Exynos 990. S baterií S21+ jsme nadmíru spokojení. Jeden den intenzivnějšího používání nepředstavuje vůbec žádný problém.

Kdo se uskromní, dostane se i na dva dny a při ještě větší snaze by se dalo dopracovat na tři dny. Vše jako obvykle závisí na tom, zda na telefonu celé dny hrajete hry či přehráváte filmy, nebo si jen sem tam zkontrolujete sociální sítě a e-mail. Galaxy S21+ podporuje rychlé 25W nabíjení, bezdrátově pak 15 W, reverzně (tedy bezdrátově nabíjet telefonem jiné zařízení) to jde 9 W.

A jak tedy fotí?

  • Hlavní objektiv: 12 Mpx, světelnost f/1.8, optická stabilizace obrazu
  • Teleobjektiv: 64 Mpx, světelnost f/2.0, hybridní zoom od 2× do 30×
  • Ultraširokoúhlý objektiv: 12 Mpx, světelnost f/2.2
  • Čelní: 10 Mpx, světelnost f/2.0

V oblasti fotoaparátu S21+ bohužel výrazně zastínil sourozenecký model S21 Ultra se svým rekordním rozlišením i schopností zoomu, takže po stránce papírových specifikací působí plusko trochu obyčejněji. To ovšem ani náhodou neznamená, že se nemůžete těšit na fotografické orgie. Fotí naprosto skvěle. Čipy jsou stejné jako loni, Samsung ale zásadně zapracoval na postprocessingu.

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Mimochodem, modul hlavního fotoaparátu prošel redesignem a nově vypadá moderněji, ale zároveň stále i decentně, nejedná se o žádnou extravaganci. Hlavní snímač a širokoúhlý senzor mají shodné rozlišení 12 megapixelů, ale liší se světelností: f/2,2 platí pro široký a f/1,76 pro hlavní objektiv. Posledním do party je teleobjektiv s 64 Mpx (světelnost f/2,0), který umožňuje trojnásobný hybridní (bezztrátový) zoom a až třicetinásobné přiblížení.

Kvalita fotografií je na vysoké úrovni – fotky jsou ostré, šum je minimální a hlavně na fotografiích dobře vyniknou barvy. Za denního světla pořídíte kvalitní snímky všemi třemi hlavními snímači, o zbytek se pak postará velice dobrý noční režim. Galaxy S21+ výrazně převyšuje většinu současné produkce a fotí výrazně lépe než loňské modely S20 a S20+, a dokonce i než S20 Ultra.

Galerie

Samsung musíme pochválit i za vylepšenou aplikaci Fotoaparát. Výrobce např. zjednodušil přepínání mezi režimy videa, nyní stačí dvakrát tapnout a je hotovo. Člověk nemusí nikam hlouběji do nastavení. Vše je intuitivní, přirozené. Galaxy S21+ umí samozřejmě natáčet video až v 8K rozlišení či extrémně zpomalené video v rozlišení 720p při 960 snímcích za sekundu. Třešničkou na dortu je vylepšený režim Super Steady, který nově podporuje 60 snímků za sekundu. Jsou tu ale i další novinky.

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Nová funkce Director’s View umožňuje náhled scény a rychlé přepínání mezi záběry. Pomocí nástroje Vlogger View lze zase pořizovat akční záběry předním i zadním fotoaparátem současně, funkce Live Thumbnails pak umožňuje snadno měnit úhel záběru a zoomovat. V kombinaci s novými sluchátky Samsung Galaxy Buds Pro lze současně nahrávat okolní zvuky a vlastní hlas. Umožňuje to funkce souběžného záznamu zvuku. Můžete Galaxy S21+ přepnout na stativu do režimu Pro Video a využít k nahrávání hlasu mikrofon ve sluchátkách Buds Pro, zatímco mikrofon v telefonu bude nahrávat zvuky z okolí.

Samozřejmě je k dispozici také režim Single Take s umělou inteligencí, díky němuž lze jediným stiskem spouště zachytit sérii fotografií i krátkých videozáznamů. Do nabídky nově přibyly i profesionálně působící funkce, jako Highlight Video nebo Dynamic Slow-Mo.

Mám si ho pořídit?

Samsung Galaxy S21+ je po všech směrech špičkový smartphone. Má lepší fotoaparát než loňský S20+, vetší baterii a modernější a výkonnější procesor. Kdo nemá rád kryty/obaly, toho pak potěší matná úprava zadní strany zabraňující ulpívání otisků. Pokud vlastníte loňské plusko, nebo základ S20, a ptáte se, jestli má přechod smysl, tak za mě ano, smysl má.

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | foto: vlastní

Standardní verze S21+ se 128 GB vnitřní paměti a 8 GB RAM stojí bratru 27 499 korun, provedení s 256 GB vnitřní paměti vyjde na 29 499 korun a to rozhodně není málo. Pokud se na cenu totiž podíváte nejen optikou peněž, ale berete v potaz aktuální pandemickou situaci, která ekonomiku doslova válcuje, tak ta cenovka je zkrátka hodně odvážná.

Základní S21 stojí 22 499 Kč. Má baterii s nižší kapacitou a menší displej, další výbava už je ale indentická s pluskem a rozdíl pět tisíc stojí minimálně za zvážení.

Co se nám líbí

  • perfektní a rychlý displej
  • výborná výdrž na baterii
  • výkonný a úsporný Exynos 2100
  • perfektně padne do ruky
  • zvýšená odolnost (IP68)
  • tři schopné zadní fotoaparáty
  • velmi kvalitní 4K (60 FPS) video
  • podpora 5G
  • velmi dobré reproduktory

Co se nám nelíbí

  • postrádá 3,5mm jack
  • odstraněná podpora microSD karet
  • chybí klasický teleobjektiv
  • dnes (stále) zbytečné 8K video
  • chybí nabíječka
Total
0
Shares