Oppo Reno5 5G

Oppo Reno5 5G RECENZE: dokonalá chytrá horákyně

Oppo Reno5 5G je v tento okamžik nejvybavenějším modelem čím dál populárnější značky čínské provenience. Telefon nabízí poměrně rychlý 90Hz AMOLED displej, procesor Snapdragon 765G a doslova raketové 65W dobíjení spolu s příkladnou konektivitou. Cenovku má velmi sebevědomou, takže otázka zní: bude to na úspěch v Česku stačit? To vám prozradí naše dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Realme 8 Pro RECENZE: 108Mpx foťák a… stačí to?


Oppo Reno5 5G: specifikace

Konstrukce 159,1 × 73,4 × 7,8 mm172 g, konstrukce: klasická
Displej Full HD+ AMOLED, 6,43″, 90 Hz, 2 400 × 1 080 px, 409 ppi
Fotoaparát 64 Mpx, f/1.7, 26mm hlavní, 8 MP, f/2.2, 119˚ ultraširokoúhlý,2 Mpx, f/2.4, makro, 2Mpx, f/2.4, hloubkový
Procesor 8jádrový Snapdragon 765G, GPU: Adreno 620, max. takt 2,4 GHz
RAM RAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: ne
Konektivita 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC, čtečka v displeji, audio jack 3,5 mm, USB-C
OS Android 11 + ColorOS 11.1
Baterie 4 300 mAh, drátové dobíjení 65W, na 100% za 35 minut
Cena, dostupnost červenec 2021, 11 399 Kč

Oppo už nějaký ten pátek na globálním trhu patří mezi nejsilnější značky. Produkuje stylové, elegantní a výborně vybavené telefony. Výrobce se pyšní bohatou historií, jen do ČR se mu zatím moc nechtělo. Tedy až donedávna. S prázdninovou novinkou Oppo Reno5 5G se bude snažit přesvědčit českého zákazníka, aby mu dal šanci. Má to jen malý háček: konkurence ve střední třídě je aktuálně obrovská.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G, prodejní balení | foto: FONETECH

Obsah balení

  • telefon Oppo Reno 5 5G
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • silionový kryt
  • drátová pecková sluchátka s 3,5mm jackem
  • technická brožurka a základní průvodce

Otvírám modro-černou krabičku s velkým číslem 5 na její svrchní straně. A co mě čeká uvnitř? Není to vůbec zlé, je tam: telefon, jehla na SIM,  65W nabíječka velikosti menšího benzínového generátoru (úsměv), USB-C kabel, minimalistické drátové pecky, technická brožurka, základní průvodce a průhledný obal.

Nenápadný frajírek

  • boční rámeček i záda telefonu jsou z plastu
  • záda mají pískový reliéf, neulpívají na nich otisky prstů
  • design: moderní, ale uniformí

Prostě tohle Oppo je jeden velký minimalismus. Rozhodně to nevadí, ale nějakému menšímu výstřelku bych se přece jen nebránil. Provedení? Čelní stranu chrání Gorilla Glass 5, rámeček je plastový stejně jako zadní strana, která má ale příjemný pískový reliéf, takže Oppo Reno5 5G padne do ruky jako ulité. Tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo, kolébka hlasitosti je vlevo stejně jako šuplíček na SIM.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G | foto: FONETECH

Pěkný 90Hz displej

  • Optická čtečka prstů je blesková
  • Umístěna by však měla být výš

Displej povedený. Před sebou mám velký, svižný 90Hz AMOLED s úhlopříčkou 6,43 palce. Potřebuji větší rozlišení? Nemyslím si, Full HD+ mi naprosto stačí. Barvy jsou krásně syté, reakce okamžité, pozorovací úhly na slunci velmi dobré (maximální jas až 750 nitů). V něm se také nachází poslední generace velmi rychlé a spolehlivé optické čtečky prstů.

Nastavit si ho můžete doslova k obrazu svému; ať už jde o dva režimy (živý, jemný), teplotu barev, velikost písma, rychlost odezvy (automaticky, 90 Hz nebo 60 Hz) V tomto směru mi nic zásadního nechybí, i když bych ocenil filtr modrého světla nebo pár dalších funkcionalit, kterými v této cenové kategorii pyšní smartphony od dceřiného Realme.
Oppo Reno 5G
Oppo Reno5 5G, prostředí | foto: FONETECH

Svěží ColorOS

  • Nadstavba je příjemná, není těžkopádná
  • Menu Nastavení poměrně přesně supluje čistý Android
  • Kategorie jsou na “čínské poměry” velmi přehledné
  • Místy zbytečný “balast” okamžitě vypněte

Grafický facelift v podobě ColorOS 11.1, který běží na operačním systému Android 11 je hodně barevný. Nebál bych se ho srovnat s jinými mutacemi; ať už od Xiaomi, Realme nebo Huawei. Co mě osobně překvapilo je uspořádání. Vše je na svém místě: kategorie i podkategorie jsou poskládány přehledně a intuitivně. Názorná ukázka toho, že “méně je někdy více”.

Ale aby to nebylo tak jednoduché. V žádném případě nejde jen o strohý kabátek, aby to vypadalo, že Oppo jen vlastní platformu předstírá. K dispozici máte světelné efekty na hranách displeje, chytrý boční panel, ikony nejrůznějších tvarů, spoustu tapet, widgetů, témat a přechodů, až tři volby nastavení rychlosti animací (rychlé, střední a pomalé), “bambilion” animací čtečky otisků prstů apod.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G, prostředí | foto: FONETECH

Notifikační dioda chybí

  • Tu zastupuje funkce Světelné efekty na hranách displeje
  • Při oznámení se displej po obvodu rozsvítí

Samo sebou nesmí chybět i ovládání gesty (defaultně tři klasické piktogramy), probouzení telefonu zvednutím, automaticky přijímat hovory nebo ztlumit zařízení otočením zařízení displeje dolů. Za pozornost stojí i podsekce “Další nastavení”, kde mimo notoricky známe funkce například aktivujete OTG nebo zkrášlovací video režimy. Co mi vadilo? Občas nepříliš přesná česká lokalizace.

Výkon nezklame

  • Nemožnost rozšíření o MicroSD kartu trošku zamrzí
  • V klidovém režimu má smartphone kolem 29 °C
  • Při běžném používání přibližně 34 °C

Oppo Reno5 5G není žádný rychlík. Což je s ohledem na cenu možná další problém. Spolehlivý osmijádrový procesor Snapdragon 765G je sice sázkou na jistotu, ale osobně bych se nebránil osazení výkonnějším Snapdragonem 870. Čipset bych přirovnal k velmi aktivnímu čtyřicátníkovi, který je po třech paralenech na roztrhání.

Jenže s rychle přibývajícími kilometry to občas bývá horší a horší. A to je přesně ono. Aktuálně sice zvládne veškeré myslitelné aplikace, ale jestli si stejně povede i za dva, tři roky, toť otázka. V oblíbeném benchmarku AnTuTu nasbíral 382 tisíc bodů. Není to průšvih, ani žádná sláva.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G, AnTuTu & GeekBench | foto: FONETECH

Na novinku jsem si nahodil osvědčené klasiky Call of Duty a PUBG. Mám pro vás dvě zprávy. Tou dobrou je, že u obou her Oppo Reno5 5G dosahuje 100% snímkové stability. Tady je vidět, že nepotřebujete herní železo, abyste si dobře zahráli.

CoD hrajete v maximálních detailech s 60 FPS. Hratelnost je dobrá, jen se nemůžu zbavit pocitu, že odezva displeje na dotyk je při míření nebo střílení v pohybu o chloupek pomalejší. PUBG taky supr, ale zapomeňte na Smooth Graphics a Ultra HDR. Telefon to nepodporuje. A abych nezapomněl, hrajete jen se 40 FPS.

Baterie a zvuk

  • s 65 W adaptérem počítejte s dobitím na 100 % za 35 minut
  • nepodporuje bezdrátové dobíjení
  • počítejte se SOT zhruba 5 – 6 hodin

Baterie má průměrnou kapacitu 4 300 mAh, tudíž jde o klasický jednodenní smartphone. Samozřejmě, vždy záleží na tom, jak zařízení používáte. Při občasném hraní a běžných činnostech zvládne jeden den, a ještě vám klidně 20, 30 % zůstane. Ale pokud s nějakou gamesou strávíte pár hodin, Oppo Reno5 5G bude muset rychle na nabíječku. Díky 65W dobíjení je to však otázka maximálně 30 minut!

Bluetooth 5.1, nové Wi-Fi 6 a vysokorychlostní 5G jsou atributy, které v dnešní době nesmí chybět v žádném lepším telefonu. A to platí i pro NFC a možnost bezkontaktního placení přes Google Pay. Pokud navíc preferujete používání dvou SIM karet, např. pro soukromé a firemní účely, tak i v tomto případě máte vyhráno.

Reproduktor v mřížce vpravo na spodní straně rámečku dokáže vykouzlit velmi hlasitý zvuk, ale tím to končí. Středy jsou nevýrazné a neprokreslené, výšky nepřesné a basy utopené. S ohledem na to, že je Oppo Reno5 5G typickým zástupcem střední třídy, to nevidím jako hendikep. Pakliže si rádi pouštíte hudbu, připojte si raději bezdrátový reproduktor. Volání je čisté, hlasité, a to platí i pro protistranu.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G | foto: FONETECH

“Jen” dobrý fotoaparát

Přední 32Mpx selfie kamerka poslouží nejen k focení, ale i k odemknutí telefonu. To jako jediný způsob zabezpečení vážně nedoporučuji. Výstupy jsou kvalitní, bokeh spolehlivý (obličej by mohl být prokreslenější). Nechybí zkrášlovací filtry, které vás na sociálních sítích promění v modely nebo modelky.

Přes den fotí parádně

  • Jak hlavní, tak širokoúhlý snímač před den fotí výborně
  • S ubývajícím světlem jde kvalita strmě dolů

Na zádech z decentně vystouplého modulu vykukuje trojice objektivů: primární 64Mpx senzor, 8Mpx ultra-širokáč a 2Mpx makro snímač. Hlavní kamera (čip IMX686 od Sony) využívá funkce pixel binningu a defaultně z něj lezou 16Mpx fotky. Za dobrých světelných podmínek jsou poměrně věrné, ostré a mají slušný dynamický rozsah.

Detaily jsou super, ale občas směrem k rohům se nepatrně slévají. S úbytkem světla jsou však dosažené výsledky horší, dochází k menšímu zašumění nebo přeostření.

Noční fotky nic moc

Ultraširokoúhlý fotoaparát má 8 megapixelů a nevede si zle. Fotky mají slušný kontrast, ale postrádají ideální ostrost. Fotit s ním v podvečer nebo večer je složitější. 2Mpx makro je pak na okrasu. Raději foťte s hlavní kamerou a udělejte ořez. Noční snímky docela ujdou, ale na nejlepší telefony nemá. Občasné zašumění či nežádoucí artefakty jsou pak v podstatě logickou daní.

Video? Docela ujde

Oppo Reno5 5G přehledem zvládne 4K rozlišení při 30, potažmo Full HD při 30 a 60 snímcích za vteřinu. Toto neplatí pro širokoúhlý objektiv. V tomto režimu můžete natáčet jen s 30 FPS. Oblíbené „slow-mo“ video pořídíte ve Full HD, s 960 FPS pak pouze v HD rozlišení.

Snímky mají poměrně věrné barvy, výborný kontrast a téměř neznatelný šum. Vylepšená elektronická stabilizace v kombinaci s gyroskopem funguje spolehlivě, přesto se mírnému kolébání nebo drobným záškubům při švenkování nevyhnete.

Oppo Reno5 5G
Oppo Reno5 5G | foto: FONETECH

Mám si Oppo Reno 5G koupit?

To je hodně těžká otázka. S cenou kolem 11 tisíc to čínská značka nebude mít vůbec lehké. Jsou tady totiž mnohem výkonnější a zajímavější žraloci. A nemusíme chodit daleko. Xiaomi Mi 10T Pro stojí ve stejné konfiguraci prakticky stejně a mimo loňský vlajkový procesor Snapdragon 865 nabízí i špičkový 108Mpx fotoaparát.

A to už se ani nebavím o takovém OnePlus Nord (také z loňska), který je s podobnou výbavou a se 48Mpx kamerou s OIS aktuálně k mání za necelých 8 tisíc korun. Takže abych to shrnul: S koupí Oppo Reno5 5G chybu neuděláte, ale cena rozhodně neodpovídá možnostem telefonu. Startovat na 8 tisících, to by byla panečku jiná! Jenže, na kdyby se nehraje.

Co se nám líbí

  • minimalistický design
  • pěkný 90Hz displej
  • dobře odladěný operační systém
  • 65W nabíjení a solidní výdrž
  • podpora 5G

Co se nám nelíbí

  • průměrný fotoaparát
  • chybí zvýšená odolnost
  • slabší procesor
  • cena
Total
0
Shares