OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro RECENZE: mezi absolutní elitou s DNA Hasselblad

OnePlus je od loňského roku prémiovou značkou, čemuž odpovídá i výbava novinek OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Oproti konkurenčním vlajkovým telefonům jsou ceny stále ještě přijatelné, na výbavě to ovšem nijak není znát. Je skvělá. Letos v ní navíc nechybí ani fotoaparát s puncem světoznámé značky Hasselblad.


Psali jsme: Fotoduel: OnePlus 9 Pro vs Samsung Galaxy S21 Ultra


OnePlus je známá značka patřící do obřího koncernu BBK Electronics, který se řadí mezi největší na světě v produkci smartphonů. Firma se historicky snažila nabízet cenově výhodné alternativy těch nejlepších smartphonů na trhu, ovšem za zlomek ceny.  Od loňského roku už to neplatí, ceny se dostávají nad úroveň modelů, proti kterým OnePlus vždy bojovalo. Zabijácká je tak nyní spíše samotná výbava.

OnePlus 9 Pro: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,2 × 73,6 × 8,7 mm, 197 gramů, zvýšená odolnost
Displej 6,7″, LTPO AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 3 216 × 1440 px, poměr stran 20,1:9, jemnost 525 ppi
Operační systém Android 11 + OxygenOS 11
Čipset 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888
Paměť 8 GB/12 RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), bez microSD slotu
Fotoaparát čtyři (48 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý & makro + 8 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx monochrom), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, 3,3× optický zoom, až 30× digitální zoom, OIS, umělá inteligence, optika Hasselblad, 8K video, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.4, EIS
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, USB-C, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 4 500 mAh, rychlonabíjení 65 W, bezdrátové nabíjení 50 W
Cena a dostupnost 23 990 korun, duben 2021

Balení obsahuje poděkování od šéfa OnePlus

  • Nabíjecí adaptér s výkonem 65 W
  • Oboustranný USB-C kabel
  • Špendlík pro vyjmutí SIM karty
  • Manuál a poděkování od šéfa firmy Peta Lau
  • OnePlus 9 Pro

Zařazení OnePlus 9 napovídá už luxusní balení. Podlouhlá krabička červené barvy obsahuje vše, nač si vzpomenete. Kromě samotného telefonu je její součástí oboustranný USB-C kabel, manuál, špendlík pro vyndání slotu na SIM a nabíjecí adaptér s výkonem 65 W. Výrobce musíme pochválit, že přibalil také silikonový ochranný obal. Než si objednáte vámi preferovaný kryt, telefon můžete používat bez obav z poškození. Jediné, co chybí, jsou drátová sluchátka. Kvůli nim bude slzy ale ronit málokdo. Ani v balení špičkového OnePlus 9 Pro nechybí poděkování ředitele společnosti, že jste si vybrali právě produkt OnePlus. To zahřeje u srdce. Podobný přístup k zákazníkovi bych rád viděl i od ostatních výrobců.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

Konstrukci a design: OnePlus 9 Pro nemá chybu

  • Přední i zadní stranu zdobí sklo, hliníkový rám se stará o pevnost telefonu
  • Záda jsou lesklá, ulpívají na ní otisky prstů
  • Přechod od zrcadlové plochy do matné barvy se mi hodně líbí

Protože jako primární telefon používám Samsung Galaxy S21 Ultra, nemohu se vyhnout ani krátkému porovnání těchto dvou přístrojů. OnePlus 9 mě mile překvapilo svou kompaktností i hmotností. Oba smartphony nejsou žádní drobečkové, v ruce mám ale o něco lepší pocit z nového OnePlus. Dáno je to jednak menšími rozměry a jednak i více zaoblenou zadní částí, díky které se telefon schová pěkně v dlani. To má, kromě jiného, za následek také větší jistotu při držení a tím i klid, že z ruky jen tak nevyklouzne.

Podle mě je OnePlus 9 Pro jeden z nejlíbivějších smartphonů tohoto roku. Není zbytečně velký ani příliš těžký. Navíc se mu nedá upřít jistý šarm a tak mi nezbývá než uznat, že výrobce umí uhodit hřebíček na hlavičku, co se designu týče. Zadní strana je ve spodní části (zhruba do dvou třetin) lesklá a přechází do matného provedení. Otiskům prstů se v žádném případě nevyhnete.

Modul s fotoaparáty je nad povrch zad vystouplý jen mírně, což přispívá k čistému vzhledu telefonu; nejedná se o žádnou extravaganci. Na pravém boku nechybí speciální tlačítko pro přepínání telefonu do tichého režimu (chci ho na všech telefonech, hned, prosím) a vypínací/zapínací tlačítko. Nalevo najdeme kolébku pro ovládání hlasitosti.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

Vespod je šuplík pro SIM a napravo od něj máme nezbytný konektor USB-C. Rozměry OnePlus 9 Pro jsou 163,2 × 73,6 × 8,7 milimetru, hmotnost je 197 gramů. Mobil je lehčí než většina konkurenčních vlajek, díky tomu se v ruce u delšího telefonování „nepronese“.

Podobně jako předchůdce i OnePlus 9 Pro disponuje oficiální certifikací IP68. Můžete s ním do bazénu, do sprchy nebo do vany. Prostě kamkoli, kde je hodně vody. A nemusíte si dělat obavy, že by koupel (i nechtěnou) nepřežil.

Vedle zdířky USB-C je umístěn reproduktor s certifikací Dolby Atmos, kterému dělá společnost sekundární sluchátkový reproduktor. Společně vytvářejí stereo efekt a hrají moc pěkně.

Je displej OnePlus 9 Pro opravdu tak dobrý?

  • Velice kvalitní Super AMOLED panel s jasem 1 300 nitů
  • QHD+ rozlišení (3 216 × 1 440 pixelů), obnovovací frekvence 120 Hz
  • Obrazovka je kryta odolným sklem Gorilla Glass 5
  • Panel je vybaven technologií nízkoteplotních polykrystalických oxidů (LTPO)

Bez přehánění ano, je úžasný. Nechybí mu nic, co bychom od špičkového smartphonu požadovali. Použit je AMOLED displej typu LTPO s úhlopříčkou 6,78 palce s jemným rozlišením 3 216 × 1 440 pixelů a velmi rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz. Poměr stran je 20,1:9 a jemnost panelu 525 ppi (bodů na palec).

Protože se jedná o typ LPTO, je schopný dynamicky měnit obnovovací frekvenci mezi 1 a 120 Hz v závislosti na tom, co zobrazuje. Při prohlížení webových stránek je obnovovací frekvence nižší, zatímco při úkonech náročných na výpočetní výkon (typicky hry) se zvýší na maximum. Displej je parádní, což podtrhuje ocenění organizace DisplayMate, která mu udělila ocenění A+. To jen ukazuje, jak značce OnePlus narostla ramena.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

Displej láká i na vysokou obnovovací frekvenci dotykové vrstvy 360 Hz, podporu standardu HDR10+, jas až 1 300 nitů a nativní barevnou hloubku 10 bitů. Šikovným softwarovým pomocníkem je funkce Comfort Tone, která upravuje teplotu barev tak, aby odpovídala okolnímu prostředí, a tím umožnila pohodlnější čtení. V levém horním rohu displeje je malý průstřel pro přední fotoaparát (o tom později).

V displeji je integrována čtečka otisků prstů a nemohu na ni než pět chválu. Za celou dobu testování se mi ani jednou nestalo, že by neregistrovala otisk prstu. Abych se přiznal, stalo se mi to během testingu nějakého smartphonů vůbec poprvé. 100% přesnost je něco, před čím smekám. Čtečka je nejen přesná, ale zároveň i hodně rychlá.

Fotoaparát: naprosté dělo, konkurenci dělá vrásky

  • Hlavní snímač s 48 Mpx, světelností f/1.8, PDAF a laserové ostření, OIS a 1,43″ palcový senzor
  • 50Mpx širokoúhlý snímač se světelností f/2.2 a ohniskovou vzdáleností 14 mm
  • 8Mpx teleobjektiv (f/2.4) s ohniskem 77 mm (3,3× optické přiblížení), fázovým ostřením a OIS
  • 2Mpx (f/2.4) monochromatická hloubková kamerka

Letos jsme se dočkali velké věci. OnePlus si pláclo s věhlasným Hasselbladem, který se proslavil fotoaparáty, které se v rámci mise NASA podívaly na Měsíc. Výrobce nechtěl nic ponechat náhodě a vyladění fotoaparátů OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro svěřil někomu, kdo focení rozumí na tisíc a více procent.

Výsledek spolupráce, která bude trvat několik let a stojí obrovské peníze, se dostavil už letos. OnePlus 9 Pro je po čertech skvělý fotomobil. Připravte na to, že často poráží věhlasnější konkurenci. Někdy těsně, někdy na hlavu. Kvalita fotografií a videa mě ohromila. Aktualizace (během testování už dorazily tři) navíc fotoaparát dále vylepšují. Hardware ještě neřekl poslední slovo a dá se z něj vymáčknout určitě víc.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

Na zádech najdete celkem čtyři snímače. Parametry jsou následující: upravený senzor Sony IMX 789 s clonou f/1.7 a mnoha sofistikovanými funkcemi umí záznam videa v HDR nebo v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu, respektive 8K při 30 snímcích, a zvládá také duální nativní ISO či 12bitový nezpracovaný RAW.

Druhý je ultraširokoúhlý snímač s 50 Mpx (1/1.56″ Sony IMX766), PDAF ostřením a unikátně zakřivenou čočkou, díky které v širokoúhlém režimu nedochází prakticky ke zkreslování obrazu. Širokáč slouží navíc i pro focení makro snímků. Třetím senzorem je monochromatický snímač s rozlišením 2 Mpx. Posledním v nenápadném fotomodulu je teleobjektiv s 8 Mpx, který nabízí 3,3× (77 mm) zoom s optickou stabilizací pro snížení rozmazání, maximálně pak 30× přiblížení při využití digitálního zoomu.

Jak to dopadlo?

Přejděme k hodnocení fotoaparátu, od kterého můžete očekávat, že podává velmi vyrovnaný výkon za téměř jakýchkoli podmínek. Je mu úplně jedno, jestli svítí sluníčko, je pod mrakem, stmívá se nebo je tma jako v pytli. Sestava je celkově vyvážená: širokoúhlý, normální i zoomový objektiv se chovají velmi podobně, snímky mají výbornou úroveň detailů a v podstatě shodné podání barev. Rozdíly mezi nimi se projevují, jak jinak, ve špatných světelných podmínkách, kdy poznáte rozdíly mezi objektivy s odlišnou světelností. Skvěle funguje noční režim a výborné je, že telefon v ruce nemusíte držet zbytečně moc sekund. Za dvě tři sekundy je hotovo. Na pozadí pak začne kouzlit software od Hasselblad a výsledek pokaždé stojí za to. Množství detailů mě nezřídka kdy mile překvapilo.

V podstatě jedinou oblastí, kde foťák na konkurenci výrazněji ztrácí, je zoom. 8Mpx teleobjektiv je nejslabším prvkem fotovýbavy. Čekal jsem to. V některých situacích mi hodně chyběl periskop. U fotografií OnePlus 9 Pro nabízí trojnásobné optické přiblížení (3,3×) a až třicetinásobný digitální zoom. Kvalita je dobrá, ale na nejlepší bohužel nestačí. Je otázkou, zda pomohou softwarové updaty. Možná ano, možná ne. Spíše ne. Z funkcí mi chybí Moon mode (Měsíční režim). Nejbližšího vesmírného souseda Země bohužel nevyfotíte tak detailně jako s Galaxy S21 Ultra, Mate 40 pro a dalšími smartphony. U videa je použitelné dvojnásobné přiblížení; cokoliv nad to kvalitu už obrazu poměrně dost (na poměry vlajkových modelů) degraduje.

Přesto fotoaparát OnePlus 9 nemá daleko k tom, abych ho označil za nejuniverzálnější foťák na současném trhu se špičkovými smartphony. Už dnes je bez výrazných slabin (pominu-li nějaký delší zoom), navíc má potenciál do budoucna se dále zlepšovat. Mimochodem, testoval jsem i s nejnovější verzí 11.2.2.2.LE15BA, která na fotografiích výrazně snížila šum a zlepšila vyvážení bílé.

Perličkou mezi funkcemi nového OnePlus je 8K video při třiceti snímcích za sekundu, 4K video při 120 snímcích a zpomalené video ve Full HD při 240 snímcích (v HD zvládne 480 fps). Přední kamera je 16megapixelová, má světelnost f/2.4 a elektronickou stabilizaci obrazu. Kvalita je více než dostačující, a to na mám na mysli fotografie i video.

Galerie

Fotoduel: OnePlus 9  Pro vs Huawei Mate 40 Pro

Fotoduel: OnePlus 9  Pro vs Samsung Galaxy S21 Ultra

OnePlus 9 Pro: test 8K videa

Snapdragon 888 je motor do formule. Stačí to?

  • Snapdragon 888 vyrobený 5nm technologií  s integrovaným 5G
  • Výkonná grafická karta Adreno 660
  • 12 GB RAM a 128 GB nebo 256 GB paměti pro data

Samozřejmě že stačí, kdyby měl s výkonem problém nejlepší současný čip pro smartphony, bylo by něco špatně. Po stránce výkonu není co řešit. K dispozici je dále buď 128, nebo 256 GB prostoru pro data, který ovšem už dále nelze rozšířit paměťovou kartou. Pro někoho možná zásadní věc, pro mě nikoliv. Paměťovky už roky nepoužívám. Absence slotu mi proto vůbec nevadila. Operační paměti má telefon 12 GB (prodává se i s 8 GB RAM), což je více než dostatek, abych na něm spustil co chci a on to ani nepostřehl.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

Celá hardwarová sestava dohromady „udělá“ zhruba 770 tisíc bodů ve výkonnostním testu AnTuTu. Má cenu něco dodávat? Vlastně ano. Díky integraci modemu X60 jsou podporovány sítě 5G a telefon má v šuplíku místo pro dvě SIM. V bezdrátové výbavě pak nechybí vůbec nic včetně NFC, které můžete používat pro přenos dat i mobilní platby (Google Pay). Skvělému pocitu z používání telefonu pomáhá i stoprocentně odladěné prostředí a 120Hz displej. Jedná se o nejsvižnější smartphone na trhu.

Android 11 a Oxygen OS 11

  • Téměř čistý Android 11 s několika užitečnými funkcemi
  • Systém je bleskurychlý a jeho používáním jsem si náramně užíval

OnePlus používá vlastní uživatelské prostředí, Oxygen OS ve verzi 11.2.1.1 postavené na aktuálním Androidu 11. V podstatě jde o čistý Android bez zbytečného balastu s drobnými vylepšeními, které zlepšují praktičnost používání. Nadstavba je svižná, nic důležitého v ní nechybí a když něco schází, lze to doinstalovat z obchodu Play. Vedle domácí plochy najdete populárního asistenta od Googlu, kde se vám zobrazuje přehled denních zpráv, počasí a další informace. Oxygen OS je čistým, takřka nepopsaným listem papíru. Kdo má rád přehled a svižný chod, bude nadmíru spokojen.

Jak je na tom OnePlus 9 Pro s výdrží baterie?

  • Jednodenní výdrž, ale zvládne i dva dny, pokud se uskromníte
  • Extrémně rychlé nabíjení (kabelem i bezdrátově)

Samotná baterie telefonu má kapacitu 4 500 mAh, což je zcela přijatelná hodnota. Telefon podporuje rekordní 65W rychlonabíjení kabelem a využívat lze i neméně působivé 50W bezdrátové nabíjení pomocí speciální nabíječky OnePlus. Jejím prostřednictvím lze telefon přitom nabíjet v poloze na výšku i na šířku (hodí se to při sledování videí, zatímco nabíjíte). Teplotu reguluje diskrétní větráček schovaný v podstavci nabíječky.

Rychlé nabíjení (jedno jakou formou) je vysoce návykové a do plné kapacity OnePlus 9 Pro nabijete za méně než 30 minut (kabelem). Smartphone přestojí jeden opravdu perný den a ještě mu zbývá nějaká ta rezerva, na holičkách vás tedy nenechá. Při střídmějším používání se lze dostat na dva dny. Ale nemá smysl se omezovat. Nabíjení je velice rychlé a než si vyčistíte zuby a nasnídáte se, je baterie zpět na 100 % kapacity.

Mám si OnePlus 9 Pro pořídit?

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | foto: vlastní

OnePlus 9 Pro je precizně namíchaný koktejl těch nejlepších vlastností, o kterém se dá hovořit téměř jen v superlativech. Může se pochlubit dotaženým designem a parádně rychlým AMOLED displejem, výkonným Snapdragonem 888, vyladěným foťákem od Hasselblad i rekordně rychlým nabíjením (bezdrátovým i kabelovým). Nabízí vše, co od vlajkového smartphonu náročný zákazník požaduje.

Nečekal jsem, že výsledky fotoaparátu budou tak skvělé. Spolupráce s Hasselblad nese první plody a jsem velmi zvědavý, kam až se vývoj foťáků dravé značky v budoucnu dostane. OnePlus 9 Pro je nejlepší telefon, jaký kdy OnePlus vyrobilo a bez přehánění obávaný konkurent nejlepšímu Samsungu a iPhonu.

Co se líbí

  • Fantastický rychlý displej
  • Atraktivní design
  • Rychlé nabíjení (drátově i bezdrátově)
  • Solidní fotoaparát s puncem Hasselblad
  • Vynikající software
  • Odolnost dle normy IP68
  • Stereo reproduktory

Co se nelíbí

  • Teleobjektiv by mohl být lepší
  • Chybí podpora pamětových karet

Komu jde po krku?

OnePlus 9 Pro má každopádně velkou konkurenci. Aktuálně je pro něj velkou hrozbou Samsung Galaxy S21 Ultra, které nabízí fotoaparát s lepším zoomem, o něco málo kvalitnější displej a baterii s kapacitou 5 000 mAh. Oproti OnePlus 9 Pro je ale o 9 500 Kč dražší.

Výrazně hlouběji do peněženky musíte také sáhnout v případě iPhone 12 Pro Max. Od nejlepšího jablečného mobilu můžete očekávat na míru ušitý systém iOS, vysoký výkon a výborný fotoaparát. Zapomeňte ale na velmi rychlé nabíjení baterie a další věci, za které jsme OnePlus 9 Pro tak chválili.

Total
0
Shares