LSST

Odhalí tajemství vesmíru? Největší digitální fotoaparát na světě zachytí částice prachu na Měsíci

  • Kam se hrabou výrobci smartphonů
  • Pohleďte na úchvatný vesmírný fotoaparát
  • Sloužit bude k výzkumu vesmíru

Tak ho konečně sestrojili. Největší digitální fotoaparát na světě je hotový. Podle vědců má takový výkon, že dokáže zachytit i částice měsíčního prachu. V laboratoři se ale dlouho neohřeje, zanedlouho se vydá do Chile, kde bude pořizovat panoramatické snímky celé jižní oblohy. Experti doufají, že díky podrobným informacím porozumí astrofyzikálním objektům lépe než kdy předtím.


Nepřehlédněte: Už jste ho viděli? Češi natočili celovečerní film na iPhone. Okamžitě se stal hitem na Netflixu


Fotoaparát má rekordní rozlišení

V rámci dřívějšího testování pořídil fotoaparát v neuvěřitelných detailech snímek brokolice typu romanesco. Jde o největší fotku, jaká kdy byla pořízena na jediný záběr, tvoří ji 3,2 miliardy pixelů.

Snímač speciálního vesmírného fotoaparátu se skládá ze 189 částí. Každý čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a je 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce kilometrů).

Na Měsíci zachytí neuvěřitelné detaily

Přelomový fotoaparát je vysoký 1,65 metru a ve své práci se bude soustředit především na katalogizování asi 20 miliard galaxií v rámci projektu Legacy Survey of Space and Time (LSST).

Až bude pracovat na plný výkon, každou noc pořídí 20 terabajtů dat, což během deseti let jeho plánovaného provozu bude představovat celkem asi 60 petabajtů informací.

Podle vědců je natolik výkonný, že zvládne pořizovat snímky, na kterých budou viditelné částice měsíčního prachu. Jeho primární čočka je největší svého druhu a zapsána v Guinessově knize rekordů.

Zdroj náhledové fotografie: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: IE, IE, Stylemania

Total
0
Shares