Chytrý telefon Xiaomi

Odborníci bijí na poplach: 11 procent chytrých telefonů na světě je ohroženo kritickou chybou

  • Chyba byla označena jako kritická se závažností 9,4 z 10
  • Týká se mobilů s Androidem, ale v systému chyba není

V čipech UNISOC, které používá jedenáct procent chytrých telefonů na světě, byla nalezena kritická chyba. Upozornila na to agentura Check Point. Hackeři ji mohou zneužít například k zablokování komunikace a na místě je proto zvýšená opatrnost. Zranitelnost byla označena závažností 9,4 z 10 bodů a nachází se ve firmwaru modemu, tedy nikoliv v samotném operačním systému Android.


Nepřehlédněte: Odborníci bijí na poplach: V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger


Chytré telefony v ohrožení

Výzkumníci společnosti Check Point odhalili zranitelnost pomocí reverzního inženýrství. Chybu je možné zneužít k narušení komunikace. Hackeři nebo vojenské jednotky by mohli například znemožnit komunikaci v určitém místě.

Společnost UNISOC byla o chybě informována minulý měsíc a již připravila záplatu s označením CVE-2022-20210. Google uvedl, že opravu zveřejní v nadcházejícím bezpečnostním bulletinu. Check Point upozorňuje, že by uživatelé měli vždy aktualizovat operační systém mobilního telefonu a používat jeho nejnovější verzi.

Nevěra, telefon
Zdroj: Hitesh Choudhary / Unsplash

Google a UNISOC pracují na vyřešení problému

„Jsme první, kdo pomocí reverzního inženýrství analyzoval zranitelnosti modemů UNISOC. Našli jsme zranitelnost, která ohrožuje 11 % chytrých telefonů na světě. Útočníci by mohli znemožnit uživatelům komunikovat pomocí daného mobilního zařízení. Zranitelnost se týká firmwaru modemu, nikoli samotného operačního systému Android. Uživatelé by každopádně měli vždy aktualizovat svůj operační systém a používat nejnovější verzi,“ řekl Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ze společnosti Check Point Software Technologies.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: tisková zpráva Check Point

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Nestálo by už za to vynechat to slovo “chytrý”

Comments are closed.