Podvod, umělá inteligence

Obří průšvih! Na internet unikly stovky milionů hesel, hackeři možná mají i vaše údaje

  • Největší hackerský útok?
  • Stovky miliónů hesel se prodávají na webu

Bez ohledu na to, jak pečlivě vytváříte silná hesla a chráníte svá data, je pravděpodobné, že některá z nich nakonec uniknou. Každý týden se na internetu prodává a šíří obrovské množství odcizených údajů, ale nedávný únik byl tak zásadní, že překvapil i bezpečnostního experta Troye Hunta.


Nepřehlédněte: Budeme do vesmíru cestovat výtahem? Žádná utopie, takhle to bude vypadat


Osobní data uživatelů se dostala k hackerům

Hunt, pokud to nevíte, stojí za speciální internetovou stránkou Have I Been Pwned (HIBP, haveibeenpwned.com), která dokáže ověřit, jestli vaše heslo omylem neuniklo na internet, případně jestli jej někdo neodcizil.

V rozhovoru pro server Futurism tento expert uvedl, že na internet se nedávno dostala jedna z největších sbírek hesel v historii. Podle výzkumníka uniklý soubor dat obsahuje stovky milionů unikátních e-mailových adres a hesel a co je mimořádně znepokojivé, více než třetina z nich se nikdy v předchozích únicích neobjevila.

Hunt otestoval náhodný vzorek přihlašovacích údajů, aby zjistil, zda jsou skutečně připojeny k daným webům a službám a všechny fungovaly. Přestože mnoho kombinací uživatelských jmen a hesel bude zřejmě zastaralých, jedná se o legitimní údaje. V seznamu jsou stovky milionů hesel a mezi nimi je pravděpodobně i nějaké vaše.

Hacker, heslo
Zdroj: Towfiqu Parbhuiya / Unsplash

Riziko i po letech

To je ta špatná zpráva. Dobrou zprávou je, že Troy Hunt a jeho tým všechny kompromitované údaje nahráli na server Pwned Passwords. Pokud byly vaše údaje součástí tohoto úniku, můžete je najít na stránce haveibeenpwned.com.

Není třeba připomínat, že databáze může představovat pro uživatele potenciální riziko i po letech, a to i v případě, že si již změnili přístupové heslo. Celá řada lidí totiž používá stejné přihlašovací údaje k různým webovým službám. Pro počítačové hackery tedy není nic jednoduššího než hesla vyzkoušet i na jiných serverech.

Zdroj náhledové fotografie: Racool_studio / Freepik, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ta hesla teprve uniknou, až jelimani začnou v online databázi vyhledávat svoje skutečná hesla 😀

Comments are closed.