Roc Stratolaunch

Obluda na nebi: Největší letadlo na světě Roc vystoupalo při testu do rekordní výšky

  • Roc, největší letadlo současnosti, vystoupalo do rekordní výšky
  • Let trval přibližně 3 hodiny a 1 minutu nad Mohavskou pouští

Před několika dny se uskutečnil další test největšího letadla na světě. Úspěšný zkušební let v Mohavské poušti trval několik hodin a Roc během něj překonal svůj vlastní výškový rekord. Výrobce Stratolaunch v tiskové zprávě rovněž oznámil úspěšné otestování několika dalších důležitých komponentů.


Nepřehlédněte: Byl 10 let na vozíku, nyní může opět chodit. Robotická kostra postavila bývalého vojáka znovu na nohy


Náklaďák pro rakety a drony

Cesta za rekordem ale rozhodně nebyla hladká. Začátkem tohoto měsíce, během šestého zkušebního letu, se Roc vrátil na přistávací dráhu pouhých 90 minut po startu, namísto původně plánovaných tří a půl hodin letu, informuje server Space.com.

Jednalo se o první let Rocu s novým pylonem, který nesl hypersonický průzkumný letoun Talon-A, když posádka zjistila, že nedokončí své testovací cíle, což letoun donutilo k návratu na letiště.

Další let však byl výrazně lepší a tým byl schopen monitorovat celkový výkon a ovladatelnost Rocu s pylonem na palubě, stejně jako ověřit fungování podvozku letounu, včetně funkčnosti dveří a vysunutí náhradního podvozku, uvedla společnost Stratolaunch.

Roc je největší letadlo světa

Během letu, který trval 181 minut, Roc vystoupal do výšky 8 200 metrů, téměř zdvojnásobil své dosavadní maximum, které mělo hodnotu 4 572 metrů. Stratolaunch je tak blízko svému cíli. Aby mohl Roc vypouštět malý hypersonický stroj Talon-A, potřebuje se vznést do výšky 10 kilometrů.

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun.

Za projektem létajícího giganta stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: The Space, Interesting Engineering

Total
0
Shares