E3, kometa

Oblohu nad Českem rozzáří kometa, kterou naposledy viděli neandrtálci před 50 000 lety

  • Výjimečná kometa se vrací k Zemi
  • Kdy a jak ji můžete pozorovat?

Kometa, která byla ze Země naposledy pozorována před 50 000 lety, kdy ještě žili neandrtálci, bude za několik týdnů viditelná pouhým okem i na území České republiky.


Nepřehlédněte: 200 tajných kódů Netflix: Jak najít a sledovat ty nejlepší skryté filmy v roce 2023?


Bude kometa vidět pouhým okem?

Vesmírný objekt, známý jako C/2022 E3 (ZTF), bude nejblíže Zemi 1. února, téměř 12 měsíců poté, co vědci zjistili, že vůbec existuje. Předpokládají, že naši jedinečnou planetu bude míjet ve vzdálenosti 42 milionů kilometrů.

„Jakmile se kometa přiblíží k Zemi, mohla by být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem,“ říká pro Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey. Jistotu ale nabídne už malý dalekohled, o těch hvězdářských nemluvě.

Naposledy ji viděli neandrtálci

„Obyčejné dalekohledy jsou ideální pro začátečníky, protože se snadno používají, zatímco ty hvězdářské mají mnohem menší zorné pole. Pokud kometu najdete, zkuste ji pak pozorovat pouhým okem,“ radí Massey a dodává, že každý, kdo ji plánuje sledovat, by si měl zvolit místo bez světelného smogu, ideálně někde za městem, a nechat půl hodiny očím se přizpůsobit.

Při svém průletu poblíž Země vesmírný objekt předvede výrazné zelenomodré koma, což je plynný obal, a zlatý ohon složený z plynů a prachových částic a směřující od Slunce, lákají vědci na úchvatnou podívanou.

Další šanci mít nebudete

Vzhledem k tomu, že kometa se vrátí až za 50 000 let, může to být jedna z těch příležitostí, které se naskytnou jen jednou za život, proto se na ni co nejlépe připravte. Po průletu kolem Země se bude E3 vzdalovat od Slunce a vnitřní sluneční soustavy. Další cesta tohoto vesmírného poutníka zůstává poněkud záhadou.

„Zatím netušíme, jak daleko od Země se dostane. Odhady se různí, ale pokud se vrátí, bude to nejdříve za 50 000 let,“ říká astronomka z Královské observatoře v Greenwichi Jessica Lee.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Newsweek, Interesting Engineering

Total
0
Shares
9 komentářů
    1. Při jednom z článků kolem blížící se komety napsal do komentářů pan Matouš Pravda (pokud to není přezdívka) toto:
      Matouš Pravda
      Takže co v článku chybí:
      kometa proletí nejblíže Zemi 1. února 2023 (asi 42 mio Km);
      zhruba od 12.1.2023 bude její dráha na obloze cirkumpolární, tedy vůbec nebude zapadat za obzor;
      kolem toho 1.2. bude na obloze v souhvězdí Žirafy, tedy mezi Velkým vozem a Polárkou;
      přesněji – od poloviny ledna se bude posouvat přes souhvězdí Herkula, Draka, Malého medvěda, Žirafu, Vozky a Býka, kde by měla být v polovině února;

      Takže třeba Vám to pomůže. Já se budu podle této informace pokoušet o nalezení komety.

      1. Děkuji, popsal jste ta souhvězdí, kde by se měla kometa pohybovat, dobře. Ale nešlo by napsat, na které světové straně ji máme vyhlížet? A jestli nízko nad obzorem nebo naopak vysoko nad hlavou?

        1. Jak se Země otáčí, tak se ta souhvězdí během noci vůči světovým stranám pohybují. Zároveň tak kolísá i jejich výška nad obzorem.
          Kromě Polárky, ta stojí nad severním pólem na místě a tvoří jakýsi pomyslný střed otáčení.
          Poloha komety se tedy bude rovněž během noci ke světovým stranám měnit a výška nad obzorem rovněž, proto se to nedá použít jako obecné vodítko při hledání.

          Nejprve je tedy potřeba umět najít na obloze uvedená souhvězdí, jejichž vzájemná poloha se nemění a dají se najít v každém slušnějším školním atlasu. Navíc jsou ty hvězdy výrazně jasnějšími objekty na obloze.
          Jakmile budu mít nalezena ta souhvězdí, můžu si zkusit přes ně proložit čáru – nebude to úplně přímka, spíše oblouk – a podél ní hledat hvězdičku s ocáskem.
          Pozor, pokud se nějaký světelný objekt vůči hvězdám viditelně pohybuje, nejedná se o kometu, ale o letadlo.
          Pohyb komety okem vidět není. Můžu ho pozorovat tak, že se budu chodit dívat několik týdnů po sobě (bude-li ovšem jasná obloha) a uvidím, jak se kometa posouvá z jednoho souhvězdí dodalšího.

        2. Dobrý den,
          jen jsem okopíroval komentář pana Matouše Pravdy, jinak jsem v astronomii absolutní laik. Ale Velký vůz a Polárku, neboli Severku, by neměl být problém na noční obloze najít. Případně si můžete do svého chytrého mobilu stáhnout aplikaci z Google Play. Já používám Stellarium Mobile:Hvězdná mapa.

  1. Kometa vždy předpovídala špatné zprávy. U této to nebude výjimkou. Válka se může vyhrotit k jaderné!

    1. Raději to nepřivolávejte. Chybí k tomu méně než za proslulé kubánské krize.
      Myšlenkové nastavení osob, které to mohou způsobit je nasměrováno více na destrukci a v jejich chování je větší mír tvrdohlavosti a umíněnosti jít si za svým a menší vůle k hledání cesty k míru.

  2. Vzhledem k tomu, že pouhým okem ji rozeznají jen lidé trochu zkušení v pozorování noční oblohy, bych neřekl, že nebe rozzáří.

    1. Přesně jak píšete. Někteří rádoby novináři nebo pisálkové se vyžívají ve zveličování a spousta lidí je pak zbytečně zklamaná. Naposledy to bylo s polární září….mraky lidí se vydalo do hor a na méně osvětlená místa, protože novináři tvrdili, že bude vidět polární záře. Všem doporučuji podívat se na články od Petra Horálka nebo přímo na webu astro.cz, kde se dozvíte, jaká šance a kde je možné kometu pozorovat. Rozhodně ale nebe nerozzáří a tak jak je to prezentované na různých fotografiích ji pouhým okem určitě neuvidíte. Je to určitě úkaz zajímavý, nevšední a stojí za to pokusit se kometu pozorovat, ale v článku je to podávané podobně jako kdyby jste se vypravili na lov slona se vzduchovkou.

Comments are closed.