Záblesk, NASA

Objevili planetu, která se podobá kometě. Táhne za sebou ohon dlouhý 350 000 kilometrů

  • Ve vzdáleném vesmíru leží zvláštní planeta
  • Připomíná obří kometu, říkají vědci

Exoplaneta WASP-69b astronomy od počátku fascinuje a nyní jejich pozornost upoutala znovu. Tentokrát kvůli plynné stopě, kterou za sebou zanechává – ohonu, který je dlouhý více než 350 tisíc kilometrů.


Nepřehlédněte: Vědci objevili 700 000 supermasivních černých děr a obrovský oblak plynu spojující kupy galaxií


Exoplaneta připomíná kometu

WASP-69b je exoplaneta, který krouží kolem své hostitelské hvězdy v neuvěřitelně těsné blízkosti a plný oběh absolvuje za méně než čtyři pozemské dny. Malá vzdálenost ke své hvězdě ji vystavuje obrovskému žáru, který nutí její atmosféru hořet ohromujícím tempem 200 000 tun za sekundu.

„Práce předchozích týmů ukázaly, že tato planeta ztrácí část své atmosféry a naznačily, že má nepatrný ohon nebo možná vůbec žádný,“ uvedl doktorand UCLA Dakotah Tyler. „Teď jsme však dokázali, že je dlouhý více než 350 tisíc kilometrů,“ upřesnil.

Nová měření WASP-69b provedla observatoř W. M. Kecka na Havaji. Kromě optického tým uskutečnil i rozsáhlá pozorování pomocí spektrografu NIRSPEC s vysokým rozlišením, což se ukázalo jako klíčové.

„Tyto ohony podobné kometám jsou opravdu vzácné, protože vznikají tak, že unikající atmosféra planety narazí do hvězdného větru, který způsobí, že se plyn vrátí zpět,“ řekl spoluautor a profesor fyziky a astronomie Erik Petigura. „Pozorování takto protáhlého ohonu nám umožňuje studovat tyto interakce velmi podrobně,“ dodal.

WASP-69b, NASA
Zdroj: W. M. Keck Observatory

Ohon dlouhý 350 tisíc kilometrů

Vědci říkají, že u většiny známých exoplanet období ztráty atmosféry již skončilo. Systém WASP-69b je proto klenotem, který představuje vzácnou příležitost studovat ztrátu atmosférické hmoty v reálném čase a lépe pochopit fyziku, která formuje tisíce dalších planet.

O WASP-69b víme už více než deset let, ale jak ukazuje nejnovější studie, stále je co objevovat. Je známá jako planeta velikosti Jupiteru, která se však svou hmotností blíží Saturnu. Obíhá v blízkosti malé, ale hodně aktivní hvězdy, která ji bombarduje tvrdým zářením.

„WASP-69b, jejíž hmotnost je přibližně 90krát větší než hmotnost Země, má tak velkou zásobu materiálu, že ani ztráta tohoto obrovského množství hmoty ji v průběhu jejího života příliš neovlivní,“ říká doktorand Tyle. „Nehrozí, že by během života své hvězdy přišla o celou svou atmosféru.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, Interesting Engineering, Astrophysical Journal

Total
0
Shares