Wolf 1069 b, NASA

Objevili jsme planetu podobnou Zemi, hlásí NASA. Podmínky pro život jsou téměř perfektní

  • Astronomové objevili novou Zemi
  • Domnívají se, že může hostit život

Takový objev se nepovede často. Vědci objevili planetu, která je podobná Zemi a může hostit život. Od našeho Slunce je vzdálena pouze desítky světelných let.


Nepřehlédněte: Teleskop hledající mimozemšťany zachytil podivný signál z hlubokého vesmíru. Připomíná hru na píšťalku


Objev planety podobné Zemi

Astrofyzikům z německého Institutu Maxe Plancka ve spolupráci s NASA se podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planetu, která by mohla být vhodná pro život. Svou velikostí je velmi podobná naší Zemi.

Planeta označená jako Wolf 1069 b obíhá kolem své hvězdy v takzvané obyvatelné zóně, tedy v oblasti, kde se na skalnatých planetách může udržet voda v kapalném stavu. Nachází se jen 31 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Pro vysvětlení: Světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za jeden rok (bezmála deset bilionů kilometrů).

„Když jsme analyzovali data z Wolf 1069, objevili jsme čistý, nízkoamplitudní signál, který se zdá být planetou velikosti zhruba planety Země,“ uvedla vědkyně Diana Kossakowski z Institutu Maxe Plancka pro astronomii. „Svou hvězdu oběhne za 15,6 dne ve zhruba patnáctninové vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.“

Podmínky pro život na této kamenné planetě však nejsou zdaleka tak příznivé jako na Zemi, protože na ni dopadá pouze 65 % záření, které Země dostává ze Slunce. To znamená, že její povrch je pravděpodobně mnohem chladnější.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Mohla by být vhodná pro život

Za předpokladu, že planeta je převážně skalnatá, by se průměrná teplota mohla pohybovat kolem -23 stupňů Celsia. S atmosférou podobnou té zemské 13 stupňů Celsia, což je příjemná teplota pro vznik života, vysvětlují vědci.

Zatím není jasné, zda exoplaneta skutečně má atmosféru. Podle všeho je navíc pravděpodobně slapově uzamčena, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě Wolf 1069, zatímco na opačné straně je vždy noc.

Podobně jako náš Měsíc se tak dělí na přivrácenou a odvrácenou stranu. Na jedné z nich panuje věčný den, zatímco ta druhá je navždy v temnotě. Pokud Wolf 1069 b hostí život, tak pouze na své denní straně přivrácené k hvězdě.

Tým vedený Dianou Kossakowski přesto zůstává optimistický, protože planeta má podobnou hmotnost jako Země. Podle prohlášení vědců má z více než 5 000 dosud objevených exoplanet pouze 1,5 % z nich hmotnost nižší než je hmotnost Země a jen asi desítka se nachází v obyvatelné zóně svých hvězd, kde by mohla existovat voda na povrchu. Zjednodušeně řečeno, Wolf 1069 b je mezi známými exoplanetami skutečnou raritou.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET, Science Alert, Futurism

Total
0
Shares