Teleskop Jamese Webba

Objev NASA: Teleskop Jamese Webba spatřil organické molekuly vířící kolem nezrozených hvězd

  • Webb je dalekohled budoucnosti
  • Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru

Výzkumníci obsluhující Webbův teleskop spatřili v dalekém vesmíru dvojici mladých protohvězd IRAS 2A a IRAS 23385. Ačkoli se kolem nich zatím netvoří žádné planety, objevili něco stejně fascinujícího.


Nepřehlédněte: Jedna z nejstarších hvězd ve vesmíru je náš soused, tvrdí vědci. Objevili ji poblíž Mléčné dráhy


Překvapení pro NASA

Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) rozhodně nezahálí. Zatímco v listopadu loňského roku se podíval hluboko do nitra naší galaxie a spatřil útvary, kterým astronomové stále ještě plně nerozumí, nyní své výkonné přístroje namířil na dvojici mladých protohvězd. A výsledkem jsou zjištění, která vědce překvapila.

Výzkumník Will Rocha z Leidenské univerzity v Nizozemsku se svým týmem zjistil, že protohvězdy IRAS 2A a IRAS 23385 jsou obklopeny molekulami etanolu, čili druhého nejnižšího alkoholu. V chladném prachu kolem těchto hvězd raného stadia Webb objevil i kyselinu octovou, kyselinu mravenčí, která způsobuje bolestivá mravenčí bodnutí, metan, formaldehyd a oxid siřičitý. Bez přehánění se tedy dá říct, že protohvězdy IRAS 2A a IRAS 23385 plavou v opravdovém koktejlu chemických látek.

„Tento objev přispívá k řešení jedné z dlouholetých otázek v astrochemii,“ napsal Rocha v prohlášení. „Jaký je původ složitých organických molekul ve vesmíru? Vznikají v plynné fázi nebo v ledu? Jejich detekce v ledu naznačuje, že chemické reakce v pevné fázi na povrchu chladných prachových zrn mohou vytvářet složité druhy molekul.“

protohvezdy-IRAS 2A-IRAS 23385
Zdroj: NASA

Webb našel ve vesmíru etanol

Vědci se domnívají, že tyto molekuly jsou výsledkem přechodu pevné látky přímo do plynu, aniž by prošly kapalnou fází; tento proces se nazývá sublimace. Jejich nález v ledu rovněž naznačuje, že mohou cestovat kolem galaxií snadněji, než se dosud předpokládalo.

Podle vědců se molekula ledu může snadno dostat do vznikající komety nebo asteroidu, urazit velkou vzdálenost a poté se srazit s formujícími se planetami, což může přinést stavební kameny pro život na místa, kde se mohou uchytit.

„Všechny tyto molekuly se mohou stát součástí komet a planetek a nakonec i nových planetárních systémů, když je ledový materiál při vývoji protohvězdné soustavy transportován dovnitř disku, kde se tvoří planety,“ vysvětlil spoluautor studie Ewine van Dishoeck s tím, že tým vědců z Leidenské univerzity bude obě protohvězdy nadále sledovat.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Astronomy & Astrophysics

Total
0
Shares