5G, internet

O2 jako první operátor v Česku testuje nejrychlejší 5G. Rychlost stahování dosahuje závratných 5 Gb/s

  • Operátor testuje 5G síť za využití tzv. milimetrových vln
  • Zákazníkům nabídne rychlost stahování až 5 Gb/s
  • Připojení je dostupné na pražské Brumlovce a Chodově

O2 jako první operátor testuje připojení za využití tzv. milimetrových vln. Díky tomu bude moct v budoucnu nabídnout rychlosti bezdrátového připojení srovnatelné s optickými sítěmi, tedy několik gigabitů za vteřinu. Kromě vysokých rychlostí nabídne modernizovaná síť také násobně vyšší kapacitu a nízkou odezvu.


Nepřehlédněte: Jste na Facebooku? Okamžitě zkontrolujte nastavení vašeho účtu a zapněte tyto bezpečnostní funkce


Superrychlé 5G

„Už několik měsíců budujeme opravdové 5G sítě, které už nyní přináší rychlá data především do mobilních telefonů nebo domácích modemů. 5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech, které nyní jako první operátor testujeme, bude dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – ať už se jedná o připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě,” řekl technologický ředitel O2 Jan Hruška a dodal, že 5G s využitím milimetrových vln pomůže v budoucnu vyřešit připojení i tzv. poslední míle nejen v domácnostech, ale také veřejných institucích, jako jsou školy, knihovny či nemocnice nebo v menších firmách, které potřebují vyšší kapacitu připojení než domácnosti.

Zákazníkům nabídne rychlost až 5 Gb/s

O2 využívá vysílací technologii v pásmu 26,5-27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Tyto frekvence operátor zatím dočasně získal od Českého telekomunikačního úřadu. Síť je spuštěna na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí na pražské Brumlovce a také na Chodově. Během testovacího provozu se podařilo dosáhnout rychlostí až 5 Gb/s, díky čemuž je možné přenášet velmi rychle velké datové objemy s velmi nízkou latencí.

5G s využitím milimetrových vln O2 testuje jako první operátor společně s firmami CETIN a Ericsson. Lze přitom očekávat, že nasazení milimetrových vln bude klíčové v případech, kdy je potřeba přenášet značné objemy dat. Nabízí se tak využití sítě v místech, jako jsou stadiony, nákupní centra nebo průmyslové objekty.

Zdroj náhledové fotografie: O2 oficiální tisková zpráva, zdroj: O2

Total
0
Shares